Noha a hazai, állami iskolákban folytatott közoktatás elméletben ingyenes, a gyakorlat ennek némileg ellentmond. Tanúsíthatják ezt mindazok a szülők, akiknek évről évre mind mélyebbre kell nyúlniuk a zsebükbe, he fedezni szeretnék csemetéjük iskolai okításával kapcsolatos járulékos költségeket.
Pénztárcaterhelő a tanévkezdés
Alapiskolák
Az alapiskolások havonta körülbelül ezer koronát emésztenek fel a család kasszájából. A szeptemberi tanévkezdés ennél azonban még többe is kerülhet. Könnyen előfordulhat, hogy akár három-négyezer koronát is igényel a szükséges taneszközök beszerzése. Nem árt tudniuk a szülőknek, hogy az iskolák beiratkozási díjat is kérhetnek tőlük, ennek befizetése azonban csakis önkéntes alapon történhet. Az oktatási intézmények a tanévkezdéskor ezen kívül egyszeri hozzájárulást is kérhetnek a diákok szüleitől.
Nem szabad megfeledkeznünk a diákok étkeztetéséről sem, az iskolai étkezdék ugyanis – persze ahol még működik ilyen intézmény – évről évre drágábban adják az ételt, ezt pedig szintén a szülő pénztárcája sínyli meg. A menzai koszt árát az iskolát, így az étkezdét is fenntartó önkormányzat szabja meg. A gyerek egyhavi étkeztetése megközelítőleg 5-600 koronájába kerül a szülőnek. Az iskolai klubok díja idén várhatólag jóval magasabb lesz, mint korábban. Míg ez az összeg tavaly átlagban 20-50 Sk-t tett ki havonta, egy rendeletmódosításnak köszönhetően idén a létminimum akár 7,5%-át is elérheti, vagyis a 350 koronát.
Középiskolák
Mindenekelőtt különbséget kell tennünk állami és magán középfokú oktatási intézmény között. Az utóbbiakban ugyan nem kérnek feltétlenül tandíjat a diákoktól, de ha mégis, évente ez az összeg akár 10-30 ezer koronát is jelenthet. A középiskolai nebulók napi egyszeri étkeztetése szintén 5-600 koronát igényel havonta a szülők részéről. Az egész napi koszt ára a havi 1000 Sk-t is elérheti. A legalacsonyabb kollégiumi havi díj 250 Sk. A bejárók esetében az utazás díja értelemszerűen attól függ, milyen távoli településről látogatják az iskolát. A városi tömegközlekedés legkevesebb 200 koronájába kerül a tanulónak. A tankönyvekért nem kell fizetni, azokat ingyen kapják meg a diákok, kivéve a nyelvkönyveket. Ezekért akár 500 Sk-t is elkérhetnek.
Egyetemek
A hallgatók főbb kiadásai a lakhatásukból és az étkeztetésükből fakadnak. Aki lakhelyén kívüli egyetemet látogat, havonta mintegy 1800 Sk-t költ étkezésre, a helyben tanulmányokat folytatók csupán 800-at.
A gyakorlat azt igazolja, hogy amint emelkednek az energiaárak, a közüzemi díjak, vele párhuzamosan a diákszállók díja is feljebb kúszik. Jelenleg átlagosan 800-1500 koronát számolnak fel havonta egy kollégiumi férőhelyért. Az egyetemista megélhetési költségei nagyban függnek attól, hogy a fővárosban vagy vidéki nagyvárosban folytatja-e tanulmányait. A legdrágábbnak évről évre Pozsony bizonyul, a felmérések szerint átlagban 5600 korona szükségeltetik havonta a fővárosi diákélethez. Igaz, Pozsonyban aránylag a legjobbak a diákmunka-lehetőségek, vagyis az itteni hallgatók nagyobb eséllyel találhatnak állást, mint a vidéki egyetemeket látogató társaik. A statisztikák szerint a hallgatóknak mintegy a fele dolgozik tanulmányai mellett. Havi átlagkeresetük eléri a négyezer koronát. A nyári hónapokban természetesen nagyobb jövedelemre is szert tehetnek. A családjuk – ezt is felmérések igazolják – havonta átlagban háromezer koronával segíti őket. (rv)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.