A vállalkozók a bürokrácia csökkentését szeretnék
Romlik a vállalkozók helyzete, a gazdasági tárca most kicsit besegítene nekik
A szakmai érdekvédelmi szervezetek szerint Szlovákiában az elmúlt időszakban a mindent átszövő korrupció és bürokrácia miatt tovább romlott a vállalkozók helyzete. Ezen próbál meg most javítani a gazdasági tárca.
A napokban elkészült a második olyan intézkedéscsomag-javaslat, amellyel a szlovákiai vállalkozókon szeretne segíteni a kormány. A 25 javaslatot tartalmazó – több minisztérium együttműködésével kidolgozott – csomag a legégetőbb problémákra kínál megoldást. „A javaslatcsomag kidolgozásánál a vállalkozói szféra mintegy 200 megjegyzését vettük figyelembe. Célunk, hogy vonzóbbá tegyük a szlovákiai vállalkozói környezetet a befektetők számára” – nyilatkozta Peter Žiga gazdasági miniszter, aki szerint az intézkedések egy részét az érintett minisztériumoknak még az év végéig elő kellene készíteniük. Ha a csomagot a szaktárca által javasolt formában fogadják el, az a vállalkozóknak évente együttesen nagyjából 7 millió eurós magtakarítást jelenthet.
Nehézkes ügyintézés
A vállalkozók érdekvédelmi szervezetei az elmúlt időszakban többször is figyelmeztették a kormányt az őket érintő problémákra. „Az ígéretek ellenére nem hogy nem javult az országban a vállalkozói környezet, hanem egyenesen tovább romlott. A szlovákiai vállalkozóknak a mindent átszövő korrupció mellett a legtöbb gondot a hivatali ügyintézés, a különféle engedélyek beszerzése, a gyakran teljesen felesleges adatközlés és az alkalmazottakkal kapcsolatos ügyintézés jelenti. Mindez a vállalkozóknak egyre több idejükbe és pénzükbe kerül” – állítja Peter Serina, a Szlovák Vállalkozói Szövetség (PAS) alelnöke.
Bürokrácia csökkentése
„A gazdasági tárca most bemutatott intézkedéscsomagjának az egyik legfontosabb célja épp a bürokrácia csökkentése” – állítja Žiga. Ha a szaktárca javaslatai valóra válnak, akkor például a munkáltató már nem lesz köteles bejelenteni az alkalmazottak szülési és gyermekgondozási szabadságának a kezdetét és végét a Szociális Biztosítónak. Tovább enyhítenek a vállalkozók családtagjainak a foglalkoztatásával kapcsolatos szabályokon, ráadásul az elkövetkező időszakban több olyan dokumentum benyújtásától is eltekintenek majd a hivatalok, amelyekhez nyilvános forrásokból hozzájuthatnak.
Könnyítenek azon cégek életén is, amelyek a duális képzésben szeretnének részt venni. Az ehhez kapcsolatos kérvényük benyújtásának a végső határidejét a tervek szerint már nem kötik majd szeptember 30-hoz. Egyszerűsítenek azonban az építkezési engedélyek kiadásán is, mégpedig úgy, hogy ugyanazt a dokumentumot nem kell majd több helyre benyújtani. A környezetvédelmi tárcának többek között olyan módosításokat kellene kidolgoznia, amelyek egyszerűbbé tennék a környezetvédelmi hatástanulmányokkal kapcsolatos teendőket. Az ígéretek szerint egyszerűsítenek azonban a vendégmunkások foglalkoztatását érintő szabályokon, és olcsóbban lehet majd átíratni a céget a legközelebbi családtagokra. „A jövőben nagyobb figyelmet szentelünk majd a vállalkozók hivatali ügyintézéssel összefüggő tájékoztatásának is, hiszen jelenleg sokan nincsenek tisztában az ezzel kapcsolatos jogaikkal és kötelezettségeikkel” – tette hozzá Žiga.
Óvatos öröm
A vállalkozók üdvözlik, hogy a gazdasági tárca szeretne javítani a vállalkozói környezeten, a korábbi intézkedések hatékonysága miatt azonban egyelőre óvatosan nyilatkoznak. Peter Kremský, a PAS ügyvezető igazgatója már korábban elmondta, hogy az elmúlt időszakban a gazdasági tárca ugyan több olyan intézkedéssel is előrukkolt, amelyekkel a bürokrácia csökkentését szerette volna elérni, ezek többsége azonban csak látszatmódosítás volt, ráadásul évekbe telhet, míg elérik a céljukat. A gazdasági minisztérium a bürokrácia felszámolására tavaly elfogadott első csomagjában 35 intézkedést helyezett kilátásba, ami évente 44 millió eurós megtakarítást jelentett volna a vállalkozói szférának. Az elmúlt év végéig ezekből azonban csak 8 javaslatot sikerült megvalósítani. (mi, SITA, TASR)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.