<p>Pozsony. Radoslav Procházka tegnap bemutatott valamit, ami politikai szempontból értékelhetetlen, nem tudni, mi lesz belőle. Se párt, se platform, „csak” egy polgári társulás. Saját víziót kívánnak nyújtani Szlovákiának – mint sokan mások. És „mellékesen” elhagyta eddigi pártját.</p>
Procházka is kilépett a KDH-ból
MÓZES SZABOLCS
Amúgy ma kiléptem a KDH-ból – mondta Radoslav Procházka sajtótájékoztatója közepén. A kijelentés hűen tükrözi a képviselő hozzáállását. Tegnap mindenkit az érdekelt, hogy kilép-e, s hol folytatja politikai karrierjét, ám ő nagyrészt Alfa nevű polgári társulásáról beszélt, bemutatva a vezető tagokat. A tegnapi nap után senki sem lett okosabb.
Válaszok helyett kérdések
Procházka szerint a jobboldali választókat elkedvetleníti, hogy a Smerrel egy széttöredezett jobboldal konfrontálódik. „Jobboldali politikusként és választóként sokszor én is frusztrált vagyok. Kereslet lesz egy összetartóbb, szilárdabb, koherensebb jobboldal iránt” – mondta. Arra a kérdésre viszont, hogy hol folytatja, akar-e saját pártot alapítani, nem tudott egyértelmű választ adni. Az állítólagos államfői ambícióit firtató kérdésekre is kitérő választ adott.
Elmondása szerint az Alfát azért hozta létre, s akarja felfuttatni, mert megoldásokat kíván keresni. „Az első a diagnosztikai fázis, ennek az elején vagyunk. Ha diagnosztizáltuk a problémákat, akkor beszélhetünk a realizációs fázisról” – tette hozzá. Hogy ez konkrétan mit fog jelenteni – kinek ajánlják fel a „gyógymódot” s milyen formában –, arról nem beszélt.
Az Alfa nevű csapatot egyébként nagyrészt a nyilvánosság számára ismeretlen, ám szakmai körökben elismert emberek alkotják. Az Alfa tanácsadói között van péládul Anton Marcinčin is, aki korábban a KDH alelnöke volt, jelenleg pedig Peter Kažimír smeres pénzügyminiszternek oszt tanácsokat.
KDH: győzött az ego
„Procházkának terjedelmes politikai tere volt a pártban. A program csak ürügy volt számára, hogy kilépjen a pártból” – reagált tegnap a képviselő kilépésének hírére Ján Figeľ KDH-elnök. Szerinte Procházka mozgolódása azt jelenti, hogy pártot alapít vagy az államfő jelöltséghez van szüksége háttérintézményként az Alfára.
„Az ego, az egoizmus, az önteltség az egység ellentétje” – jelentette ki Figeľ, aki szerint Procházka a standard pártokat és az ellenzéket gyengíti. Procházka saját bevallása szerint már három hete tudta, hogy végeztek a KDH-val. „Csak nem akartam bunkó módon viselkedni, becsapva magam mögött az ajtót” – mondta a képviselő.
Politológusok szerint a jobboldali választó számára lassan értelmezhetetlenné válik, amit Procházka tesz. „Otthagyni egy politikai pártot és polgári társulást alapítani nagyon furcsa lépés. A választók megtévesztésére szolgál” – mondta a SITA hírügynökségnek Ján Baránek elemző, a Polis ügynökség vezetője.
Szavazatokat hoztak
A parlamenti választások óta eltelt kevesebb mint egy év alatt már a harmadik képviselő hagyja el a KDH-t – a párt támogatottsága szempontjából mind jelentős politikusok. Daniel Lipšic a 2012-es választásokon a legtöbb preferenciavoksot hozta a pártnak, Procházka pedig a 10. helyről „karikázta” fel magát a 4. helyre (az ötödik a szintén tavaly lelépő Jana Žitňanská volt).
Procházkát és Žitňanskát is Lipšic csalogatta a KDH-hoz, még a 2010-es választások előtt. Előbbi korábban jogász és egyetemi oktató volt, utóbbi pedig tévés újságíró.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.