<p>Nem várható, hogy eltűnne a nacionalizmus a szlovák politikai palettáról, mert az országban továbbra is marad felvevői réteg az ilyen jellegű politizálásra - állítják politikai elemzők Ján Slota azon keddi bejelentésével kapcsolatban, hogy a Szlovák Nemzeti Párt (SNS) elnöke a párt őszi tisztújításán már nem indul újra a pártelnöki székért.</p>
Slota nélkül is lehet esélye az SNS-nek
"Az évek elszálltak Ján Slota felett, szemmel láthatóan nem bírja már energiával a politizálást" - vélekedik Öllös László politológus Ján Slotának az SNS éléről való, őszre jelzett távozásával kapcsolatban. Az MTI-nek nyilatkozva Öllös hozzátette: elképzelhetőnek tartja, hogy Slota távozásában az elnök korán kívül az is közrejátszott, hogy a párt tudatosította, Ján Slotával az élén már nincs esélyük komolyabb sikerekre.
Tokár Géza politikai elemző szerint Ján Slota távozásához hozzájárult, hogy a szlovák politikai színtéren több olyan politikus is megjelent az utóbbi időben, aki konkurenciát jelent a párt számára, és nagyobb hitelessége okán komolyabb esélye van a fiatal nacionalisták megszólítására. "Ján Slota egy időben az egyedüli olyan politikus volt, aki ki mert jelenteni olyan dolgokat, amelyeket mások nem. Mára megváltozott a helyzet, már vannak új Sloták" - mondta el az MTI-nek Tokár Géza.
Az elemzők megegyeznek abban, hogy bár Ján Slota személye nagyon fontosnak tekinthető a párt számára, az SNS nem tekinthető egyszemélyes pártnak. "Ha van az SNS-nek olyan politikusa, aki a jövő a párt számára, akkor az Rafael Rafaj" - állítja Tokár annak kapcsán, hogy kik kerülhetnek szóba a párt esetleges új vezetőjeként.
Öllös László szerint az SNS vezetésében több esetleges elnökjelölt is akad, köztük Andrej Danko alelnök is, aki a politológus szerint: "a maga vonatkozásában nem minden tehetség nélküli." Öllös szerint valószínű, hogy az SNS új vezetése megpróbál majd szövetségeket kötni a hasonló ideológiákat képviselő szlovák pártokkal, köztük a - korábban az SNS elnöki tisztét is betöltő, majd onnan kilépett - Anna Belousovová által vezetett Nemzet és Igazságosság pártjával is. Egy ilyen forgatókönyv viszont a törvényhozáson kívül rekedt párt megerősödését hozhatná magával.
"Meglehetősen erős érdekek kötődnek ahhoz, hogy egy agresszív nacionalista, sőt adott kérdésekben akár rasszista párt is megjelenjen a szlovák politikai életben, és ehhez Szlovákiában megvan a megfelelő választói bázis is" - mondta el Öllös László. Rámutatott: nem lehet figyelmen kívül hagyni, hogy az előre hozott parlamenti választásokon Marián Kotleba pártja, a Mi Szlovákiánk Néppárt (ĽSNS) 2 százalék körüli eredményt ért el, és a Szlovák Nemzeti Pártról leszakadt Anna Belousovová és követői sem voltak eredménytelenek. Hozzátette: felmérések szerint Ján Slota pártjának választóin túl a Robert Fico vezette Smer szavazóinak a 17 százaléka is másodlagos preferenciaként az SNS-t jelöli meg.
Ennek azonban a politológus szerint más vonzata is van. "Ha az SNS radikalizálódik, akkor a Smer szintén ebbe az irányba billen" - mondta el Öllös, aki szerint ahhoz, hogy az SNS jelentősebb preferenciaemelkedést érjen el, a Smer szavazótáborából kellene potenciális szavazókat elcsábítania, ez viszont Öllös szerint csak akkor lehetséges, ha a Smer kifejezetten rosszul fog kormányozni.
A jövőre 60 éves Ján Slota először 1994-ben került az 1990-ben alakult Szlovák Nemzeti Párt élére. Miután Slota 1999-ben kivált az SNS-ből és megalakította az Igazi Szlovák Nemzeti Pártot (PSNS), az SNS élére Anna Malíková (jelenleg Belousovová) került. Ennek eredményeképp a 2002-es parlamenti választásokon a két párt egyike sem jutott be a törvényhozásba. A két párt 2003-ban egyesült, és az új elnök ismét Ján Slota lett. 2011-ben, miután Anna Belousovovát kizárták az SNS-ből, Nemzet és Igazságosság néven új pártot alakított. A 2012-es előrehozott parlamenti választásokon a két párt egyikének sem sikerült megszereznie a szavazatoknak a parlamentbe való bejutáshoz szükséges 5 százalékát.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.