Az érdekegyeztető tanács hétfői ülésén részt vett Kamil Šaško (Hlas) egészségügyi miniszter is, aki ismertette az orvosok felmondásával kapcsolatos helyzetet. A munkáltatókat és a munkavállalókat képviselő szakszervezetek is konstruktív párbeszédre szólították fel az érintetteket.
Szakszervezetek: Ne a betegek fizessenek rá a miniszter és az orvosok vitájára
Šaško az érdekegyeztető tanács előtt megismételte korábbi álláspontját: nem szeretné, ha a kormánynak január 1-től rendkívüli helyzetet kellene kihirdetnie, de ha a Szlovák Orvosszakszervezet (LOZ) nem hajlandó kompromisszumot kötni, akkor a kabinetnek nem lesz más választása.
„Minden tárgyalás és konkrét eredmény ellenére az LOZ képviselői ragaszkodnak a felmondási akció folytatásához. Mivel ez a lehetőség továbbra is valós, egészségügyi miniszterként kötelességem, hogy még kedvezőtlen fejlemények esetén is biztosítsam, hogy a szlovákiai betegek január 1-je után is megkapják a szükséges egészségügyi ellátást”
– fogalmazott a tárcavezető.
Erik Tomáš (Hlas) munkaügyi miniszter nyugtalanságát fejezte ki a kialakult helyzettel kapcsolatban. Hangsúlyozta, a betegek életének és egészségének fontosabbnak kell lennie, mint a tárca és az LOZ közt kialakult vitának.
Tiszteletben tartjuk, hogy a szakszervezeteknek joguk van az érdekérvényesítésre, de ennek végrehajtása során nem szabadna megbénítani az ágazatot. Másrészt viszont a kormánynak kötelessége, hogy védje az állampolgárok alkotmányos jogait”
– jelentette ki Tomáš, hozzátéve, az érdekegyeztető tanács ülésén senki sem kérdőjelezte meg a kormány vasárnapi döntését az orvosokat munkába kényszerítő törvény módosítása kapcsán, de abban mindenki egyetértett, hogy a helyzetet nem ezzel, hanem elsősorban konstruktív párbeszéddel kellene megoldani.
Monika Uhlerová, a Szakszervezetek Szövetségének (KOZ) elnöke helyeselte a munkaügyi miniszter kijelentéseit. Továbbá elmondta, a munkáltatókat képviselő szervezetek bevonása szerinte előrelendítené a megakadt tárgyalásokat.
Rastislav Machunka, a Munkáltatók Szövetségének (AZZZ) alelnöke szintén elfogadhatónak tartja a kormány vasárnapi döntését.
„Minden menedzsernek fel kell készülnie a válsághelyzetekre és elő kell állnia egy B tervvel is”
– jelentette ki.
(TASR)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.