Raoul Wallenberg útlevele

Raoul Wallenberg svéd diplomata kormánya külön megbízásával 1944. július 9-én érkezett meg Budapestre, hogy megszervezze az embermentést. Ekkorra a vidéki gettókba zárt zsidókat már deportálták, és Eichmann a budapesti zsidóság elszállítását tervezte.

Raoul Wallenberg svéd diplomata kormánya külön megbízásával 1944. július 9-én érkezett meg Budapestre, hogy megszervezze az embermentést. Ekkorra a vidéki gettókba zárt zsidókat már deportálták, és Eichmann a budapesti zsidóság elszállítását tervezte. Wallenberg svéd védőútleveleket adott ki, amelyek igazolták, hogy a menlevél tulajdonosa a svéd követség védelme alatt áll. A diplomata munkatársai is a védettek közül kerültek ki – egy időben 250 fős csoportot irányított, de még így is nehezen győzték a munkát.

Szálasi hatalomátvétele után a mentés is nehezebbé vált, mert a nyilasok legtöbbször nem vették figyelembe a védettséget igazoló okmányokat. Wallenberg ezért megnövelte a svéd védett házak számát. Budapesten több mint harminc épületen függött a svéd zászló, ezeket a házakat Wallenberg svéd fennhatóság alá tartozónak nyilvánította. Más semleges országok követségei is követték a példát: védleveleket adtak ki, valamint védett házakat létesítettek a menekültek számára. 1944 vége felé már a védett házak sem voltak biztonságosak, az ellenőrizhetetlen helyzetben a nyilas csoportok önhatalmúlag jártak el, elhurcolták a védett házakban lakókat. Wallenberg és munkatársai igyekeztek minden bejelentésre a helyszínre menni, és kiszabadítani védettjeiket.

1945 elején Wallenberg Budapestről Debrecenbe indult, ahova soha nem érkezett meg. Feltételezések szerint sofőrjével, Langfelder Vilmossal együtt – mint kémet – erőszakkal a Szovjetunióba hurcolták. Az újabb kutatások szerint a szovjetek azzal gyanúsították, hogy különbéke előkészítésén ügyködött a nyugati hatalmak és Hitler között, a Szovjetunió ellen. A svéd diplomata 1947-ben halt meg, hamvait vélhetőleg a moszkvai Donszkoj kolostor melletti tömegsírba szórták.

Wallenberg magyarországi tevékenységét Szita Szabolcs, a budapesti Holokauszt Emlékközpont igazgatója méltatta a konferencián.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?