A szlovákiai atomreaktorokhoz eddig kizárólag orosz nukleáris üzemanyagot használtak.
Szlovákia amerikai nukleáris üzemanyagot vásárol
Szlovákia a nukleáris fűtőanyag esetében is igyekszik csökkenteni az orosz függőséget. A Szlovák Villamos Művek aláírta azt a szerződést, amely alapján hamarosan amerikai cég is szállít fűtőanyagot Szlovákiának. Mindeközben azonban az Egyesült Államok látványosan növelte az Oroszországból származó urántermékek importját.
Miután Oroszország tavaly tavasszal lerohanta Ukrajnát, az európai országok igyekeztek visszafogni az Oroszországból származó energiaszállításokat, arra hivatkozva, hogy az ezekért fizetett összeggel közvetve az orosz hadsereget pénzelik. Az elmúlt időszakban épp ezért a Szlovákia áramellátásáért felelős Szlovák Villamos Művek (SE) is új beszállítók után nézett, arra törekedve, hogy a nukleáris fűtőanyag esetében csökkentse az orosz kitettséget. Ez irányú igyekezetének az első gyümölcse az amerikai Westinghouse társasággal aláírt szerződés. Az SE pénteki bejelentése szerint a megállapodás célja, hogy diverzifikálja a szlovákiai VVER 440-es típusú atomerőművek nukleáris üzemanyag-ellátását. Az első szállítások várhatóan az ezek jóváhagyását követő egy éven belül érkeznek meg, az SE azonban az árról nem nyilatkozik.
Fontos mérföldkő
„Egy újabb fűtőanyag-szállító biztosítása fontos lépés Szlovákia energiabiztonságának a megerősítéséhez. Az atomerőművek rendkívül komoly szerepet játszanak az energiatermelésünkben, ezért kulcsfontosságúnak tartom az ellátás diverzifikálását”
– mondta Branislav Strýček, az SE vezérigazgatója. Az atomerőművek által termelt, évente közel 16 millió megawattóra (MWh) villamos energia jelenleg Szlovákia teljes villamosenergia-termelésének az 59%-át teszi ki. Ez az arány ráadásul látványosan nő majd a két új mohi blokk beindítása és a nyitranováki lignittüzelésű erőmű 2023 végére tervezett leállítása után.
Bonyolult átállás
Strýček emlékeztetett arra, hogy a szlovákiai atomreaktorok eddig kizárólag orosz üzemanyagot használtak, az átállásra ezért kiemelt figyelmet kell fordítaniuk. A Westinghouse által szállított fűtőanyagnak először át kell esnie egy engedélyeztetési eljáráson, amely során be kell bizonyítani, hogy a felhasználás biztonságos lesz. A Westinghouse ugyanis eddig főként a VVER 1000-es reaktorokhoz nyújtott szolgáltatásokat, amelyekkel Szlovákia nem rendelkezik. Strýček szerint a céljuk egyébként az, hogy legalább két alternatív nukleáris üzemanyag-szállító legyen a portfóliójukban, Szlovákia ezért Franciaországgal is tárgyal, és május végén az SE már aláírt egy együttműködési memorandumot a francia Framatom céggel.
Az USA nagyban vásárol
Míg Szlovákia a diverzifikáció jegyében amerikai cégtől vásárol fűtőanyagot az atomerőműibe, csökkentve ezzel az orosz behozatal mennyiségét, az Egyesült Államok ennek épp az ellenkezőjét teszi.
„Az Egyesült Államokba küldött orosz nukleáris üzemanyag és termékek értéke tavaly elérte a 871 millió dollárt, ami 2021-ben 689 millió, 2020-ban pedig 610 millió dollár volt”
– írja a szabadeuropa.hu hírportál az amerikai statisztikai hivatal adataira hivatkozva. Az ImportGenius cég kereskedelmi adatai szerint az amerikai import az orosz urántermék súlyát tekintve tavaly majdnem megduplázódott. Az amerikai atomerőművek 2021-ben, az utolsó olyan évben, amelyre vonatkozóan rendelkezésre állnak hivatalos termelési adatok, az amerikai Energiainformációs Hivatal szerint az urán csupán öt százalékát vásárolták hazai, tehát amerikai beszállítóktól. Ezen erőművek számára a legfőbb uránforrás az Oroszország szoros szövetségesének számító Kazahsztán volt, amely az ellátás mintegy 35 százalékát biztosította.
Hasonló cipőben jár azonban a Strýček által másodikként említett Franciaország is, amely szintén régóta támaszkodik az orosz dúsított uránra. „Egy márciusban közzétett jelentésében a Greenpeace környezetvédelmi szervezet az ENSZ Comtrade adatbázisára hivatkozva kimutatta, hogy a francia dúsított urán importja Oroszországból a 2021-es 110 tonnáról 2022-re 312 tonnára nőtt” – tájékoztat a szabadeuropa.hu, hozzátéve, hogy Franciaország nem is mutat hajlandóságot arra, hogy csökkentse az oroszokkal szembeni kitettségét. (mi, szabadeuropa.hu)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.