<p>Ráuszíthatják a gyámhatóságot azokra az anyákra, akik szülés után elhagyják a kórházat – derül ki az egészségügyi ellátásról szóló törvény módosító tervezetéből.</p>
Szigorúan ellenőrzött édesanyák
Pozsony |
A civil szervezetek decemberben lakossági észrevétel formájában élesen tiltakoztak a javasolt intézkedés ellen, sikertelenül, a tárcaközi véleményezés januári értékelése során a vitatott részt nem emelték ki a jogszabályjavaslatból. Az egészségügyi tárca műhelyéből származó új törvény szerint tavasztól haladéktalanul jelenteni kellene a gyermekvédelmi és gyámügyi hatóságnak, ha szülés után az anya – csecsemőjével vagy nélküle – az orvos beleegyezése nélkül elhagyja a kórházat. A polgári szervezetek nem vonják kétségbe, hogy a szülés után szükséges az egészségügyi ellátás, csak arra figyelmeztetnek: ha a mama is és a baba is egészséges, nem léptek fel náluk komplikációk, az ellátást nem feltétlenül a kórházban kell folytatni, és ha valaki az otthoni környezetet választja, nem kell a gyámhatósággal ijesztgetni. Egyeseknek már a szó hallatán az juthat az eszükbe, hogy elvehetik tőlük gyermeküket. „A javaslat sérti az alapvető emberi jogokat, a magánélethez, valamint a nők testi és lelki integritásának a védelméhez való jogot” – hangsúlyozta lapunknak Janka Debrecéniová, a Polgár, Demokrácia és Felelősség emberjogi szervezet igazgatóhelyettese. A civil szervezetek szerint az intézkedés feltehetően a roma nők ellen irányul, hiszen Kelet-Szlovákiában főleg ők hagyják el a szülészetet nem sokkal a szülés után. „Ahelyett, hogy foglalkoznának azokkal az okokkal és körülményekkel, melyek miatt egyes roma nők idő előtt távoznak a kórházból, inkább büntetni próbálják őket. Munkánk során gyakran szembesülünk azzal, hogy a romák az egészségügyi személyzet szóbeli támadásai és a megszégyenítés, a megalázás miatt távoznak a kórházból. Ha valaki a gyermekével együtt idő előtt el akarja hagyni a szülészetet, nem engedik. Csak akkor távozhat, ha otthagyja a babát. Csakhogy a roma nők többsége később visszamegy a gyerekéért, és családi körben gondoskodik róla” – mondta Vanda Durbáková, a Polgári és Emberjogi Tanácsadó munkatársa. A javasolt intézkedés ellentétben áll a külföldi gyakorlattal is. A közelmúltban Csehországban is bevezették a gyámüggyel szembeni bejelentési kötelezettséget, de nem vált be, ezért eltörölték. Belgiumban, Németországban és Hollandiában pedig standard lehetőség az ún. ambuláns szülés, a kismama már pár órával a szülés után hazamehet, és a szülészasszisztensek járnak az anyákhoz, otthon ellenőrzik egészségi állapotukat. „Noha a szülészasszisztensek nálunk is nyújthatnának ilyen szolgáltatást, van rá engedélyük, de mivel a biztosítók nem térítik az anyák otthoni ellátását, ezért a nők számára gyakorlatilag hozzáférhetetlen” – mutatott rá Zuzana Krišková, a Női Körök Polgári Társulás aktivistája. (sza)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.