Szinte változatlan a vasúti menetrend

<p>Pozsony. Naponta átlagban hét vonattal többet indít útnak a Szlovák Vasúttársaság (ZSSK) vasárnaptól, miután életbe lépett az új vasúti menetrend; tehát naponta 1471 vonat közlekedik majd az országban. A társaság hosszú évek óta először bővíti a járatok számát, az illetékesek pedig beismerik, egyelőre nem tudni, mindezt miből fogják finanszírozni.</p>

DEMECS PÉTER

Érdemben nem változtat a ZSSK a jelenleg érvényes menetrenden, így december 15-től sem kell tartani különösebb módosításoktól. „Nincs értelme minden évben változtatni a vonatok menetrendjén, mert az csak összekeveri az embereket. Azért vezettük be a vonatok ütemszerű indulását, hogy az utasok pontosan tudják, milyen időközönként járnak majd a vonatok. Az új menetrendben így nem lesz sok változás, a célunk, hogy stabilizálódjon a rendszer, hogy az emberek megszokják. Kisebb változás, hogy néhány vonalon több járatot indítunk vagy az eddiginél hosszabb szerelvények közlekednek majd, ráadásul gyakrabban” – mondta az új menetrend tegnapi bemutatásakor Jiří Kubáček, a közlekedésügyi minisztérium vasúti közlekedésért felelős osztályának vezetője.

A kiadásokról hallgatnak

Mint ahogy arról korábban már tájékoztattunk, a változások nagyrészt a regionális vasútforgalmat érintik, főként az ország középső és északi régióiban; a déli járásokat mindez elkerüli. A járatsűrítés legjelentősebb mértékben a Bártfa–Eperjes, Poprád–Lipany, Nagytapolcsány–Privigye vonalakon közlekedő vonatokat érinti. Az egyetlen déli vonal, ahol valódi bővülés lesz, a Kassa és Tiszacsernyő közötti. Ezen kívül magyarok lakta régiókat a változások jobbára csak annyiban érintik, hogy néhány városból gyakrabban indul majd vonat az ország északi városaiba. A déli városok közti vonatforgalmat nem sűrítik. Ezért aztán a változásokat csak azok fogják díjazni, akik gyakran utaznak Galántáról Nagyszombatba, Érsekújvárból Nagytapolcsányba vagy Zólyomba.

Kubáček szerint az új menetrendből egyetlen járatot sem húztak ki. Azt viszont nem tudta pontosan megmondani, hogy miből akarják finanszírozni a járatbővítést. „Fontos megjegyezni, hogy ez egyfajta flexibilis bővítés, tehát mi sem tudjuk pontosan, mi marad meg belőle és mi nem. Ha egy idő után látjuk, nincs értelme üzemeltetni a járatot, törölni fogjuk. Ezért nehéz megmondani, mennyibe fog mindez kerülni; a szükséges forrásokat viszont mindenképp megtaláljuk” – mondta.

Autóval vonatra

Ilyen próbaprojekt keretén belül indítja el a ZSSK az első belföldi autóvonat járatot Pozsony és Homonna között. „Bízunk benne, hogy a járatot főként azok fogják kihasználni, akik munka után utaznak keletről Pozsonyba. Ellenkező irányban pedig azoknak lehet előnyös, akik nyaralni mennek majd keletre” – mondta Jozef Schmidt, a ZSSK kereskedelmi részlegének vezetője. Eleinte csak az autóvagon alsó szintjén lehet majd gépkocsikat szállítani, ha a projekt beválik, akkor keleten kiépítik az emelődarut, melynek köszönhetően a felső szintre is lehet majd gépkocsikat tenni.

Az autóvonatra szóló menetjegy ára, tekintettel a benzinköltségekre, 50 eurónál kezdődik egy gépkocsiért és sofőrért egy irányban. Mivel éjjeli gyorsvonatokhoz csatolják az autóvagont, a hálókocsiért fizetett pótlékot – egy irányban nyolc euró – is ki kell fizetni. Egy gépkocsit legalább egy, jogosítvánnyal rendelkező személynek kell kísérnie, az autóval két órával a vonat indulása előtt kell kiérkezni a rakodóállomásra.

Lesz csatlakozás?

A ZSSK képviselői beismerik, hogy a legnagyobb problémát a vonatokhoz nem csatlakozó buszjáratok okozzák. Ezért tárgyalnak az önkormányzatokkal, hogy a buszmenetrendet a vonatokhoz igazítsák. Kubáček szerint ezek az egyeztetések nem éppen zökkenőmentesek. „A távolsági buszjáratokat a magánszektor üzemelteti, ez nekünk mindig konkurencia lesz, tehát ez ellen nem harcolhatunk. A regionális buszjáratok üzemeltetését az állam támogatja, ezért itt van lehetőség az egyeztetésre, nyomásgyakorlásra” – mondta Kubáček azzal, hogy az önkormányzatoknak meg kell érteniük, hogy a rendszer csak akkor lesz működőképes, ha vonattal érkező utasok azonnal átszállhatnak majd buszokra. „Még mindig probléma, hogy sok helyen a busz nem várja be a vonatot vagy ami szintén gyakori eset, hogy nem megy be a vonatállomásra, 300–400 méterre van tőle a végállomása” – mondta Kubáček. Azt nem tudta megítélni, hogy mikorra sikerül összehangolni a vasúti forgalmat a buszjáratokkal. „Mindez a jövő zenéje, de meggyőződésem, hogy jó úton haladunk” – mondta.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?