<p>Jól fontolják meg, mielőtt a digitális műsorszórásra való átállás miatt új műsorszóróval írnak alá szerződést, mert nem biztos, hogy szükségük van új szolgáltatásra – figyelmeztettek tegnap a Kábeltévé-társaságok Szövetségének (APKT) képviselői. A digitális műsorszórás 2012-re tervezett bevezetését ugyanis néhány cég állítólag arra használja ki, hogy az emberek félrevezetésével a lehető legnagyobb haszonhoz jusson.</p>
Sokasodnak a digitalizációval kapcsolatos csalások
A háttérben állítólag az UPC és a T-Com párharca áll.
Szlovákia megkezdte a digitális műsorszórásra való átállást. A régebbi tévékészülékek nem képesek a digitális műsor fogadására, ezért akiknek ilyen készülékük van, azoknak a digitális műsor dekódolására szükségük lesz set top boxra, vagy korszerű tévékészülékre; de megoldás az is, ha kábeltévé-társaságtól vásárolnak programcsomagot. A kábeltévé-társaságok ráadásul úgy döntöttek, 2012 után sem hagynak fel az analóg műsorral – a digitálist visszakódolják analógra, így a régi tévékészülékeken is foghatók lesznek a műsorok.
Az APKT képviselői óvatosságra intik a lakosokat, véleményük szerint ugyanis több műsorszóró társaság házaló ügynököket küld főleg nyugdíjasokhoz, akiknek azt mondják, hogy megszűnik az analóg műsorszórás, ezért azonnal új szerződést kell kötniük. Gyakran olyan szolgáltatásokat is belevesznek a szerződésbe, amelyekre nincs szükség. Az UPC műsorszolgáltató szerint már több ezerre tehető az ilyen csalások száma, a háttérben állítólag a konkurens T-Com áll, amely így akarja elvenni az UPC klienseit.
Egyes értesülések szerint az elmúlt napokban Rimaszombat és Párkány környékén több olyan eset is történt, amikor egy távközlési vállalat által kiküldött szerződéskötő megpróbálta átcsalni az idősebb embereket a konkurenciától. A nyugdíjasok szeme láttára vágta el a kábelt, amin addig fogadták a műsort, mondván: ez már fölösleges, mert a digitális műsor már nem lesz rajta fogható, ezért jobb, ha náluk rendelnek programcsomagot. „Például egy 80 éves hölggyel hároméves hűségszerződést írattak alá a társaság legdrágább programcsomagjára. Már késő, amikor ezek az emberek megkapják az első 30-40 eurós számlát, mert a szolgáltató ilyenkor már az aláírt szerződés teljesítését követeli. Mindezt annak ellenére, hogy a szerződést hamis, vagy félrevezető információk alapján íratták alá a klienssel” – mondta Robert Ťavoda, az APKT elnöke.
Jaroslav Kollár, az UPC szóvivője úgy véli, több ezerre tehető az ehhez hasonló esetek száma. Andrej Gargulák, a Slovak Telecom szóvivője tagadja, hogy társaságuk ilyen módszereket alkalmazna. Elmondása szerint aki úgy érzi, hamis értesülések alapján írta alá a szerződést, panaszt nyújthat be a távközlési vállalatnál. Egyébként ilyen praktikák miatt a két társaság között már egy éve folyik a vita.
A közlekedésügyi és távközlési minisztérium szerint körülbelül 700 ezer olyan háztartás van, ahol nincs kábeltévé vagy parabolaantenna. A tárca 20 eurós utalványokat is felkínál a szükséges műszaki berendezés megvásárlására a hátrányos helyzetben levőknek. Lehetnek olyan háztartások, amelyek nem fogják teljesíteni a műszaki feltételeket, ezért előfordulhat, hogy 2012 után tévéadás nélkül maradnak. A minisztériumnak van becsült adata arról, hány háztartás kerülhet ilyen helyzetbe, de a számot nem akarja elárulni. Aki kábeltévén nézi az adást, annak semmilyen további kiadása nem lesz, az átállást észre sem veszi, a szolgáltató elvégzi helyette a szükséges átállítást.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.