Sok pénzt veszíthetünk a rosszul megkötött életbiztosítással

kórház
Pozsony |

A koronavírus-járvány miatt megugrott az érdeklődés az életbiztosítások iránt, a biztosítók ügyfelei azonban hibát hibára halmoznak, így aztán ha beüt a baj, gyakran egy centet sem kapnak, még ha évekig becsületesen is fizettek a biztosítónak. Mire kellene odafigyelnünk?

A koronavírus-járvány miatt emberek ezrei kerültek kórházba, látványosan nőtt az elhalálozási mutató, sokan súlyos, az eddigi életüket teljesen felforgató egészségügyi problémákkal kénytelenek szembenézni, ami a családok anyagi helyzetére is rányomja a bélyegét. „Mindezt figyelembe véve, egyáltalán nem csoda, hogy a lakosság körében megugrott az érdeklődés az életbiztosítások iránt. Akár úgy is fogalmazhatnánk, hogy a járvány felrázta az embereket, így sokkal többen teszik fel a kérdést, hogyan készülhetnének fel a nem várt bevételkiesésekre, ha például hosszabb időre betegszabadságra vagy kórházi kezelésre kényszerülnek” – mondta el lapunknak Patrik Szabó, a FinGO.sk pénzügyi tanácsadó társaság életbiztosításokért felelős igazgatója.

Olcsó húsnak, híg a leve

A növekvő érdeklődéssel párhuzamosan azonban nőtt az olyan új ügyfelek száma is a biztosítópiacon, akiknek még nincs kellő tapasztalata e téren, így könnyen olyan hibákat véthetnek, amelyeknek később a pénztárcájuk látja a kárát. A pénzügyi tanácsadó társaság üzletkötői körében elvégzett felmérés szerint az emberek háromnegyede az életbiztosítások esetében is a lehető legolcsóbb megoldás iránt érdeklődik, ami gyakran a minőség kárára megy. A szakemberek szerint a biztosítás megkötése során olyan feltételeket kellene vállalnunk, amelyeknek köszönhetően biztos anyagi fedezethez juthatunk, ha beüt a baj. „Hogy havonta mekkora összeget szánhatunk az életbiztosításra, az természetesen függ az ügyfél anyagi helyzetétől is. Nagy általánosságban elmondhatjuk, hogy a bevételeink 5–10 százalékát érdemes a biztosítás befizetésére fordítani” – tette hozzá Szabó. Ha a legolcsóbb biztosítást kötjük, akkor előfordulhat, hogy a szerződésből hiányzik a fontos kiegészítő biztosítás, vagy csak nagyon alacsony összegig nyújt védelmet. Egy súlyosabb baleset vagy betegség esetén aztán kellemetlen meglepetésként érhet bennünket, hogy a biztosító nem fizet akkora összeget, mint amekkorára valóban szükségünk lenne. „Nem mindegy, hogy a biztosító például a rákos megbetegedés diagnosztizálását követően 5 vagy 20 ezer eurót fizet, miközben ez utóbbinál az ügyfél által havonta befizetett összeg csak 5-10 euróval magasabb, mint az előzőnél” – figyelmeztet a szakember.

Nem elég a vagyonbiztosítás

A szlovákiai családok körében gyakori hibának számít az is, hogy jóval nagyobb figyelmet fordítanak a vagyonbiztosításra az életbiztosítással szemben. Magyarul: a vagyonukat többre tartják, mint az életüket vagy az egészségüket. A FinGO.sk felmérése szerint a megkérdezettek több mint fele követi el ezt a hibát. „Példaként egy olyan helyzetet említhetünk, amikor valaki jelzáloghitelt törleszt. Ilyen esetben természetes dolognak számít, hogy az ingatlant bebiztosítják a lehető legtöbb csapás ellen, az életbiztosítás azonban már nem számít olyan természetesnek. Ha ilyen esetben a hitelt törlesztő családfő súlyos egészségkárosodást szenved vagy elhalálozik, és a hitelt nincs kinek törlesztenie, a család könnyen fedél nélkül maradhat. Ilyen esetekre is fel lehet készülni egy jól megválasztott életbiztosítással” – állítja Szabó.

Megéri frissíteni

A biztosítási ügynökök által leggyakrabban emlegetett hibák között előkelő helyen szerepel az is, hogy az emberek többsége korábban akár minőségi biztosítást is köthetett, ám ezt később nem aktualizálja. A felmérések szerint tízből négy biztosított erről teljesen megfeledkezik. A biztosítottnak rendszeresen aktualizálnia kellene a személyes adatait, hiszen egészen más járulékos biztosítás felel meg mondjuk egy alkalmazottnak, mint egy vállalkozónak, nem beszélve arról, ha egy kockázatosabb foglalkozást találunk magunknak. „Az emberek ezt nem tartják fontos dolognak, ám ha beüt a baj, a biztosító könnyen épp az elmulasztott bejelentési kötelezettségre hivatkozva kurtíthatja meg a biztosítottnak járó összeget. Épp ezért minden fontos változást jeleznünk kellene a biztosítanak, és legalább kétévente frissíteni a biztosítást” – tanácsolja Szabó.

A családfenntartó az első

A tapasztalatok szerint a biztosítók ügyfeleinek a 35 százaléka csak a családfőre köt életbiztosítást, a család többi tagjára nem. „Ebben nem találok semmi kivetnivalót, hiszen ha a család anyagi lehetőségei csak ezt engedik meg, akkor mindenképp elsőként a családfenntartót kell bebiztosítani, hogy ha vele valami történik, a többi családtag ne kerüljön elviselhetetlenül nehéz anyagi helyzetbe. Érdemes azonban odafigyelni arra, hogy ilyen esetben a lehető legszélesebb körű biztosítást kössük, hogy az adott helyzetben a család a lehető legnagyobb összeghez jusson hozzá” – vallja a szakember. Szerinte, ha a későbbiekben a család úgy dönt, hogy a többi tagját is bebiztosítják, ezt érdemes ugyanannál a biztosítónál megtenni, ahol a családfőt bebiztosították, a társaságok ugyanis az ilyen esetekre kedvezményeket kínálnak.

Nézzünk szét a piacon!

Mielőtt azonban kiválasztanánk a biztosítót, érdemes alaposan szétnézni a piacon, az egyes társaságok között ugyanis látványos különbségek vannak. Ilyen esetekben jönnek jól a pénzügyi termékeket összehasonlító portálok, amelyeken keresztül bárki könnyen és gyorsan megtalálhatja a számára legmegfelelőbb ajánlatot. Patrik Szabó szerint a szerződés megkötésénél pedig külön oda kellene figyelnünk arra is, hogy az összes fontos információt megadjuk magunkról, hiszen ha például elhallgatjuk, hogy már a szerződés aláírásakor magas vérnyomással kezeltek bennünket, a későbbiekben emiatt megtörténhet, hogy nem jutunk hozzá a pénzhez, ha szívrohammal kerülünk kórházba.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?