Szlovák belvita a Beneš-dekrétumok miatt

<p>Pozsony. A szlovák külügyminiszter szerint az ország EP-képviselői nem képviselik az ország érdekeit, a honanyák szerint viszont a tárcavezető nem tudja, hogyan működik az Európai Parlament. A vita a Beneš-dekrétumok EP-bizottsági vitája miatt alakult ki.</p>

ÚJ SZÓ-HÍR

„Nagyon csalódott vagyok képviselőink hozzáállása miatt. Kérdéses, tudatosítják-e egyáltalán, kit képviselnek az Európai Parlamentben” – nyilatkozta Miroslav Lajčák külügyminiszter arra utalva, hogy a Beneš-dekrétumok ügyéről két hete tárgyaló európai parlamenti petíciós bizottság ülésén egyeteln szlovák EP-képviselő sem vett részt. A testületnek nincs szlovákiai tagja, ám bármely képviselő részt vehetett volna az ülésen. „Megvoltak az információk és az alapanyagaik, de nem mentek el az ülésre” – kritizált a máskor mindig diplomatikusan fogalmazó Lajčák.

A szlovák EP-képviselők azzal védekeznek, hogy más dolguk volt, szerintük Lajčák nincs képben a brüsszeli intézmény működésével kapcsolatban. „Meglep, hogy a külügyminiszter nincs tisztában az európai parlamenti munkával. A képviselők kötelesek részt venni a saját bizottságuk ülésein. Sajnos abban az időben a többi testület is ülésezett, nekem például két másik bizottságban is szavazásokon kellett részt vennem” – nyilatkozta Anna Záborská (KDH).

„Tudom, hogy ez nagyon fontos téma, de sajnos a petíciós bizottságnak nincs szlovákiai tagja” – fogalmazott Katarína Neveďalová (Smer), aki óvatosan bírálva „szerencsétlennek” nevezte Lajčák szavait.

A miniszter szerint egyébként a Beneš-dekrétumok ügye „holt ügy”, feleslegesen foglalkozik vele Brüsszel. Ezzel a szlovák EP-képviselők is egyetértenek, éppen ezért nem értik, miért kellene nekik egy holt ügy miatt bizottsági ülésekre járniuk, amikor más dolguk van.

Egyébként az még nem dőlt el végleg, valóban holt ügyről van-e szó. Mint korábban írtuk, az EP petíciós bizottsága szeptember 20-án tárgyalt a Beneš-dekrétumok sérthetetlenségéről 2007-ben elfogadott szlovák parlamenti határozat hatályon kívül helyezését szorgalmazó petícióról. A testület akkor úgy döntött, napirenden tartja az ügyet és kikéri Szlovákia álláspontját. Az Európai Bizottság szakvéleménye szerint a kérdéssel nem lehet foglalkozni, mivel a dekrétumok az unió jogelődjének létrejötte (1957) előtt születtek. A bizottság többsége viszont úgy látja, az ügy Brüsszelre tartozik, mivel egy 2007-es határozatról van szó, mely egy diszkriminatív jogszabály jogfolytonosságát szögezte le. (MSz, SITA)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?