Postáznák a tetthelyen készült fotót és a nyugtát

Pozsony |

<p>Valószínűleg a jövőben azok sem ússzák meg a bírság kifizetését, akik külföldön vétenek a közúti közlekedési szabályok ellen.</p>

Ha az Európai Unió valamelyik tagállamában túllépik a megengedett sebességet, nem kapcsolják be a biztonsági övet, ittasan vezetnek, piroson hajtanak át és a rendőrség megörökíti a kihágást, a pénzbüntetésről szóló számlát postázzák a vétkesnek.

Az Európai Parlament elfogadott egy rendszabályt, mely megkönnyíti a külföldi állampolgárokra kirótt bírságok beszedését – a rendelkezést még a tagországoknak is el kell fogadniuk. Ennek értelmében egyszerűsödik a közúti forgalomban elkövetett kihágásokkal kapcsolatos információcsere. A gyakorlatban ez azt eredményezi, hogy ha például Németországban a hatóságok lefényképezik a gyorsan hajtó szlovákiai autóst, de nem tartóztatják fel, akkor az itteni rendőri szervektől kikérik a gépjármű tulajdonosának adatait, és a bírságról szóló nyugtát erre a címre postázzák. A nyugtával együtt egy űrlapot is elküldenek, amelyen a sofőr „kifejtheti a véleményét” a szabálysértésről, esetleg elutasíthatja a bírság kifizetését. „Ha nem fizeti ki, akkor az érintett ország hatóságai elküldik a kihágásról szóló jegyzőkönyvet, a bizonyítékokat és az érintett sofőr nyilatkozatát a szlovák rendőrségnek, amely aztán a szlovák jogszabályoknak megfelelően hajtja be a bírságot” – árulta el lapunknak Zuzana Repková Andrejčáková, az Európai Parlament sajtóosztályának munkatársa.
Az információcsere csak az említett négy, leggyakrabban elkövetett kihágásra fog vonatkozni – évente ugyanis az unióban 40 ezer személy halálát okozzák ezek a szabálysértések. A miniszterek még nem egyeztek meg a rendszabály kivitelezésén; gondot jelentenek az egyes államok eltérő törvényei. Néhol, például Szlovákiában, Csehországban és Németországban ugyanis nem a gépjármű tulajdonosát, hanem a sofőrt terheli a felelősség az elkövetett szabálysértésért. Ha a rendőrségi fényképen nem lehetne felismerni a sofőr arcát, az illető állíthatná, hogy a gépkocsi nem az övé, csupán kölcsönvette. Pozsony nem kívánja módosítani a jogszabályokat úgy, hogy hasonló esetekben a gépjármű tulajdonosát kellene felelősségre vonni. „A gépjármű üzemeletetőjének egyik kötelezettsége az, hogy az autót nem bízhatja olyan személyre, akit nem ismer” – magyarázta Andrea Poláčiková, az Országos Rendőr-főkapitányság sajtóosztályának munkatársa. (dem)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?