<p>Szilveszter hajnalán osztott szét Ján Richter szociális ügyi miniszter csaknem 50 millió euró uniós támogatást a gondozói szolgálatot üzemeltető ügynökségeknek. Sok, korábban ezen a területen aktív szervezet nem jutott támogatáshoz.</p>
Szilveszteri osztogatás
A szociális ügyi minisztérium implementációs ügynöksége december 31-én hirdette meg a gondozói szolgálat támogatását szolgáló uniós projektjét a 2014–2020-as időszakra. Az uniós forrásból származó támogatás teljes összege 49,892 millió euró, amit még az állam ugyanennyivel kiegészít. A Sme napilap szerint sok szervezet nehezményezi a pályázatok elbírálását, amelynek egyetlen kritériuma a pályázatok beérkezési sorrendje volt. Egyáltalán nem kaptak, vagy nem teljes összeget kaptak ugyanis olyan szervezetek, amelyek évek óta működtettek gondozói szolgálatot, mint például a Szlovák Katolikus Karitász (SKCH). „Meggyőződésünk, hogy az implementációs ügynökség nem játszik tisztességesen, sem a nemzeti projektben való részvételt, sem a pályázatok befogadásának és értékelésének szabályait, sem a szerződéskötések módját tekintve” – írta panaszában a minisztériumnak öt nonprofit szervezet.
A szociális ügyi minisztérium szerint a szervezetek panasza indokolatlan. A szilveszteri kiírást a tárca azzal indokolja, hogy egy nappal korábban sikerült megkötni a szerződést a minisztérium és a minisztérium ügynöksége között a támogatási összegről, és mivel az volt a cél, hogy a lehető leggyorsabban elindítsák a programot, ezért már másnap hajnalban meghirdették azt. A pályázatokat ugyanis nemcsak elektronikusan kellett leadni, hanem kinyomtatva is el kellett juttatni az ügynökségbe, az iktató azonban az év utolsó napján csak 11.30-ig volt nyitva. Az első nap 159 pályázat érkezett meg elektronikus formában, a minisztérium szerint kinyomtatva csak 5 pályázónak sikerült elérni a nyitvatartási időt. A további pályázók csak január 4-én adhatták be pályázataikat, akkor volt ugyanis idén az első munkanap. Így a Pozsonyon kívüli szervezetek hátrányt szenvedtek, állítja Radovan Gumulák, az SKCH munkatársa. A karitász a korábbi, októberben véget ért programban 350 gondozói hellyel rendelkezett, most csak 50 helyre kapott támogatást. Az egyik pórul járt pályázó a Szepesi Katolikus Karitász, amely a kért 143 gondozói helyből csak 30-at kapott meg.
A minisztérium szerint nem korrekt dolog, hogy a sikertelen pályázók a sikereseket támadják. Hozzáteszi, hogy a pályázók már előre készülhettek, mivel az ügynökség december folyamán már előre tájékoztatott arról, hogy a pályázathoz milyen dokumentumokra lesz szükség, és hogy várhatóan még decemberben vagy legkésőbb januárban kihirdetik a pályázatot.
A szepesi karitász képviselője azt mondja, hogy a sikeres pályázók most a régi szervezeteket keresik meg, mert ahhoz, hogy a megnyert gondozói helyeket be tudják tölteni, gondozókra és ügyfelekre, vagyis gondozottakra is szükségük van. „Ők akarnak »segíteni« nekünk, hogy azok az emberek, akiket el kell bocsátanunk, ne az utcán végezzék, és azok, akiknek a régiónkban szükségük van gondozásra, állami támogatással együtt kapják meg” – panaszkodik Pavol Vilček, a szepesi karitász igazgatója.
Az ügynökség egyelőre a sikeres pályázók listáját sem hozta nyilvánosságra, azt állítja, hogy erre csak akkor lesz lehetősége, amikor a szervezetek már megkezdik a tényleges gondozói szolgálatot.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.