Múlt héten mutatta be romakoncepcióját az Új Polgári Szövetség (ANO), melynek előkészítését nem egyeztették a roma közösségek kormánybiztosával. A koalíciós tanács keddi ülése után, úgy tűnik, kormányszinten újra a miniszterelnök-helyettes lesz a felelős a roma problémakör megoldásáért. A kialakult helyzetről Klára Orgovánová kormánybiztost kérdeztük.
„Részeredményeket értünk el”
Csak a sajtóban megjelent információkra támaszkodhatom. Kormánybiztosként elvártam volna, hogy a kompetensek személyesen tájékoztassanak elképzeléseikről; hivatalosan mind a mai napig senki sem tárgyalt velem. Nemrég kezdeményeztem néhány találkozót, beszéltem Zuzana Martinákovával, a parlament alelnökével, Pavol Ruskoval és Rudolf Chmellel is találkoztam, de ezeken a találkozókon jobbára csak a véleményemet ismertettem a roma helyzetről és a hivatalom jelenlegi állapotáról. Csáky Pál miniszterelnök-helyettes úr a romaproblematika megoldását feladta, a kulturális tárca fejében az ANO vállalta saját megoldásának kidolgozását, a helyzet ennek ellenére továbbra is homályos.
A keddi koalíciós tanács újra Csáky Pál miniszterelnök-helyettest bízta meg a roma problémakör felügyeletével. Előrelépés ez ön szerint?
A koalíciós tanács döntéséről még nem kaptam hivatalos értesítést, ezért nem is tudom értékelni. Mindig is úgy gondoltam, hogy a roma kérdéskör megoldása tárcák felett álló feladat, olyan intézményt igényel, mely rendelkezik ehhez a megfelelő jogkörökkel. A jelenlegi államigazgatási struktúrában ez a kormányhivatal.
Az ANO tervezetét múlt héten mutatták be. Folyt ez ügyben konzultáció Önnel?
Az ANO-val semmilyen egyeztetésen nem vettem részt a tervezettel kapcsolatban. Štefan Kúsekkel, a tervezet egyik megalkotójával is csak egyszer találkoztam, itt a hivatalban tájékoztattuk arról, hogy mi történt az elmúlt években, milyen kormányhatározatok születtek ez ügyben, és hogy ezen határozatok megvalósítása milyen állapotban van. Tájékoztattuk őt a mintegy 20 községben elindult szociális munkás programról, a roma telepek komplex fejlesztési programjáról, mely 12 helyen indult meg. Bemutattuk a hivatal működését, és felajánlottuk segítségünket a javaslatuk kialakításához. Az ANO tervezetének az az alapfilozófiája, hogy meg kell oldani a romák helyzetét, mert ha nem, nekünk lesznek gondjaink. Ezt Pavol Rusko mondta; tehát nem a romákon akar segíteni, hanem saját magán. 500 misszionárius alkalmazásával számol – erre talán csak az USA-ban van pénz –, akik az állami pénzen megvásárolt kalyibákban élnek majd, és „átnevelik” a romákat. Szerintük ehhez a legjobb módszer a zene és a sport. Ehhez nincs mit hozzáfűzni.
Nem vett részt a kormányprogram e kérdéssel összefüggő részének megalkotásában sem?
Nem. Ismétlem, senkivel sem tárgyaltam a választások óta. A kormányfő a kormánybiztosi funkcióm ideje alatt egyszer sem fogadott. Csáky Pállal sem találkoztam már néhány hónapja. Habár a választások óta többször is kértem, hogy fogadjon, nem talált rám időt.
Jelentheti ez azt, hogy a koalíciós pártoknak nem érdeke a roma problémakör megoldása?
Természetes, hogy senki sem igyekszik megoldani, mivel ez egy nagyon nehéz feladat. Négy éven keresztül megfelelt a kormánybiztos formális intézménye, az EU utolsó jelentése is jelzett bizonyos előrelépést ezen a területen. Ebből a szempontból a hivatal teljesítette a küldetését. Sohasem éltem abban az illúzióban, hogy bármelyik kormány is valóban meg akarja oldani ezt a feladatot, de elindultak hasznos programok, sikerült elérnünk több részeredményt. Most az a legfontosabb, hogy ezek folytatásához a jövő évi költségvetésben meglegyen a pénz.
És szerepelnek ezek a tételek a költségvetésben?
A romák érdekeit a kormányban senki sem képviseli. Mindössze az ANO tervezetében szereplő kassai romaügyi hivatal létrehozására szánt 20 millió koronáról beszélnek. Talán még megjelenik egy kis pénz az általános pénztári fejezetben, mely a kormányhivatalhoz tartozik, de ezekről a kormányhivatal dönt majd. Nincs pénz a konkrét projektumokra, ez hazardírozás a pénzzel, az emberekkel és végső soron az EU-csatlakozással is, hiszen az EU felrója, hogy az intézményi háttér nem megfelelő. Négy éven keresztül építettünk egy hivatalt, majd a kormányváltás után egy új hivatal kiépítésébe kezdünk, melynek mindenhol újra kell kezdenie a kapcsolatépítést – a Világbanktól kezdve az EU intézményeiig – ebben nincs semmi logika. Ez annál is furcsább, mivel a jelenlegi kormány nem nevezhető újnak, meglett volna a lehetőség, hogy folytassák a megkezdett munkát. Évek telnek majd el, mire az új hivatal megkezdi munkáját.
Az ANO tervezetét egy bizottság értékeli majd. Részt venne ennek munkájában?
Mivel hivatalos információim nincsenek, erre a kérdésre nem tudok válaszolni, ez a kormány döntésén múlik majd. Maga a bizottság felállítása, munkája is sok időt vesz majd igénybe, egyre csak halasztódik a konkrét megoldások kidolgozása.
Hogyan értékeli a mai helyzetét? Tervezi lemondását?
Ez a hivatal egyike volt azoknak a helyeknek, ahol valamit el lehetett érni, kormányszinten lehetett megoldásokat javasolni. Ezért pályáztam. A koalíciós partnerek hozzáállása mutatja, hogy nincs meg a valódi akarat a problémakör megoldásához. Ha valaki nem látja az utóbbi évek munkáját – és az ANO tervezetének alkotói ezt nem ismerik, a kormányanyagokat sem olvasták el –, ha más szinten, más nyelven beszélünk, akkor nem tudunk megegyezni. Van sok lehetőségem, ahol ezt a munkát folytathatom.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.