Az Európai Bizottság elhibázott kereskedelempolitikájának a negatív következményeit a U. S. Steel kassai acélművének az alkalmazottai mellett már az 5,5 ezer embert foglalkoztató Cargo Slovakia vasúti teherfuvarozó dolgozói is megérzik.
Richter: nem lesznek tömeges elbocsátások
A U. S. Steel vezetősége pénteken jelentette be, hogy 2021 végéig 2500 alkalmazottjától lesz kénytelen megválni az áldatlan európai acélipari helyzet miatt. Mára azonban kiderült, hogy a kassai acélmű problémái közvetve a Cargo Slovakia társaságot is érintik, ez utóbbinak ugyanis emiatt csökkennek a megrendelései. Silvia Kuncová, a Cargo vezérigazgatójának az irodavezetője szerint már tárgyalnak a szakszervezettekkel a négynapos munkahét bevezetéséről, ami az alkalmazottak nagyjából harmadát érintheti, és akiknek a fizetése emiatt 6 százalékkal csökkenhet. A szakszervezetek főtárgyalója, Peter Pikna szerint szeretnének olyan megoldást találni, amely kevésbé lesz fájdalmas az alkalmazottak számára.
Maroš Stano, a gazdasági tárca szóvivője elmondta: a kialakult helyzetért az Európai Bizottság is felelős. „Amikor az Egyesült Államok megemelte az importvámjait, az acélipari termelők Európába irányították át a kivitelüket, miközben az Európai Bizottság nem tett eleget azért, hogy megvédje az európai acélipari cégeket az olcsó kínai behozataltól” – mondta Stano. Míg ugyanis az uniós termelőknek be kell tartaniuk az Európai Bizottság által támasztott szigorú és költséges környezetvédelmi szabályokat, a kínai termelőkre ezek nem vonatkoznak. „Az Európai Bizottság eddigi intézkedései teljesen hatástalanok, és hosszabb távon veszélyeztetik az európai acélipart” – tette hozzá a gazdasági tárca szóvivője. A kassai acélmű és a Cargo esetleges leépítése ellenére Ján Richter munkaügyi miniszter egyelőre nem tart a tömeges elbocsátásoktól. Az idei év első felében nem került sor csoportos vagy tömeges elbocsátásra az országban – mondta a szociális ügyi miniszter, akinek összegzése szerint 2246 alkalmazottat fenyegetett csoportos elbocsátás, de végül csak 310-nek mondtak fel. „A munkáltatók ugyan egy kicsit óvatosabbak lettek, de a csoportos elbocsátások terén nincs változás a tavalyi évhez képest” – mondta, bár hozzátette, a baromfitenyésztő ágazatban lehet leépítés. „Ugyanakkor nagyságrendekkel eltér a veszélybe kerülő munkahelyek és a végül valóban elbocsátott alkalmazottak száma” – tette hozzá.
A miniszter a betöltetlen állásokra vonatkozó adatokról azt mondta, sokszor a munkaadók és a munkaközvetítő ügynökségek is bejelentik ugyanazokat a munkahelyeket a hivataloknak. „Meg kell szüntetnünk ezt a duplicitást, hogy a betöltetlen munkahelyekre vonatkozó számok a valóságot tükrözzék” – tette hozzá Richter. ⋌(mi, TASR)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.