<p>Nagy vihart kavart a Thália Színház „megmentésére” rendezett magyarországi gyűjtés, melynek során – a Duna Televízió hathatós médiatámogatásának köszönhetően – közel 25 millió forintnyi (92,5 ezer euró) adomány gyűlt össze. Időközben kiderült, a Thália nem áll megszűnés előtt, csak anyagi nehézségekkel küzd, mint az ország többi színháza.</p><!-- AddThis Button BEGIN -->
<a class="addthis_button" href="http://www.addthis.com/bookmark.php?v=250&pub=xa-4ae87eb4619b4553">… src="http://s7.addthis.com/static/btn/v2/lg-share-en.gif" alt="Bookmark and Share" style="border: 0pt none " height="16" width="125" /></a>
<script src="http://s7.addthis.com/js/250/addthis_widget.js#pub=xa-4ae87eb4619b4553&…; type="text/javascript">
</script>
<!-- AddThis Button END -->
Szomorújáték a Thália Színházban
Kolár Péter, a Thália igazgatója azt állítja, hogy nem vezették félre az embereket azzal, hogy a valóságosnál feketébbre festették a képet. „A kép elég fekete, amennyiben a költségvetésünk jövőre sem változik, egy évet még átvészelünk, de a Thália Színház ezután le fog állni” – mondta lapunknak Kolár. Idén a megyei önkormányzat mintegy 10 %-kal, 523 ezer euróról (15,76 millió korona) 469 ezer euróra csökkentette a színháznak szánt anyagi támogatást. Ehhez kell még hozzászámolni a jegyeladásból befolyó 130-165 ezer eurót (3-4 millió korona), illetve a pályázatokon nyert támogatásokat. Kolár úgy véli, hogy a támogatás hivatásos színház számára nem elegendő, csak a béreket fedezi, már a rezsiköltséget sem fedi le: eddig mintegy 20 ezer euró (600 ezer korona) tartozást halmoztak fel. Az adatok szerint 2005 és 2008 között 390 ezer euróról (11,749 millió korona) 500 ezer euróra (15 millió korona) emelkedett. „Idén minden pályázaton részt vettünk, amiről tudomásunk volt, de ez nem oldja meg a helyzetünket” – magyarázta Kolár.
A Thália Színház helyzete azonban nem egyedülálló, hasonló cipőben jár a többi kulturális intézmény is, csökken a költségvetése minden Kassa megyei színháznak, és 15 %-kal kevesebbet kapnak a Nyitra megye fenntartásában lévő színházak, köztük a komáromi Jókai Színház is. Ez utóbbi idén a tervezetthez képest 15 százalékkal, 179 ezer euróval alacsonyabb költségvetésből kényetlen működni. „Egy ember csak a régió vállalkozóival, vállalataival tartja a kapcsolatot, próbál támogatásokat szerezni. Idén a válság miatt ez a bevétel is kevesebb, ehhez kell alkalmazkodnunk, csak addig nyújtózkodhatunk, amíg a takarónk ér” – mondta lapunknak Tóth Tibor, a színház igazgatója. A „fennmaradása” érdekében csak a Thália Színház szervezett gyűjtést. A Thália Színház gyűjtéséről készült riportunkat szombati nyomtatott kiadásunk 18. oldalon olvashatják. (lpj, vm)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.