Szakosodnak a bíróságok

Pozsony. Egy évvel a járási hivatalok megszüntetése és az államigazgatási szakhivatalok létrehozása után, 2005. január 1-jével átalakul a bíróságok rendszere is: a járási testületek körzetiekké alakulnak, tíz járásbíróságot pedig teljesen felszámolnak.

Mivel az ügyészségi hálózat szinte tükörmása a bírósági rendszernek, a jövőre esedékes változások az ügyészeket is érintik. Vagyis, ahol megszűnik a bíróság, értelemszerűen nem lesz ügyészség sem.

Dél-Szlovákiában két járásbíróságot – a vágsellyeit és a nagyrőceit – zárnak be; az előbbi Galántához, az utóbbi Rozsnyóhoz fog tartozni (bár egyes elképzelések szerint Rimaszombathoz). Eredetileg a nagykürtösi testület felszámolását is fontolgatták, ám a Magyar Koalíció Pártjának ezt sikerült megakadályoznia. Az igazságügyi miniszter állítja: a reform kidolgozásakor főleg az egyes bíróságok leterheltségét vették figyelembe, vagyis ott szűnik meg, ahová évente a legkevesebb új ügy érkezett, és amely túl kicsi ahhoz, hogy a bírók hatékonyan dolgozhassanak. Az egyik szempont tehát az volt, hogy elsősorban a kicsi, rövid ideje működő intézményeket kell összevonni egy nagyobb bírósággal. A vágsellyei például csak 1996-tól működik. A tíz bíróság megszüntetése természetesen azzal is jár, hogy a polgároknak távolabbi városba kell majd utazniuk peres ügyeik miatt, amire Daniel Lipšic igazságügyi miniszter azt válaszolta: nem az a lényeg, hogy 15 vagy 30 kilométerrel többet buszozik valaki, hiszen az átlagpolgár élete során legfeljebb egy alkalommal pereskedik, hanem hogy felgyorsul az eljárás, mindig az illetékes bíróság fog dönteni, azaz nem fordulhat elő, hogy egyik helyről a másikra utalják az ügyet. Az összevonás célja ugyanis a hatékonyabb munka biztosítása: a testületek szakosodni fognak, minden az első fokú, körzeti bíróságokon fog kezdődni, bizonyos speciális ügyekkel csak a kijelölt testületekhez lehet fordulni. Például menekültjoggal csak Pozsonyban és Kassán, csődeljárással nyolc helyen, kereskedelmi jogi ügyekkel három testületnél, tőzsdepanaszokkal pedig csak a fővárosban fognak foglalkozni. A fellebbezéseket a felsőbb bíróságokhoz kell majd benyújtani: az igazságügyi miniszter eredetileg két kerületi testület megszüntetését javasolta, ám a honatyák megtartották mind a nyolcat. Bár a tervezettnél hárommal kevesebb járásbíróság szűnik meg, Lipšic mégis elégedett: szerinte végre kialakulhat a klasszikus három lépcsős igazságszolgáltatási rendszer, és a Legfelsőbb Bíróság jövő januártól ezentúl nálunk is harmadik szintű, rendkívüli fellebbviteli szervként működhet.

A bírósági reformmal kapcsolatban néhány polgármester aggodalmának adott hangot; egyebek mellett attól tartottak, hogy a kialakítandó körzetek határait majd úgy vonják meg, hogy nem lehet a kisebbségek nyelvét használni. A jóváhagyott törvény értelmében azonban Dél-Szlovákiában olyan körzetek lesznek, melyekben húsz százalék fölött van a magyarok számaránya, és Nyitrán sem okozhat gondot a magyarnyelv-használat. (sza)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?