<p>Hamarosan véget ér az öreg kutyákra, macskákra és vadászgörényekre vonatkozó kivétel, szeptembertől minden otthon tartott állatba kötelező lesz mikrocsipet ültetni. Ez a kötelesség ráadásul azokra a háziállatokra is vonatkozik majd, amelyek ki sem teszik a lábukat a lakásból. Csupán néhány másodpercig tart, míg házi kedvencük bőre alá beültetik az azonosításra szolgáló csipet.</p>
Szeptembertől kötelező mikrocsipek
A kis, rizsszem méretű transzponder speciális kódot tartalmaz, s a tévhittel ellentétben az eszköz nem sugároz jeleket, nem tartalmaz energiaforrást és az állat egészségére is teljesen ártalmatlan.
A kapszula anyaga nem vált ki az állat szervezetében ellenreakciót, így a beültetés helyén megtapad. A mikrocsip egy speciális leolvasó rádiójeleire válaszolva adja vissza a benne tárolt számsort. Mivel a mikrocsip nem sugároz jeleket, így nem alkalmas az eb helyének meghatározására.
A mikrocsipet egy speciálisan a beültetéséhez kialakított fecskendőben, steril csomagolásban csak állatorvos vásárolhatja meg. A csomag tartalmazza a csiphez tartozó matricát is, amely az állat oltási könyvébe, útlevelébe vagy a regisztrációs adatlapjára is felkerül.
Már most, vagy csak nyár után
A vonatkozó előírások szerint idén szeptember 30-tól kötelező minden kutyába, macskába, de görénybe is csipet ültetni. Jelenleg ez a kötelesség csak a 2011 novembere után született állatokra vonatkozik, illetve azokra a fiatalabb állatokra, amelyeket eladnak.
A kötelesség teljesítését állatorvosok ellenőrzik a rendelőkben. Ha egy tulajdonos állatorvoshoz viszi az állatot, s kiderül, nincs benne csip, az orvosnak ezt jelentenie kell a regionális állat-egészségügyi hivatalnak. A törvény szerint például olyan macskába is kötelező csipet ültetni, amely soha nem hagyja el a lakást.
Nemegyszer előfordul, hogy a kutyákat az azonosítás végett tetoválták. Szeptembertől ezt csak akkor fogják elismerni, akkor helyettesíti a mikrocsipet, ha a tetoválás jól látható, s ha a tulajdonos igazolni tudja, hogy még 2011. július 3-a előtt készült.
Nem marad sebhely
A művelet előtt a behelyezendő mikrocsip azonosító számát leolvasókészülékkel ellenőrzi az orvos. Ezután elvégzi az állat azonosítását – amennyiben először találkozik vele – faj, fajta, ivar, szín, életkor besorolás szerint. Ezt követően megvizsgálja az állatot, majd meggyőződik arról, hogy korábban nem jelölték-e meg csippel. Miután a transzpondert sikeresen bejuttatta a bőr alá, ismételten le kell ellenőriznie a leolvasókészülékkel, hogy működik-e.
A beültetés helye kedvtelésből tartott ebek, macskák és vadászgörények esetében a nyak bal oldalának középső tájéka. A beültetés után nem marad sebhely, ezért érzéstelenítésre sincs szükség, az idősebb állatoknál is könnyedén elvégezhető a művelet.
A tulajdonosok gyakran nem is veszik észre, pontosan hova ültették a csipet, s néha attól tartanak, hogy nem marad a helyén, hanem elkezd „vándorolni” az állat testében. Szakértők szerint nincs ok aggodalomra, ez csak nagyon ritkán fordul elő. Ha mégis elmozdulna a helyéről a csip, akkor is csak az állat bőre alatt mozogna.
Ha a csip elmozdul, s az állat elveszik, az azonosítása valamivel nehezebb. Ilyenkor az állatorvos feladata, hogy tüzetesen leellenőrizze az állatot.
Mennyibe kerül a beavatkozás?
Ugyanúgy, mint a vakcináknál, a csipeknél is különböző gyártók termékeit használják. Néhány csipnek van egy előszáma is, mely alapján kideríthető, melyik országból származik az állat.
Pozsonyban a beavatkozásért 20–35 euró körüli összeget kell fizetni, vidéken az állatorvosok olcsóbban is beültetik a berendezést, néhol 10 euróért is.
A mikrocsipek beültetéséről szóló részletes információkat az állatorvosi rendelők honlapján találják meg. Például az iveterinar.sk oldalon ingyenes online tanácsadást is nyújtanak. (dem)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.