Sok lehet a magyar tanulóknak a kötelező angol

Pozsony |

<p>Szeptembertől kötelező tantárgyként tanítják az angolt az alapiskolákban a harmadikosoknak, a minisztérium idővel az elsősöknek is kötelezővé tenné. A magyar iskolásoknak ez dupla feladatot jelent majd, szakértők a gyerekek túlterhelésétől tartanak.</p>

A legtöbbet ragozott kérdés Eugen Jurzyca (SDKÚ) oktatásügyi miniszter reformjával kapcsolatban eddig az volt, képese a tárca őszig biztosítani a szükséges mennyiségű (szakképesítéssel rendelkező) angoltanárt. Ahogy a minisztérium már korábban jelezte, a jövőben az első osztályosok számára is kötelezővé tenné az angolt, ez pedig megsokszorozná a hiányzó angoltanárok számát. A magyar tanítási nyelvű iskolákban viszont az jelenti a legnagyobb kérdést, képeseke a szlovákot (nem idegen nyelvként, hanem anyanyelvtanítási módszerekkel) is elsőtől tanuló diákok megbirkózni a két idegen nyelvvel.
Elsőtől a két idegen nyelv oktatása biztosan nem lesz hatékony, állítja Vančo Ildikó nyelvész, a nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem Közép-európai Tanulmányok Karának dékánhelyettese.
Kiscsoportos oktatás „Ez nagyon megterhelő lenne a gyermekek számára. Harmadiktól be lehet vezetni egy második idegen nyelvet, ha az módszertanilag nagyon jól elő van készítve“ - magyarázta lapunk kérdésére Vančo Idikó. Mint mondta, megoldás lehet az osztályok alacsony létszámú csoportokra való felosztása, és az elérni kívánt célok pontos meghatározása. „Előre el kell dönteni, hogy bizonyos időn belül mit szeretnénk a gyerekekkel elérni, az oktatásban pedig a játékosságnak kell dominálnia“ - tette hozzá a nyelvész.
Egyre elterjedtebbek a kétnyelvű óvodák is, ahol már az iskola előtti időszakban próbálják az idegen nyelvhez szoktatni a leendő elsősöket, sőt olyan óvodák is vannak, ahol kizárólag angolul (vagy más idegen nyelven) beszél a gyerekekkel a pedagógus. Ez viszont nem biztos, hogy célravezető. „Óvodai szinten nem biztos, hogy hatékony a nyelvtanulás, mert rendszeresség nélkül a gyerek, ha megtanul is valamit, gyorsan elfelejti“ - állítja Vančo Ildikó. Egyben arra is felhívja a figyelmet, hogy nagyon vegyes azoknak az oktatóknak a szakmai színvonala, akik ezekben az óvodákban angolra tanítják a gyerekeket. „A gyerekek percepciós bázisa még alakulóban van, előfordulhat például, hogy rossz kiejtést sajátítanak el“ - tette hozzá.
Kell a biztos anyanyelvi alap Meg kellene különböztetni a szlovák és a magyar tanítási nyelvű iskolákat, és mindkét iskolatípusra külön idegennyelvoktatási koncepciót kellene kidolgozni, állítja Szigeti László volt oktatásügyi államtitkár, az MKP alelnöke. „A magyar tannyelvű iskolákban nem tartom szerencsésnek a túl korai idegennyelv-oktatást. Ami most folyik, az kapkodás“ - így Szigeti. „Elkezdi a gyerek az iskolát, a saját anyanyelvén, ez már éppen elég. Emellett ott van a szlovák, most harmadiktól az angol, hatodiktól pedig az úgynevezett második idegen nyelv. Ezt már soknak tartom. Inkább tanuljon meg valaki egy idegen nyelvet rendesen, mint hogy kettőn csak gagyogjon“ -véli Szigeti, hozzátéve: a gyereknek, különösképpen a magyar iskolákban, először a saját anyanyelvén kell megtanulnia írni, olvasni, számolni. „A legutóbbi PISA-felmérések is azt mutatták, hogy a szövegértéssel van a legnagyobb gond, ami a mi esetünkben logikus, mert erre sokszor idő sem marad a rengeteg tananyag miatt“ - érvelt a volt államtitkár.
Aszlovákot is másképpkellene Korábban is felmerült, hogy a magyar iskolák számára nem lenne hasznos, ha az idegennyelvoktatás által a gyerekre rótt kettős terhekre hivatkozva nem tennék kötelezővé az angolt. A szlovák iskolák így némely szülők szemében színvonalasabbnak tűnnének, így ez érv lehetne a magyar intézménybe való beiratás ellen.
Szigeti szerint a kötelező angoloktatás színvonalát a szabadon felhasználható órszám kínálta lehetőségekkel lehetne biztosítani. „Ez megadja az iskoláknak azt a lehetőséget, hogy kisebb csoportokra bontsák az osztályokat, és ezekben már sokkal hatékonyabban folyhat a munka, mint mikor egyetlen tanár harminc diákot tanít“ - magyarázta. Hozzátette, helyesli Jurzyca néhány héttel ezelőtti kijelentését, mely szerint a miniszter a jövőben el tudná képzelni, hogy a magyar tannyelvű iskolákban a szlovákot idegen nyelvként oktassák. Jelenleg ugyanis a szlováktanítás módszertana megegyezik a szlovák tannyelvű iskolákéval. Szigeti szerint a hatékony szlováktanítás érdekében nem a heti óraszámot kell növelni, hanem a konverzációra kell helyezni a hangsúlyt a nyelvtan és az irodalom helyett.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?