Slota köpködött, Maďarič Apponyit emlegette - vita a kisebbségi nyelvtörvényről

Pozsony |

<p>Ma megkezdte a törvényhozás a kisebbségi nyelvtörvény parlamenti vitáját. A jogszabályt Rudolf Chmel miniszterelnök-helyettes terjesztette be. Ha elfogadnák a törvényt, egyebek mellett 20-ról 15-re csökkentené a hivatali nyelvhasználati küszöböt.</p>

“Ha elismerjük, hogy a kisebbségek, melyek Szlovákiában fizetik az adójukat, nyelvükkel és kultúrájukkal gazdagítják az országot, akkor nincs miért bizalmatlannak lenni velük szemben.” - jelentette ki Bugár Béla, a Híd elnöke.

“Tudom, hogy sokan azt gondolják, ha meglátnak bennünket, hogy magyarok vagyunk, és megint valamit akarunk a magyaroknak. Jó lenne, ha azt gondolnák, magyarok vagyunk, de demokraták, és azt akarjuk, hogy minden állampolgár otthon érezhesse magát Szlovákiában, a nemzetiségétől függetlenül” - tette hozzá.

Bugár meg van győződve arról, hogy ha csökken a hivatalos nyelvhasználati küszöb, “az közelebb visz bennünket az európai pozitív példákhoz. Próbáljuk meg leküzdeni a bizalmatlanságunkat a kisebbségek iránt. Ismerjük be, hogy a bizalmatlansággal gyakran találkozunk itt, a parlamentben is. A félrevezeteések ellenére sme igaz az, hogy ez a törvény kényszeríteni fogja a vegyesen lakott területeken élő szlovákokat a magyar nyelv használatára” - mondta.

Rafael Rafaj, a Szlovák Nemzeti Párt (SNS) frakcióvezetője szerint “Bugár beszéde olyan benyomást keltett, mint ha egy báránybőrbe bújt farkas beszélne a bárányokhoz.”

Marek Maďarič, az államnyelvtörvény szellemi atyja tolmácsolta pártja, a Smer elutasító álláspontját. Véleménye szerint a népszámlálás előtt pár hónappal elfogadni egy ilyen törvényt értelmetlen. Véleménye szerint a jogszabály ilyetén módosítása bábeli nyelvzavarhoz és káoszhoz vezetne. “Ne diszkrimináljuk a szlovákokat saját államukban” - mondta Maďarič, aki szerint, ha eredeti formájában fogadják el a jogszabályt, “Apponyi, a nagy magyarosító megelégedésében foroghat sírjában.”

Dušan Jarjabek, a Smer képviselője szerint egy ilyen törvény felesleges Szlovákiában.

Ondrej Dostál, a Híd parlamenti képviselője szerint a szlovák kormányok eddig rosszul viszonyultak a nemzetiségekhez, veszélyként, vagy kockázatként tekintettek rájuk. “Ha az állam a kisebbségek jogait kívánja bővíteni, a bővítés ellenzői szerint szlovákellenesen cselekszik. Épp ellenkezőleg, semmi okunk erre így tekinteni” - mondta a kormánypárti honatya, aki a nap folyamán több alkalommal is éles véleménycserébe bocsátkozott Ján Slotával. Az SNS elnökét a nemzet szégyenének nevezte, míg Slota Dostált hulladéknak és gazembernek.

Slota szerint alkotmányellenes lenne a kisebbségi nyelvtörvény, hiszen az alaptörvény szavatolja, hogy a szlovák nyelv az államnyelv. “Olyan témáról beszélünk, amely felesleges és értelmetlen, mint a Híd nevű magyar párt parlamenti képviselői a parlamentben” - mondta.

A nemzeti vezető szerint “meg kell állítani  ezt az ördögi szalámitaktikát. A 15 százalékos nyelvhasználati küszöb szégyen volna, és rossz jelzés az egész demokratikus európai berendezkedés számára”.

Az ülés végeztével a távozó Slota a parlament felé köpött, és pfujozott. Szerinte az intézmény már nem szlovák. (SITA, TASR)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?