Sok hivatal még most is kelletlenül ad információt

Pozsony. Még mindig nem elég gördülékeny az információhoz való jogot biztosító törvény alkalmazása, nem szűnt meg a hivatalok bizalmatlansága a lakossággal szemben. Ez derül ki a Polgár és Demokrácia Alapítvány felméréséből, melynek során 86 államigazgatási és önkormányzati szervet teszteltek országszerte.

Pozsony. Még mindig nem elég gördülékeny az információhoz való jogot biztosító törvény alkalmazása, nem szűnt meg a hivatalok bizalmatlansága a lakossággal szemben. Ez derül ki a Polgár és Demokrácia Alapítvány felméréséből, melynek során 86 államigazgatási és önkormányzati szervet teszteltek országszerte.

„Az államigazgatási szervek és a nagyobb települések önkormányzatai általában felkészültebbek, vannak olyan munkatársaik, akiknek feladata a tájékoztatás, a kisebb falvakban azonban sokszor nincsenek tisztában a törvény rendelkezéseivel, néhány polgármester a saját személye elleni támadásként értékeli a hozzá intézett kérdéseket” – mondta Marcela Mezianová, a program koordinátora. A magánszemélyként fellépő kérdezők a szolgálati gépkocsik használata és az alkalmazottak szolgálati útjai iránt érdeklődtek; volt olyan önkormányzat, amely az írásban feltett kérdésekre csak egy képeslapot küldött, s leterheltségre hivatkozva megtagadta a válaszadást.

Sok helyen nem voltak tisztában azzal sem, hogy a válaszadás nem joguk, hanem kötelességük, esetenként hatáskörüket túllépve titkosítottak közérdekű információkat” – összesítette a felmérés eredményeit Sarlota Pufflerová, az alapítvány igazgatója. A legtöbb esetben a magáncégekkel kötött szerződésekkel kapcsolatban igényelt információkat akarták eltitkolni, üzleti titokra hivatkozva. „Ha közpénzekből finanszírozott beruházásokról van szó, nem lehet üzleti titokra hivatkozni, mindenkinek joga van tudni, mire költik az általa adóként befizetett összeget” – véli Peter Wilfling, a szervezet jogásza. Összesen 42 esetben fellebbeztek a kért információ megtagadása miatt, a gazdasági minisztériummal szemben precedens értékű eredményt értek el: a tárca a kérésük nyomán először hozta nyilvánosságra azon vállalatok nevét, melyek export-import engedélyt kaptak. Általános tapasztalat, hogy a hivatalok nem tartották be a törvényben válaszadásra megszabott tíz napot, néhány helyen aránytalanul magas összeget kértek a válaszadással kapcsolatos kiadásaik megtérítésére – a dévényi önkormányzat egy CD-lemezért 200 koronát, egy mágneslemezért 65 koronát, a bolti ár mintegy ötszörösét számlázza.

Pufflerová szerint nemcsak a hivatalok, a lakosság nagy része sincs tisztában az infotörvény nyújtotta lehetőségekkel, kevesen élnek jogukkal, sok helyütt ezért sincsenek felkészülve a hivatalok a válaszadásra. Az alapítvány jogi segítséget nyújt a hozzájuk fordulóknak, de az érdeklődők részletes tájékoztatást kaphatnak a www.infozakon.sk című honlapon. (lpj)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?