Richard Sulík szerint az olajembargóval kapcsolatban a Slovnafttal és anyavállalatával, a Mollal is intenzív levelezést folytatott.
Sulíknak esze ágában sincs távozni a posztjáról
Richard Sulík gazdasági miniszter nem lát okot a lemondására, amit az uniós olajembargóval kapcsolatos esetleges szlovák problémák miatt az OĽaNO elnöke, Igor Matovič követel. Sulík szerint az ő főnöke Eduard Heger kormányfő, így ő tehet javaslatot a felmentésére, ha úgy érzi, hogy nem végzi jól a munkáját.
„Eduard Heger már a múlt hét eleji brüsszeli csúcstalálkozó előtt tudott arról, hogy a pozsonyi Slovnaft finomítónak gondjai akadhatnak az Oroszországgal szembeni uniós olajembargó, ezen belül is az orosz kőolajból készült egyes termékekre kivetett exporttilalom miatt” – mondta el keddi sajtótájékoztatóján Richard Sulík, hozzátéve azonban, hogy a miniszterelnök szerinte helyesen járt el, amikor beleegyezett a szankciócsomagba. A gazdasági miniszter ugyanakkor határozottan visszautasította Gyimesi György parlamenti képviselő és Igor Matovič pénzügyminiszter (mindketten OĽaNO) felszólítását, hogy mondjon le a tisztségéről. Matovič ugyanis Sulíkot teszi felelőssé azért, hogy Szlovákiának nem sikerült jobb feltételeket kialkudnia az uniós csúcson az olajembargóval kapcsolatban, ami a pénzügyminiszter szerint közel négymilliárd eurós kárt okoz Szlovákiának. Sulík kedden azonban elmondta: nem fog lemondani a posztjáról. Emlékeztetett arra, hogy csak Heger miniszterelnök nyújthat be javaslatot a leváltására Zuzana Čaputová köztársasági elnöknek, ha esetleg nem lenne megelégedve a munkájával.
Sulík elmondta, ő már néhány órával a brüsszeli csúcstalálkozó kezdete előtt tájékoztatta a miniszterelnököt az orosz olajból készült üzemanyagok kiviteli tilalmával kapcsolatos lehetséges problémákról. „Heger azonban azt írta vissza, hogy már nem lép az ügyben, tegyék ezt meg a csehek és a magyarok” – állítja Sulík. Csehország végül – az olajtermékek importjára vonatkozó 8 hónapos átmeneti időszakon kívül – 10 hónapos mentességet harcolt ki magának a motorüzemanyagok importjára is. „A Slovnaftnak így 2023. december 4-éig van ideje technológiát váltani, és átállni a nem orosz kőolaj feldolgozására” – tette hozzá Sulík.A gazdasági miniszter elismerte, hogy a Slovnaftnak lehetnek nehézségei, szerinte azonban a megállapított feltételek összhangban vannak az EU politikájával. „Igen, többet is kialkudhattunk volna. A kormányfő azonban úgy döntött, hogy így hagyja, és én teljes mértékben tiszteletben tartom a döntését” – mondta Sulík. A miniszter szerint, ha Szlovákia csak a saját érdekeit tartotta volna szem előtt, más uniós államok is ilyen álláspontra helyezkedhettek volna. „Ebből a szempontból úgy gondolom, hogy a miniszterelnök helyes döntést hozott” – tette hozzá Sulík.
A Slovnaft finomító az elmúlt napokban arra figyelmeztetett, hogy a szankciós csomag jóváhagyása után problémák merülhetnek fel a szlovákiai motorüzemanyag-ellátásban. A vállalat termelésének a nagy részét ugyanis Ausztriába, Csehországba és Lengyelországba exportálja, és az átmeneti időszak végeztével elveszíti ezeket a piacokat, hacsak nem hagy fel az orosz olaj feldolgozásával. A Slovnaft szerint emiatt a termelésük a technológiai minimum alá csökkenhet, ami a gyártás leállásához vezetne. Sulík azonban emlékeztetett arra, hogy az embargó csak a motorüzemanyagokra és -olajokra vonatkozik, más termékekre nem. A gazdasági miniszter még tárgyalni szeretne a finomítóval az orosz olaj helyettesítéséhez szükséges beruházásokról és azok finanszírozásáról.
Az ellenzék szerint, ha Eduard Heger nem volt hajlandó tárgyalni a Szlovákia számára kedvezőbb feltételekről, akkor nincs joga a hivatalában maradni. „Richard Sulík szerint Eduard Heger azt írta neki vissza, hogy az uniós csúcstalálkozón nem fog küzdeni a jobb feltételekért Szlovákia számára, és ezt a cseh és a magyar miniszterelnökre bízza. Ha Heger kijelentése beigazolódik, azonnal le kell mondania, mert megbocsáthatatlanul figyelmen kívül hagyta Szlovákia alapvető érdekeit” – véli Peter Pellegrini, a Hlas elnöke. (mi, TASR)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.