<p>Öt hónap múlva ismét választunk. A felmérések szerint csak három párt veheti biztosra parlamenti bejutását, a többi izgulhat. A Smer akár egymaga is kormányt alakíthat, ha több kis párt is alulteljesít.</p>
Sok a bizonytalan szavazó
A legfrissebb közvélemény-kutatás rámutatott: van realitása az egyszínű Smer-kormánynak. A Polis ügynökség tegnap ismertetett felmérése szerint a biztos pártválasztók közel fele szavazna a legnagyobb ellenzéki pártra, Ficóék ezzel 83 mandátumot szereznének a parlamentben (76 képviselő jelenti a minimális többséget).
Ehhez viszont az is kell, hogy több kis párt ne jusson be a törvényhozásba. A Polis reprezentatív, az előrehozott választások bejelentése után készített telefonos felmérése szerint csak öt formáció venné az 5 százalékos akadályt. Ilyen kevés párt még sohasem alkotta a törvényhozást, az elmúlt húsz évben mindig bejutott legalább hat párt.
Öt pár izgulhat
Az utóbbi hónapokban készített felmérések szerint csak három párt mehet biztosra: a Smer, az SDKÚ és a KDH. Igaz, utóbbinak is általában 10 százalék alatt marad a népszerűsége, de stabil a választóbázisa.
Ez nem mondható el az SaS-ről, amelynek ráadásul a kormánybuktató billoggal is tennie kell valamit. A liberálisok preferenciái nyáron már az 5 százalékos veszélyzónában mozogtak – gyengébb mobilizáció esetén könnyen kieshetnek a parlamentből.
Hasonló veszély fenyegeti az SNS-t is. A politikai perifériára szorult párt több felmérésben is 5 százalék alatt volt, a Polis aktuális felmérése szerint Anna Belousovová projektje, a két hete bejegyzett Nemzet és Igazságosság (NaS) épp annyi voksot venne el Slotáéktól, hogy kimaradnának a parlamentből.
MKP–Híd csata
Az utóbbi két hónap felmérései szerint a Híd is az 5 százalékos bejutási küszöb körül mozog. Fő vetélytársa, az MKP eddig csak az MVK ügynökségnél szerepelt 5 százalék felett.
Így – alacsony magyar részvétel mellett – előfordulhat az is, hogy egyik magyar párt sem jut be a parlamentbe. Ezért az utóbbi időben többen is felvetették, hogy el kellene gondolkodni a két párt választási koalícióján, ám ez elől eddig mind a Híd, mind az MKP politikusai elzárkóztak. Igaz, egyik párt sem zárta ki kategorikusan a választások előtti együttműködés lehetőségét.
Sok a bizonytalan szavazó
Amint a Polis adatai is rámutattak, sok a bizonytalan szavazó. A felmérés szerint a voksoláson a választásra jogosult polgárok 62%-a venne részt, de csak 60%-uk biztos választó.
Ez azt jelenti, hogy a táblázatban megadott adatok a lakosság 37%-ának véleményét tükrözik – ők az ún. biztos pártválasztók –, 25% nem tudja, hogyan szavaz, de szavazni akar, 38% pedig most úgy érzi, hogy nem vesz részt a voksoláson – de ez változhat. A közvélemény-kutatók egybehangzó véleménye szerint a bizonytalan szavazók döntő többségét a jobboldal szimpatizánsai teszik ki. Ha ezek a pártok mégis mobilizálni tudják választóikat, megakadályozhatják a Smer egyeduralmát.
Ez utóbbit egyébként – meglepő módon – Robert Fico, a Smer elnöke sem tartaná jónak. Amint egy hétvégi interjúban kifejtette, legszívesebben kétpárti koalícióban kormányozna. Fico szokásához híven ezúttal sem beszélt arról, mely pártokkal lépne legszívesebben koalícióra, senkit sem zárt ki, ám elemzők szerint ezúttal az SNS-t – ha bejut egyáltalán a parlamentbe – csak utolsó lehetséges opcióként választaná. Sokkal esélyesebb egy bal–jobb kormány létrejötte, amelyben viszont a jobboldali párt alárendelt szerepet játszana Fico mellett.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.