Slota és Belousovová ismét összecsap

Rózsahegy |

<p>Elnököt választ ma a Szlovák Nemzeti Párt. A rózsahegyeni (Ružomberok) tisztújító közgyűlés mindenképp figyelemre méltó: két olyan személy között dől el az elnöki székért folyó versengés, akik kezdetektől a párt meghatározó arcai, s akik érdekeiktől függően kiabáltak már kígyót-békát egymásra, vagy épp jó barátoknak mutatkoztak a nyilvánosság előtt: Ján Slota jelenlegi elnök és Anna Belousovová alelnök jelölteti magát az elnöki posztra.</p>

Rajtuk kívül versenybe száll a tisztségért Dušan Švantner, a közlekedésügyi tárca volt államtitkára, aki tavaly sikertelenül indult az európai parlamenti választásokon. Elképzelhető, hogy megméretteti magát még Tibor Šafárik is, az Alkotmánybíróság volt bírája, noha Šafárik jelöltségéről csak Ján Slota beszélt, hivatalosan senki nem erősítette meg. Švantner és Šafárik azonban az esélytelenek nyugalmával indulhatnak, a harc a két rivális, Slota és Belousovová között fog eldőlni.

Grigorij Mesežnikov szerint a választás eredményét meghatározóan befolyásolja majd, hogy titkos vagy nyílt szavazás lesz-e. A politológus úgy véli, a titkos szavazás Belousovovának, a nyílt voksolás Slotának kedvez, nyílt szavazásnál ugyanis a küldöttek nem biztos, hogy nemet mernek mondani a mostani elnökre. Feltehetően ezért szorgalmazza Belousovová a titkos szavazást, ehhez azonban még a közgyűlés elején meg kell változtatni a párt alapszabályát.

Lapunk kérdésére, várható-e az elnökválasztás után pártszakadás – azzal, hogy a vesztes kilépne és új pártot alapítana –, Grigorij Mesežnikov nemmel felelt. „Mementóként ott van előttük az 1999-es pártszakadás, aminek az lett a vége, hogy sem a Belousovová vezette Szlovák Nemzeti Párt, sem a Ján Slota alapította Valódi Szlovák Nemzeti Párt nem jutott be a parlamentbe, s csak miután a két párt egyesült, jutott be 2002-ben a törvényhozásba. Nem gondolom, hogy megkockáztatják a parlamenten kívül maradást – mondta a politológus, hozzátéve –, ha szétszakad a párt, akkor teljesen elvesztek, a parlamenten kívül maradnak. Ha nem lesz pártszakadás, akkor attól függetlenül, hogy ki lesz az új elnök, a jelenlegi helyzethez hasonló lesz a státusuk: az ötszázalékos bejutási küszöb határán fognak egyensúlyozni. Pártszakadás esetén esélyük sincs a parlamenti bejutásra, ha marad az SNS a jelenlegi formájában, akkor egy ideig még nem fenyegeti a pártot a megszűnés veszélye, és elméletileg még újra kormánypárt is lehet, bár ez a Smer erejétől függ” – véli Mesežnikov.

Anna Belousovová tegnapi sajtótájékoztatóján jelezte: nem alapít új pártot, akkor sem, ha nem választják meg elnöknek. Slota a napokban hasonlóképpen fogalmazott. Belousovová szerint a pártban nem működik a demokrácia. Az alelnök elhatárolódott az SNS múlt kormánybeli botrányaitól, szerinte ezek okozták a párt parlamenti választási kudarcát, s hangsúlyozta, ő ezekről semmit sem tudott. Rafael Rafaj frakcióvezetőt – saját elmondása szerint – sokkolta Belousovová támadó hangnemű sajtótájékoztatója. „Az alelnök asszony kritizálta a párt fejét, holott hosszú éveken át ő volt a nyak, aki kihasználta a helyzetet – nyomást gyakorolt az elnökre, megvalósította elképzeléseit az SNS-ben” – nyilatkozta Rafaj a SITA hírügynökségnek.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?