Sklut Tibor: nem szegtem meg a szavamat

Tisztelt szerkesztőség,
megdöbbenve olvastam Péterfi Szonya „Valakinek felelnie kell az eltűnt milliókért” című cikkét.

A Dunajské Štrkopiesky Kft. területe. A kavicsbánya melletti, több mint tízhektáros területet, amely a szövetkezet használatában van, termőföldként tartják számon... Sklut Tibor felvételeAz Új Szóban még 2001 szeptemberében megjelent cikkben a riporternő, anyagi visszaélésekkel vádolt meg. Természetesen elindult a lavina, különböző ellenőrzés szabadult a nyakamba, és csodák csodájára az összes ellenőrzés az én büntetlenségemet bizonyította. A támadó ellenzékieknek nem sikerült összegyűjtenie a választásra jogosult lakosok 20 százalékának aláírását, ennek ellenére én magam kértem a népszavazás kiírását és megtartását községünkben.

Közjegyzőnél írásbeli nyilatkozatot helyezetem letétbe, mely szerint, ha az ellenem felhozott vádak igaznak bizonyulnának, vagy a polgárok többsége akarná távozásomat, akkor én lemondok tisztségemről.

Tehát nem szegtem a szavamat, ahogy a félretájékoztatott újságírónő állítja riportjában. Sajnálatos, hogy a büntetlenségemet bizonyító jegyzőkönyvek nem érdekelték a szerzőt, miként az a tény sem, hogy a 2002-es választásokat újra megnyertem. Talán eljött már az idő, hogy leváltsuk a felsőpatonyi lakosságot? Még mindig nem tudják, hogyan és kire kellene szavazni?

A 2004-es júniusi cikkét a riporternő egy névtelen, magát megnevezni nem kívánó rejtelmes telefonáló mondandójával kezdi. A névtelen telefonáló szerint teljesen leépült ez a virágzó község. Ennek a hamis állításnak az ellensúlyozására csak néhány adatot említenék:

Felsőpatonyban jelenleg valamivel több mint 1600 lakos él. A község kültelki határmódosításával sikerült legálisan, vagyis a törvényes feltételek betartásával és a felsőbb szervek jóváhagyásával 36 hektár területet beltelkesíteni, ezáltal több mint 350 potenciális építkezési telek kialakításához teremtettük meg a feltételeket. Jelenleg községünkben több mint 10 családi ház építésére van kiadva építkezési engedély és további 80 építkezési parcella van teljesen vagy részlegesen közművesítve.

1991-ben először nyertem meg a helyhatósági választásokat Felsőpatonyban. Eddig négyszer nyertem meg a választásokat, és ha a tisztelt újságírónő megszólította volna a falu lakosságát, akkor nagyon hamar rájött volna, hogy miért. Ez év áprilisában nagyon súlyos autóbalesetet szenvedtem, melynek során megsérült a hátgerincem. Saját felelősségemre nem feküdtem be a kórházba. Bár a gyógykezelésem még akár hónapokig eltarthat, nem maradtam betegállományban. Délelőtt munkába járok, délután pedig rehabilitációs gyógykezelésre. Egészségi állapotom nem pont akkor, hatkor romlott meg hirtelen, csak nem láttam értelmét egy nagyon fájdalmas procedúra után meddő vitákba bocsátkozni az újságírónővel.

Ahogy a mellékelt fotón is látható, cégem, a Dunajské Štrkopiesky Kft. befejezte az engedélyezett kavicskitermelést. A kavicsbánya tőszomszédságában található egy több mint tízhektáros terület, amely a szövetkezet használatában van, termőföldként tartják számon a mai napig, pedig több mint tíz éve a szövetkezet elnöke bányászati engedély és a tulajdonosok beleegyezése nélkül eddig már több mint 300 000 köbméter kavicsot bányászott ki erről a területről. A kavicsból származó bevétel pedig furcsa módon nem jelenik meg a szövetkezet könyvelésében. Valakinek itt kell felelnie az eltűnt milliókért. Magyarán: a lopásért. Azon az ún. eltüntetett 14 hektáron 4 utcát nyitottunk összességben több mint 150 építkezési telek kialakításával.

Még a legnagyobb rosszakaróm sem állíthatja rólam, hogy nem tettem meg minden tőlem telhetőt a falu fejlesztéséért. Az itt lezajlott rendezvények, beruházások nem adnak okot a szégyenkezésre. Sokkal több is megvalósulhatott volna, ha az itt letelepülő vagy letelepülni szándékozó cégeknek nem veszik el a kedvét, attól, hogy itt eresszenek gyökeret. Néhány kiragadott példa:

1. 2001-ben egy holland–szlovák cég helyezte át székhelyét községünkből Érsekújvárba, mivel az itt kialakult légkörben nem tudtak dolgozni.

2. 2004-ben az osztrák ipari kamara bejelentette – valamint a hazai médiákból is értesülhettek róla –, hogy Európa legnagyobb autószőnyeg-gyártó cége Felsőpatonyban kívánja felépíteni legújabb gyáregységét. 60 milliós zöldmezős beruházásról és ezáltal 2 éven belül 100 újmunkahely kialakításáról lett volna szó. Sajnos már múlt időben kell beszélni a beruházásról, mivel a befektetni szándékozó cég több, magát felsőpatonyi környezetvédőnek bemutató cég felszólítása alapján meggondolta magát. Az üzem ugyan Szlovákiában, de sajnos, már nem Felsőpatonyban fog megépülni.

3. Szélmalompark létesítésére önkormányzatunk a határ menti együttműködés keretében még tavaly nyújtott be pályázatot az osztrák Prellenkirchen községgel. Bár nem jártunk sikerrel, megszólítottak a legnagyobb osztrák szélmalompark telepítésével foglalkozó cég vezetői, és kifejezték szándékukat, hogy szélmalomparkot telepítenének a községünkben. Az előkészületi tárgyalások továbbra is folynak.

Ami a bérlakásokat illeti, az előzményekhez hozzátartozik, hogy még 1997-ben községünk öröklakások infrastruktúrájának megépítéséhez kapott 4 087 000,- Sk-t. Az eredetileg kiválasztott területen végül is az akkori képviselő-testület döntése miatt nem épülhetett meg a 18 lakásos tömblakás, de mivel már nem volt idő új építkezési telek kiválasztására, ezért, talán Szlovákiában egyedüliként, visszaadtuk az állami és fel nem használt dotációt. Végül is más területen kínkeservesen megépültek ezek az öröklakások. Az építkezés időtartama alatt a tulajdonosokat ott is ellenem hangolták. Most, amikor a fő hangadók az általuk vásárolt lakásokat néhány év elteltével dupla árért értékesítették, senki nem jött el közülük hozzám panaszkodni.

Ugyanez a helyzet a jelenlegi bérlakások lakóival. Hagyták magukat felheccelni, de nem biztos, hogy ez a megoldás.

Néhány tényt szeretnék közölni a tisztelt olvasókkal: azokat a területeket, ahol a bérlakások megépültek, a feleségem odaajándékozta az önkormányzatnak. Ez nagyon rossz döntés volt, mint ahogy a bérlakások megépítése is. Egyszerűbb lett volna egy bérlakásépítés terén tapasztalatokkal rendelkező tőkeerős vállalattal megépíttetni, mert akkor már régen elfelejtettem volna az egészet.

A bérlakások mindezen probléma ellenére már tavaly novemberben elkészültek volna, ha én egy állami hivatalnok zsarolási kísérletének eleget teszek. De ellenálltam. Lehet, hogy rosszul cselekedtem?

A bérlakások vélt vagy valós problémája csak egy ürügy a végső cél elérése érdekében. Ez pedig eltávolításom a polgármesteri posztról. Nem értem, hogy az elmúlt néhány hónapot miért nem tudták arra kihasználni, hogy a bérlakásokat befejezzék? Ami a községi vállalat gépparkjának átíratását illeti a községre, teljes mértékben törvényellenes módon történt. Én nem az átíratás, hanem a formája ellen tiltakoztam. Hogyan lehetséges az Alfa Kft. tulajdonos ügyvezetőinek a beleegyezése nélkül átíratni ezeket a gépeket a falura? Miként történt meg az átírás, ha a gépek egyszerűen eltűntek a vállalat tulajdonából a cégért felelős ügyvezető igazgatók beleegyezés nélkül? Ami a lemondásomat illeti, én azt a lehetőséget kínáltam fel, hogy fejezzük be a bérlakások építését, ezzel párhuzamosan keressük meg a vétkeseket. Bízom benne, hogy sikerül a felborzolt kedélyeket lecsillapítani, és megpróbálunk együttműködni.

Nagyon elfáradtam ebbe a munkába. Váltanom kell és váltani is fogok. Szeptember végéig befejezem a bérlakások építését, felavatjuk a községi szimbólumokat, utána azt csinálom majd, amit szeretek, ott fogok dolgozni, ahol igazán megbecsülnek.

Csodálatosabb munkát el sem tudtam képzelni, mint a polgármesterkedést, biztos csalódást fogok okozni a rám szavazó felsőpatonyi polgároknak, de ilyen körülmények között – ők is beláthatják– nem lehet dolgozni. Azt pedig nem tudnám elviselni, hogy csak szépen üldögéljek az irodámban és ne csináljak semmit.

Lehet, hogy sok mindent elrontottam, de hát a csata után minden katona tábornoknak képzeli magát. Csak az vét, aki cselekszik. Az, aki nem csinál semmit, csak kritizál, vagy igyekszik szétrombolni mások munkáját, sokkal könnyebb helyzetben van, mint én.

Tisztelettel

Sklut Tibor Felsőpatony polgármestere

Június végén lapunk terjedelmes riportban számolt be arról, hogy a felsőpatonyi lakosság és képviselő-testület egy része, és Sklut Tibor polgármester között – állítólagos anyagi visszaélések miatt – megromlott a viszony, s a kialakult állapot már-már a község működőképességét veszélyezteti. A riportot Péterfi Szonya jegyzi, aki lapunk régi munkatársa, több tényfeltáró írás szerzője, aki szerette volna megszólaltatni Sklut Tibort is. A polgármestert eleinte nem tudtuk elérni, utóbb egészségi okokra hivatkozva utasította el a találkozást. Később sikerült időpontot egyeztetnünk. Ám Sklut Tibor június 14-én délelőtt arról tájékoztatott, mégsem kíván találkozni Péterfi Szonyával, de e-mailben hajlandó válaszolni a kérdéseire. A riportműfajban szokatlan véleménycsere megtörtént. A riport két részben jelent meg, június 28-án és július 1-jén. A megjelenés után Sklut Tibor felkeresett a szerkesztőségben és arra kért, hadd fejtse ki véleményét ő is. Ez a lehetőség már a riport készítésének folyamatában is adott lett volna számára. Ennek ellenére – az elérhető legteljesebb objektivitásra törekedve –teret adunk Sklut Tibor és Izsák József, a községi kft. volt ügyvezetője véleményének is.

Kocur László,

az Új Szó főszerkesztője

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?