Szélsőséges veterán katonák

Pozsony |

<p>Nemrégiben ugyan létrejött Szlovákiában egy elit, szélsőségesekkel foglalkozó rendőri egység, ám nem lesz egyszerű dolguk, hiszen már csak a saját házuk táján is söprögetni kéne. Radovan Bránik szélsőségesekkel foglalkozó elemző szerint az alacsonyabb rendfokozatú rendőrök és katonák között 15&ndash;20 százalék támogatja a szélsőségeseket. S ez még csak a konzervatív becslés.</p>

A nemrég Nagyszombatban masírozgató Szlovák Honvédek (Slovenskí branci) – amelynek ugyan több volt tagja is Ukrajnában, a szakadárok oldalán harcol – korántsem számít a legveszélyesebb paramilitáris csoportok közé. A Vzdor Kysuce szélsőséges csoport – mely a fegyveres erők tagjai közé igyekszik csempészni egy-egy emberét – csak a közepesen veszélyes kategóriába esik. Bránik a tvnoviny.sk portálnak adott interjújában rámutatott, jelenleg a legnagyobb veszélyt korábbi veterán katonák egy csoportja jelenti, amelynek tagjai a Szlovák Katonák Egyesületében (ASV) tömörülnek. „Ők nem félig kiképzett, katonásdit játszó emberek, hanem valódi katonák” – erősítette meg az Új Szónak Bránik. A paradox az egészben az, hogy a csoport tagjait, a volt hivatásos katonákat az állam képezte ki, és az államtól kapják szolgálati nyugdíjukat is – emellett pedig jó kapcsolataik vannak az aktív katonákkal is.

A feltámadás

A csoport már a 90-es évek elejétől működik – hivatásos tartalékos katonákat tömörített, és politikai kapcsolatai is voltak, akkoriban az SNS-szel kötötték össze. Később, a 90-es évek végén azonban működésük elhalt, és csak névleg léteztek másfél évtizeden át. 2015-ben támasztotta fel a társulást egy Jozef Žarnovičan nevű volt katona, és egyből a szélsőséges politizálás felé fordította a csoportot – ami tartalékosokat tömörítő más szervezetekre egyáltalán nem jellemző.

Žarnovičan Bránik elmondása szerint egy meglehetősen harsány, magamutogató személyiség, korábban a légierőnél szolgált. Jelenleg vállalkozik, cégének erős oroszországi háttere és kapcsolatai vannak. Neve is elsősorban azokon az ismert híroldalakon tűnik fel, melyek működéséről sejthető, hogy az orosz propagandagépezet részei lehetnek. Žarnovičan ugyanakkor a mainstream netes sajtóban is fel-feltűnt, 2015-ben az aktuálne.sk-nak adott egy, a NATO-t nagyon élesen bíráló interjút, később a Hospodárske noviny blogszekciójában vezetett blogot.

Az ASV Facebook-oldala is sokat elárul vezetője és tagjai politikai irányultságáról: elsősorban a NATO-t, Andrej Kiska államfőt és a szlovák védelmi minisztériumot bírálják, meglehetősen nagy intenzitással. A szélsőségesség-szakértő szerint egyébként a csoport véleményét egyre többen osztják, az ASV képes megszólítani a szlovák veteránok egy részét, akik inkább oroszbarátok, és nagyon nem értenek egyet a NATO létezésével és tevékenységével.

Katonai puccs?

Az ASV Bránik szerint több olyan szervezettel is kapcsolatot tart, melyeknek együttműködési szerződése van a védelmi minisztériummal, ráadásul tagjai egy részét továbbra is köti a katonai eskü – ennek ellenére a csoport magja Žarnovičannal az élén nagyon élesen támadja a rendszert, megkérdőjelezve Szlovákia NATO-tagságát, nyugati orientációját és állami doktrínáját, melyet egyetlen komoly politikai párt sem tett soha. A képzeletbeli Rubikont épp nemrég lépték át, amikor Žarnovičan a védelmi minisztérium vezetői, többek közt Peter Gajdoš miniszter és Ondrejcsák Róbert államtitkár ellen adott be beadványt, mert szerinte hazaárulást követtek el, mert 152 szlovák katonát küldtek NATO-gyakolatra Lettországba, s ezzel szerinte Oroszországot provokálják. A témát egyébként a Marián Kotleba-féle ĽSNS is felkapta, és fegyveres konfliktust vizionálnak Moszkvával – ám Bránik szerint Žarnovičanék beadványa alapos szakmai, jogi hátteret feltételez, és nagyon komolyan kell venni, mert precedens nélküli támadásként értékelhető az államapparátus ellen. A csoport vezetője – ráadásul szinte nem is burkoltan –katonai puccsal fenyegetőzik, ha a dolgok nem a követelései szerint alakulnak.

Az ok a szegénység

Bránik az interjúban azt mondta, arra azért rövid távon nem számít, hogy akár fegyveres konfliktusig fajulhat a helyzet, a kormánynak azonban kézben kell tartania a dolgokat. „Amikor Boszniában, Ukrajnában, Szerbiában vagy Koszovóban jártam, az emberek függetlenül attól, melyik oldalon álltak vagy kerültek a konfliktusban, azt mondták: az első lövés előtti napon el sem tudták képzelni, hogy ilyesmi megtörténhet. Nem osztom tehát azt az optimista nézetet, hogy Szlovákiában nem történhet meg ilyesmi” – tette hozzá. Szerinte, ha belátható időn belül nem talál magában a kormány vagy valamely demokratikus alternatívája elég empátiát és megértést a szociálisan hátrányos helyzetű, szegény emberek felé, és nem veszi észre magát az „európai pénzeken és közpénzeken élősködő korrupciós maffia”, nem zárható ki, hogy zavargásokba és erőszakos megoldásokba torkollik a helyzet. „Kotleba, Žarnovičan és a hozzájuk hasonlók nem a társadalom problémáinak forrásai. Ők a következmények” – tette hozzá.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?