Rendhagyó író-olvasó találkozó

Esztergom. Nemere István regényei, egyéni szemszögből megfogalmazott írásai szinte kikerülhetetlenek a magyar olvasóközönség számára. Elgondolkodtató művei nézőponttól függően hangos vitákat válthatnak ki, ugyanakkor egészen más perspektívát állítanak elénk.

A hatvanas évektől Esztergomban élt író a közelmúltban családjával vidékre költözött. Az itt töltött évek élményeiről tartott beszámolót felesége, Nemere Ilona társaságában szeptember 20-án, a Babits Mihály Városi Könyvtárban. Nemere István nem a hagyományos értelemben vett író-olvasó találkozóra invitálta a közönséget, hiszen mint mondta, szoros kapcsolat és rengeteg emlék fűzi a városhoz. Esztergomban írta meg első könyvét is, amit sok egyéb helyen szerzett tapasztalat előzött meg. Dolgozott könyvtárosként Dorogon és Esztergomban, próbálkozott a biztosítási ügynökök kilincselő életmódjával, majd a helyi egészségügyi állomás tagjaként a mentősök világába is belekóstolt. Esztergomi évei alatt kezdte újságírói pályafutását, a 70-es, 80-as évek publicisztikai nyüzsgésében egyszerre 22 újságnak dolgozott. Beszámolt az akkori idők politikai vonatkozásairól, amik utólag visszatekintve érthetetlennek és groteszknek tűnnek. A rendszerváltás után módja volt kikérni és elolvasni a róla készült III/III-as aktákat, melyből sok újat tudott meg magáról, a szocializmus politikai felállásáról, melyben a barátságos kollégák megfigyeléseiket szorgosan közölték a hivatalok felé. A sokszor kevés valóságtartalmú irományokat végigolvasva, a történeteket újra felgombolyítva világossá vált előtte, hogy az akkor barátoknak és írótársaknak vélt személyek érdeklődése pusztán politikai célzatú volt. Az akták jellemzése szerint a demokrácia makacs ellenségének tekintették, bár maga az író az 1974 nyarától kezdődő megfigyelésekből semmit nem vett észre.

Első regénye nem csak a helyszín és a szereplők tekintetében kötődik Esztergomhoz, életének itteni szakasza minden tekintetben nyomott hagyott munkásságán. ĺrói hitvallásában Nemere István fontos tényezőnek tartja az olvasót, a regény szerzője és majdani élvezője közötti kölcsönhatást. Számára az írásmű mérőfoka, hogy a könyv olvasója milyen mértékben tudja a papírra vetett szavak alapján az író gondolataihoz közelítve megjeleníteni saját világában a történetet.

Nemere István legtöbb vitát kiváltó művei: Vatikáni krimik; A Bárka nyomában, Noé és a vízözön; Egyiptom titkai, Híres hajók.

Nemere Ilona eddig megjelent kötetei: Magyar mondák, Bibliai történetek gyerekeknek, Szakácskönyv kétbalkezeseknek.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?