Szakrális kiállítás

Galánta. „Szentek – évszázadok lelkiismerete” címmel nyílt kiállítás a galántai reneszánsz kastélyban. A Galántai Honismereti Múzeum és a Nagyszombati Nyugat-Szlovákiai Múzeum közös szervezésében, ez utóbbi gyűjteményéből mutatnak be több mint félszáz szentképet, a kolostori alkotás 17-19. századi remekműveit.

Galánta. „Szentek – évszázadok lelkiismerete” címmel nyílt kiállítás a galántai reneszánsz kastélyban. A Galántai Honismereti Múzeum és a Nagyszombati Nyugat-Szlovákiai Múzeum közös szervezésében, ez utóbbi gyűjteményéből mutatnak be több mint félszáz szentképet, a kolostori alkotás 17-19. századi remekműveit. Az ünnepélyes tárlatnyitón Keppert József galántai múzeumigazgató üdvözlő szavai után Eva Boťanská, a kiállítás kurátora mutatta be az anyagot. A vallásos témájú képek egykor kolostorokat, templomokat díszítettek, de egyházi méltóságoknak vagy családtagjaiknak is ajándékozták őket, továbbá zarándokhelyeken árulták. A kiállítás anyaga három csoportba osztható: a Jézus Krisztus életével, Szűz Máriával és külön a szenttel kapcsolatos ábrázolásokra. A díszes keretek elkészítéséhez gyöngyöt, aranyfonalat, követ, madártollat, szárított virágot stb. használtak, elkészítésükhöz rendkívüli kézügyességre és mérhetetlen türelemre volt szükség. A keresztény egyházban már a 2. századtól kezdődött a szentek nyilvános tisztelete, és az első ábrázolások a katakombák falain jelentek meg. A korai középkorban a szentek száma rohamosan nőtt, és ábrázolásukba is igyekeztek rendszert bevezetni. XIV. Benedek pápa rendeletére kezdték készíteni az ún. Agnus Dei viaszmedálokat. Ezeken főleg az Isten bárányát, vagy Szűz Máriát ábrázoló motívumok láthatók, elkészítésük pedig úgy történt, hogy hétévenként beolvasztották az öszszegyűjtött húsvéti szentelt gyertyákat és ebből öntötték a kerek vagy ovális medálokat. A kiállításhoz jól kapcsolódik a teremben található nagyméretű makett, egy galántai kőművesmester alkotása: az egykori helyi Hétfájdalmú Szűzanya kápolnát ábrázolja, amelyet 1963-ban bontattak le. Keppert József múzeumigazgató megjegyezte, nem csupán a látogatókat várják, iskolák rendhagyó hittan- vagy történelemórát tarthatnak itt. A kiállítás 2003 januárjáig tekinthető meg. (gaál)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?