<p>Hamarosan elektromos sokkolókat is használni fog a szlovák rendőrség a bűnözők ártalmatlanná tételére - a döntés az elektromos fegyver, nemzetközi nevén taser, több hónapos szlovákiai tesztelése után született. Az a fajta sokkoló, amely elektródot lő ki a célszemélyre és anélkül ártalmatlanítja, hogy a rendőr a közelébe kerülne, a tesztelések során veszélyesnek bizonyult, ezért a rendőrök egyszerű elektromos sokkolókat kapnak.</p>
Sokkoló rendőrök
Ezzel testközelből, közvetlen kontaktussal lehet ártalmatlanná tenni a támadót, elég a ruhán keresztül a testéhez érinteni. Az elektromos fegyverek nem minősülnek halálos fegyvernek. Nagyfeszültségű, de kis erősségű áramot vezet a testbe, minek következtében az izomzat megmerevedik, a személy nem tud megmozdulni, védekezni, de eszméletét nem veszíti el.
„Hosszú idő után befejeztük a sokkolók tesztelését. Kényszerítő eszközként fogjuk alkalmazni, még elemezzük a kipróbált típusok pozitívumait és negatívumait“ - magyarázta Viktor Plézel, az Országos Rendőr-főkapitányság sajtóosztályának munkatársa. Ahhoz, hogy a rendőrség kényszerítő eszközként használhassa az elektromos fegyvert, a parlamentnek módosítania kell a rendőrségről szóló törvényt, a javaslat néhány héten belül elkészül.
A taser alkalmazását eddig azért vetette el a szlovák rendőrség, mert egyes kutatások szerint halált is okozhat. A Taser márkanevet egyébként 1969-ben adta találmányának Jack Cover amerikai feltaláló, a TAS betűk egy sci-fi hősre, Thomas A. Swiftre utalnak, az ER jelentése Electric Rifle -elektromos puska. Maximális hatótávolsága 10 méter. Az Amnesty International jogvédő szervezet szerint az elmúlt években rendőrségi intézkedés közben legalább 200 ember vesztette életét az elektromos sokkolás következtében. Így halt meg idén Kanadában a 40 éves Robert Dziekanski, a lengyel férfi édesanyja után utazott ki Vancouverbe. A reptéren a rendőrség indoklás nélkül egy zárt teremben tartotta, ahova anyját nem engedték be, nem tudott angolul, de nem biztosítottak neki tolmácsot. Tíz órányi várakozás után elvesztette türelmét, kiabálni kezdett, a rendőrök pedig kétszer is meglőtték sokkolóval, bár közvetlenül senkit sem veszélyeztetett. Dziekanski másfél perccel az áramütés után halt meg. Azt, hogy a rendőrségi intézkedés indokolatlan volt, a helyszínen készült videofilm is igazolja. Az európai országok közül az eszközt a svájci, a brit, a svéd és a finn rendőrség használja. (dp)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.