Peter Pellegrini államfő azzal indokolja a Szlovák Televízióról és Rádióról (STVR) szóló törvény aláírását, hogy szerinte nem tartalmaz alkotmánysértő módosításokat, nem korlátozza a szólásszabadságot, és nem lát ellentmondásokat a Szlovákiára is vonatkozó nemzetközi szabályozásokkal.
Pellegrini reméli, nem kell majd szégyenkezni az STVR tanácsának tagjai miatt
Emellett bízik benne, hogy bár enyhítették a közmédia tanácsának majdani tagjaira vonatkozó feltételeket, a minisztérium és a parlament olyan személyeket nevez ki, illetve választ meg a testületbe, akik miatt nem kell majd szégyenkeznie a lakosságnak. Az államfő a közösségi hálón tájékoztatott erről.
„A kormánykoalíció nagyobb szakmaiságot követelt a közmédia irányításával kapcsolatban. Járuljon hozzá ehhez azzal, hogy valódi szakembereket választ meg a bizottságokba, akik mellett a médiában és gazdasági életben szerzett sokéves tapasztalataik szólnak, nem pedig a közösségi hálókon való feltűnősködés, vagy az általánosan elfogadott tudományos tények megkérdőjelezése” – jelentette ki Pellegrini. A megfelelő összetételű médiatanácsot tartja a kiindulási alapnak ahhoz, hogy megfelelő vezérigazgató kerüljön a közmédia élére, és teljesüljenek azok a célok, amelyeket a kormánykoalíció a törvénnyel kijelölt.
Pellegrini hozzátette, a törvényben nem fedezett fel olyan rendelkezéseket, amelyek sértenék a Szlovákiára is vonatkozó jelenlegi nemzetközi normákat, de egyúttal felhívta a kormánypártok figyelmét, hogy jövő augusztustól életbe lép az Európai Parlament és az Európai Tanács által elfogadott európai médiaszabadságról szóló szabályozás, és a belföldi médiaszolgáltatások szabályozásáról szóló közös rendelet. „A kormány és a parlament feladata, hogy alaposan összevesse az elfogadott törvényt és az életbe lépő uniós irányelveket, és ha kételyek merülnek fel, az elkövetkező 13 hónapban hangolja össze a törvényeket” – jegyezte meg Pellegrini.
Az államfő reméli, hogy ha kifogásai merülnek fel az uniós intézményeknek a szlovák közmédiáról szóló törvénnyel kapcsolatban, akkor ugyanazzal a mércével fog mérni, mint korábban más országok esetében, amelyekben sokkal viharosabb körülmények között zajlottak le a közmédiában végrehajtott változtatások.
A közszolgálati média elnevezése STVR-re változott. Az igazgatót kilencfős tanács választja majd, a kulturális miniszter négy tagot nevez a testületbe. A kilencfős etikai bizottság tanácsadó testületként fog működni. A törvény július 1-jével hatályba lépett, ezzel megszűnt Ľuboš Machaj eddigi vezérigazgató és a közmédia tanácsa eddigi tagjainak megbízatásai is.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.