Samaria 2002 Régi Zenei Napok

Nyolcadik alkalommal kínál hangversenyei révén különleges zenei élményt a somorjaiaknak és a környékbelieknek május 19-étől 26-áig a Samaria 2002 Régi Zenei Napok rendezvénysorozata. A fesztivál múltjáról, a város kulturális életében betöltött szerepéről és az idei programról a szervezőt, Németh Imrét kérdeztük.

Németh Imre: „A közönség szempontjából egy ilyen városban öröm fesztivált rendezni.” Somogyi Tibor felvétele Hogyan indultak a Régi Zenei Napok?

Mivel a Gaudium együttessel magam is régi, reneszánsz és barokk zenét játszom, úgy gondoltam, jó lenne fórumot biztosítani egy ilyen rendezvénynek. Mivel én Somorján lakom, magától értetődő, hogy ide álmodtam ezt a fesztivált. Akár a véletlenek szerencsés összjátékának is tekinthető, hogy véleményem szerint maga a város, a templomai is ilyen jellegű zenét hívnak elő az emberben, és kiváló helyszínként szolgálnak. ĺgy 1990-ben Botló Tibor barátommal útjára indítottuk a fesztivált, amelyet kisebb kimaradásokkal már kétévente rendezek meg.

Milyen a visszhangja a fesztiválnak?

Ma már az országban is számon tartják, Dél-Szlovákiában pedig ez az egyetlen rendezvénysorozat, amely kizárólag ilyen hangversenyeket kínál a közönségnek. Nem dicsekvésnek szánom, és azért említem meg, mert nem én, hanem az azóta már sajnos elhunyt Ladislav Mokrý docens, az elismert zenetudós, a szlovákiai zenei élet kiváló ismerője jelentette ki a visegrádi országok 1994-es találkozóján, hogy Szlovákia három legszínvonalasabb zenei rendezvénye a pozsonyi és a kassai fesztivál, valamint a Samaria Régi Zenei Napok. Ahhoz, hogy a rendezvény ilyen rangot vívott ki magának, természetesen olyan csodálatos személyiségek is hozzájárultak, mint a pozsonyi Albrecht János profeszszor, aki haláláig, 1996-ig díszelnöke volt a fesztiválnak, vagy Czidra László, a Camerata Hungarica azóta ugyancsak elhunyt művészeti vezetője, aki rendkívüli személyiség, európai, sőt világszínvonalú fuvolaművész volt, s a korábbi évek során mesterkurzusokat is tartott a Régi Zenei Napok keretében. Az idei fesztivállal az ő emlékük előtt is tisztelegni szeretnénk.

Az eddigi évfolyamok tükrében mennyire népszerű Somorján a Samaria fesztivál?

Lehet, hogy nagyképűen hangzik, de Somorja valóban a kultúra, a zene városa. Albrecht professzor is nagy meglepetéssel vette tudomásul, mekkora a látogatottságuk ezeknek a hangversenyeknek. S ez még abban az időben volt, amikor tíz napig tartott a fesztivál, és nyolc-tíz koncert is volt ez alatt az idő alatt. Mindig megteltek a termek. Ez óriási dolog. Albrecht professzor is azt mondta, ez egy csoda, hogy egy tizenkétezer lakosú városban ennyi embert érdekel a zene. Igaz, hogy a környék lakossága is megjelenik a koncerteken, de nem ők vannak többségben. Somorja kulturális életében fontos szerepet játszik a zene. Ennek ékes példája egyebek között az eredményesen működő, jól felszerelt zeneiskola, amelyet ebben a kisvárosban majdnem 700 diák látogat. A közönség szempontjából egy ilyen városban öröm fesztivált rendezni. Ami viszont megnehezíti a dolgunkat, az az, hogy Somorján rendkívül sokrétű a kulturális és a sportélet. Itt működik az At Home Gallery, amelynek programkínálata párját ritkítja. Olyan zenei élettel, amilyen a zsinagógában van, kevesen dicsekedhetnek, főként a kortárs muzsika prezentálását illetően. Itt tevékenykednek a Csallósok, a Híd vegyes kar, vannak kajakozók, vívók, kézilabdázók, kosarazók, tehát a városnak sokfelé kell osztania azt a kevés pénzt, amellyel rendelkezik.

Idén kiket láthat a közönség?

Május 19-én a református templomban a fiatal tehetségek hangversenyével nyitjuk a Régi Zenei Napokat. Az volt az elképzelésem, hogy azok a fiatal, most a húszas éveikben járó muzsikusok lépjenek közönség elé, akik évekkel ezelőtt részt vettek a rendezvény keretében zajlott mesterkurzusokon. Nagyon sajnálom, hogy Koppelman Róbert, aki Finnországban a Sibelius Egyetemen tanul, nem tudott eljönni, itt lesznek viszont a többiek, akik közül a nagyon ügyes lantos, Sárai Gábor szintén külföldi egyetemen tanul. Nem titok, hogy az ugyancsak fellépő Matyi fiam Németországban folytatja tanulmányait. A következő koncertet az Albrecht János által alapított Musica Aeterna adja, május 21-én az evangélikus templomban. Szlovákiában tulajdonképpen ez az egyedüli barokk együttes, ők csak régi zenével foglalkoznak már jó húsz éve. A zeneiskolában két koncert is lesz május 23-án: egy ifjúsági hangverseny 11 órától, este pedig emlékhangverseny Albrecht János és Czidra László tiszteletére, amelyen a Camerata Hungarica és a Gaudium muzsikál. Ezen a napon avatjuk fel a zeneiskolában mindkét művész háromnyelvű emléktábláját és helyezzük el a portréjukat ábrázoló nagyméretű olajfestményeket. Czidra László és Albrecht János munkásságát dr. Mózsi Sándor zenetudós fogja méltatni. Az emléktáblákat és a portrékat Dolán György képzőművész készítette. A május 26-ai záróhangversenyen, amelyen a katolikus templomban fellép többek között Michal Sťahel csellóművész, aki jelenleg a bécsi akadémia diákja, de már most komoly nemzetközi sikerek állnak mögötte, továbbá a Fekete Béla vezette rézfúvós kvartett. A hagyományokhoz híven a hangversenyek ezúttal is ingyenesek lesznek.

Kiknek a műveit adják elő a művészek?

Három évszázad muzsikáját mutatják be, de több lesz a barokk zene, mint a reneszánsz. A legrégibb zenét a Camerata Hungarica fogja megszólaltatni, főleg barokk mesterek műveit. A Gaudium és a Camerata Hungarica koncertje reneszánsz est lesz, a kor táncaival fűszerezve. Remélem, hogy tetszeni fog a közönségnek. A Musica Aeterna is kora barokk műveket fog megszólaltatni, a fiatal tehetségek úgyszintén, a lantos Sárai Gábor pedig késő reneszánsz darabokat mutat be. Nem fognak hiányozni a korra jellemző hangszerek sem, például a viola da gamba, amely a késő reneszánsz és a kora barokk egyik legkedveltebb hangszere volt.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?