Plavčan és Danko fejét követeli az ellenzék

<p>Peter Plavčan (SNS-jelölt) oktatási miniszter leváltását kezdeményezi az ellenzék, mert a tárca rendkívül vitatható módon bírálta el a tudomány és a kutatás támogatására szánt euró százmilliókat. Plavčan szerint az ellenzék a sikerei miatt támadja.</p>

Az ellenzék már gyűjti az aláírásokat az oktatási miniszter menesztését kezdeményező rendkívüli parlamenti ülés összehívásához. Állítják, a tárca csődöt mondott a 600 milliós uniós támogatás elosztásával kapcsolatban. A tudományos projektek és a különböző területek kutatásainak támogatására két, egyenként 300-300 millió eurós pályázati felhívást tett közzé a Peter Plavčan vezette minisztérium. Az első felhívás sikeres és sikertelen pályázóinak névsorát már nyilvánosságra hozta a tárca, amivel sikerült kiváltania a hazai egyetemek és a tudományos akadémia felháborodását. Ugyanis a legjobb hazai egyetemek, mint a pozsonyi Komenský vagy a Műszaki Egyetem, illetve a Szlovák Tudományos Akadémia (SAV) projektjei egyetlen centet sem kapnak a 300 milliós csomagból, ellenben több millió eurónak örülhetnek olyan kis cégek és vállalatok, melyek a hozzáférhető dokumentumok alapján csak azután sorolták a tevékenységi körükbe a kutatást, miután a tárca közzétette a pályázati felhívást. Az egyetemek és a SAV nyílt levelet írtak a miniszternek, akkor Plavčan azt ígérte, ellenőrzi a pályázat elbírálását.

„Független szakemberek”

Veronika Remišová (OĽaNO) szerint jó esetben alkalmatlanságról, rosszabb esetben szándékos manipulációról beszélhetünk a projekteket elbíráló független szakemberekkel kapcsolatban. „Az acélgyártás hosszú távú fenntarthatóságára vonatkozó 25 millió eurós kutatási pályázatot egy kardiológus bírálta el, az ipari anyagokra és az innovációs technológiákra vonatkozó 45 millió eurós kutatási projektet pedig egy belgyógyász. Az onkológiai és a megelőző orvostudománnyal kapcsolatos projektek viszont nem orvoshoz kerültek” – állítja az ellenzéki képviselő, aki Monika Deneva és Pavol Blažka elbírálóra is felhívta a figyelmet. Előbbi a mezőgazdasági minisztérium egyik osztályvezetője lehet, utóbbi pedig az oktatási tárcához tartozó egyik ügynökség igazgatója. Mindketten az SNS-hez tartozó tárcák jelöltjei.

Milliókról ketten

A pályázatok többségének összértéke több tízmillió euróra rúg. „Elfogadhatatlan, hogy a tudományos és kutatási projektekről két személy döntsön, akik ráadásul nemcsak nem dolgoznak az adott szakterületen, de még csak nem is foglalkoznak tudománnyal és kutatással. Nekik esélyük sincs kiszűrni a »pénzelszívó« pályázatokat, s ezzel a módszerrel kizárólag a koalíciós partnerek rejtett érdekeit lehet segíteni” – mondta Veronika Remišová.

Rossz rendszer

Az ellenzéki képviselő a BETA BioTech pályázatán mutatta be az elbírálási rendszer kulcsfontosságú hibáit. Először a cég korábbi teljesítménye és a pályázaton elnyert támogatás közötti aránytalanságra mutatott rá. A BETA BioTechnek tavaly 14 535 eurós bevétele volt ugyanakkor a tárcától közel 4,1 millió eurót nyert el úgy, hogy mindössze három nappal a támogatás odaítélése előtt bővítette a tevékenységi körét a kutatással. A pályázat költségvetésének 90%-át berendezések vásárlására költi, s mindössze két alkalmazottja van. Remišová szerint egyértelmű, hogy a győztes cégnek sem jól felszerelt laboratóriuma, sem jól képzett szakemberei nincsenek, korábban egyáltalán nem foglalkozott kutatással, mégis sikeresen pályázott. „Ellenben számos tudományos és kutatóközpont, melyeknek jól felszerelt laboratóriumai, szakemberei és ötletei vannak, egy centet sem kapnak” – zárta Remišová. Az már csak hab a tortán, hogy a BETA BioTech hátterében az ellenzék szerint Robert Kaliňák (Smer) belügyminiszter egyik magas beosztású hivatalnoka áll.

Támadás a sikerek miatt?

Peter Plavčan az ellenzék támadását reakciónak tartja a tárcánál elért sikereire. Szóvivőjén keresztül annyit közölt, hogy a szóban forgó, az ellenzék által vitatott pályázat célja a vállalkozók és az akadémiai közeg együttműködésének segítése. „A pályázat még nem zárult le, az ellenőrző szervek felülvizsgálják. A tárcavezetőnek fontos, hogy az egész folyamat átlátható és megkérdőjelezhetetlen legyen” – áll a tárca közleményében.

Danko is bűnös

Az ellenzék arra törekszik, hogy még nyáron hívják össze a Peter Plavčan menesztését kezdeményező rendkívüli parlamenti ülést. Leváltásához nincs elegendő szavazatuk, ugyanakkor szerintük Andrej Dankónak is vállalnia kell a felelősséget. „Nyíltan elismerte, hogy ő irányítja Peter Plavčant, és hogy beleszól a minisztérium vezetésébe. Ha egy csipetnyi tisztesség van benne, lemond a parlament elnöki posztjáról, mert ahogyan az oktatási tárcát irányítja, azzal veszélyezteti annak jövőjét” – mondta Remišová. Szerinte a pályázati felhívást még annak árán is törölni kellene, hogy Szlovákia nem tudná időben kimeríteni ezeket a forrásokat. (SITA, ie)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?