Smer: Fontos az EU-tagság, de az eltérő nézeteinket nem hallgatjuk el

Robert Fico

A Smer fontosnak tartja az európai uniós tagságot, de fenntartja magának a jogot, hogy eltérő nézeteket és bírálatokat is megfogalmazzon az EU működésével és az intézményeivel kapcsolatban – jelentette ki Robert Fico pártelnök keddi sajtótájékoztatóján, melyen a Smer külpolitikai prioritásait ismertette. Kijelentette, tiszteletben kell tartani, hogy minden ország a maga útját járhatja és kezelheti a belügyeit.

A Smer számára a nemzetállami érdekek védelme az elsődleges. Ha a párt tagja lesz az új kormánynak, Fico egyeztetni akarja az alapvető külpolitikai álláspontokat az uniós partnerekkel és a NATO-tagállamokkal. „Az EU- és NATO-tagság Szlovákia lételeme” – emlékeztetett, de hozzátette, nem minden helyes és igazságos, „ami Brüsszelből vagy Washingtonból érkezik”. A nemzetállami érdekeket veszélyeztető ügyekben nem kíván az uniós és NATO-partnerekkel egyeztetni, ilyennek tartja például a tagállamok vétójogának megvonására tett kísérleteket egyes alapvető kérdésekben. Nem ért egyet az EU szankciós politikájával sem, ha az veszélyezteti Szlovákia gazdasági érdekeit és a lakosság életszínvonalát. Nem fognak támogatni olyan klímavédelmi és környezetvédelmi javaslatokat sem, amelyek veszélyeztetnék a nemzetgazdaság versenyképességét, illetve az egész EU versenyképességét.

A Smer folytatná a kormányszintű együttműködést például Kínával, Vietnámmal, Kubával és más államokkal, amelyek nem tagjai a NATO-nak, illetve az EU-nak. Kitért az Oroszországgal való kapcsolatok helyreállítására is. „Egyszer véget ér az ukrajnai háború, és a mi kötelességünk lesz helyreállítani a kapcsolatokat az Oroszországi Föderációval. Nem választhatja el a világtól egy bádogkerítés” – mondta Fico, hangsúlyozva, hogy az EU-nak és Oroszországnak kölcsönösen szüksége van egymásra. Azt is hozzátette, készek „humanitárius és más” segítséget nyújtani Ukrajnának.

A Smer ellenzi az illegális migránsok kötelező befogadására vonatkozó uniós javaslatokat, illetve az ezt elutasító tagállamok szankcionálásának tervét. Azt is visszautasítja, hogy nemzetközi felhatalmazás nélkül, vagy a nemzetközi jog megsértésével vessenek be katonai erőt a konfliktusok rendezése érdekében, és szintén ellenzi Szlovákia védelmi kiadásainak megemelését a GDP 2 százaléka fölé. Ha a Smer tagja lesz az új kormánynak, nem fogja magára nézve érvényesnek tekinteni azokat a kötelezettségeket, amelyeket a fegyvervásárlási szerződések során vállalt a szakértői kormány, és át akarja értékelni az USA-val kötött védelmi együttműködési szerződést is.

A párt visszautasítja az ukrajnai háborús konfliktus elnyújtását, nem kívánja katonailag támogatni Ukrajnát, és azonnali béketárgyalásokat fog szorgalmazni. Fico kijelentette, ha kormányfő lesz, az Európai Tanács összes ülésén elő fogja terjeszteni ezt a javaslatot. Azt is leszögezte, a Smer vétózná Ukrajna felvételét a NATO-ba. A párt emellett a kölcsönösen előnyös V4-es együttműködés megújítását fogja szorgalmazni.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?