Peter Pellegrini köztársasági elnök kedden a koalíciós pártok és a KDH képviselőivel tárgyalt az ország külpolitikai irányvonaláról. A találkozóra meghívást kapott a PS és az SaS is, de ők ezt elutasították, a Szlovákia mozgalmat pedig meg sem hívta az államfő. Robert Fico a parlamentben rögzítené Szlovákia külpolitikai irányvonalát néhány alapvető kérdésben, és kijelentette, a koalíció nem készül az ország „kiléptetésére” az EU-ból és a NATO-ból.
Pellegrini csonka kerekasztala: A koalíció is az EU és a NATO tagja akar maradni, a „négy égtáj külpolitikát” nem említették
Nem mindenkit hívott meg és a meghívottak közül sem vett részt mindenki a Peter Pellegrini köztársasági elnök által szervezett megbeszélésen, amelynek témája Szlovákiai külpolitikai irányvonala volt. Az államfő a Smer, a Hlas és az SNS elnökei mellett meghívta a három ellenzéki párt, a Progresszív Szlovákia (PS), a KDH és az SaS elnökeit is. Igor Matovičról, a Szlovákia mozgalom elnökéről azonban megfeledkezett, a PS és az SaS elnökei pedig elutasították a meghívást.
Pellegrini: senki sem készíti elő a kilépést
A találkozó után Peter Pellegrini arról beszélt, hogy Szlovákia szilárd tagja az EU-nak és a NATO-nak.
A koalícióból senkinek sem érdeke a kilépés sem az EU-ból, sem a NATO-ból. Nem kell azonban idegeskedni, ha világosan beszélünk a két szervezet problémáiról
– jelentette ki Pellegrini. Az államfő szerint „senki nem is készíti elő, nem szervezi és nem is feltételezi, hogy Szlovákia jövője a két szervezeten kívül lenne”. Bírálta a PS és az SaS elnökeit, mert elutasították a meghívását. Szerinte akkor ők is látták volna, hogy a kormányellenes tiltakozó akcióknak, amelyek egyik témája éppen az unióból és a NATO-ból való kilépés, nem megalapozottak.
Fico: hazugsággal viszik utcára az embereket
Pellegrini külön sajtótájékoztatót tartott a három koalíciós párt elnökével, a KDH azonban elnöke egyedül állt a kamerák elé. Robert Fico kijelentette, hogy nem fog mentegetőzni a kormányellenes tüntetéseken elhangzott állítások miatt, mert azokat hazugságnak tartja.
Szlovákia európai uniós tagsága és a NATO-tagsága megkérdőjelezhetetlen
– jelentette ki Fico. Hozzátette azonban, hogy aktívan képviselni fogják Szlovákia érdekeit ezekben a szervezetekben. A korábban hirdetett „négy égtáj külpolitikát” most egyik koalíciós pártelnök sem említette, nem szóltak az Oroszországhoz fűződő viszonyhoz, és Ukrajnát is csak óvatosan említették meg.
A parlamentben rögzítenék a külpolitikai irányvonalat
Fico szeretné elérni, hogy a parlament fogadjon el egy dokumentumot, amelyben rögzítenék az ország álláspontját a legfontosabb külpolitikai témákban. A kormányfő szerint ezek a témák lehetnének az Európai Unió reformja, amelyet szerinte az EU vezetői is fontosnak tartanak.
Az EU vezetői is elismerik, hogy veszítjük el gazdasági versenyképességünket
– mondta Fico. Emellett megvitatná a minősített többséggel történő szavazás bevezetését az Európai Tanácsban, az unió gazdaságpolitikájának módosítását, habár ez utóbbi esetében kizártnak nevezte, hogy a kohéziós politikát és a mezőgazdaság támogatások nagyobb mértékben történő átalakítását. Újra megerősítette, hogy a kultúretikai kérdésekben mindenképpen meg akarja őrizni az önálló döntéshozatalt, erre vonatkozik a napokban bemutatott alkotmánymódosítási javaslata is. Az ellenzékkel meg akarja vitatni a biztonságpolitikai kérdéseket, illetve a védelmi kiadások radikális növekedését. Ez utóbbira várhatóan igényt tart majd Donald Trump, az USA elnöke, aki szerint Európának sokkal többet kellene költenie a védelmére.
A megvitatásra váró témák közt említette még az ország és Európa energiabiztonságát. Szerinte van lehetőség arra, hogy újra elinduljon az Ukrajnán keresztül történő gázszállítás, a nyersanyag azonban nem orosz forrásból származna.
Ez nemcsak Szlovákia, hanem egész Európa számára előnyös lenne
– mondta Fico. Ezt a lehetőséget Volodimir Zelenszkij ukrán elnök is elképzelhetőnek tartotta a közelmúltban, Fico azonban akkor nem reagált erre kedvezően. A kormányfő utolsó témaként az illegális migráció megállítását és a terrorizmus elleni harcot említette.
Az ellenzéket csak Majerský képviselte
Milan Majerský, a KDH elnöke nem kapott lehetőséget a közös sajtótájékoztatóra Peter Pellegrinivel, ő csak egy rövid tájékoztatót tartott újságíróknak, az elnöki palotában. Megerősítette, hogy a koalíciós pártok elnökei is az EU és a NATO-tagság megőrzését támogatták a találkozón. „Ezt megerősítette mindhárom pártelnök” – mondta Majersky.
Szerinte azonban egyes koalíciós politikusoknak, például Tibor Gašparnak és Robert Ficónak is voltak „szerencsétlen kijelentései” az EU-ról és a NATO-ról.
A tüntetőkkel megtelt terek a koalíciós politikusok kijelentésere adott reakció volt, nem »hazugság« vitte őket utcára
– kommentálta Fico korábbi kijelentését Majerský. Ő részt vesz a pénteki kormányellenes tiltakozáson is.
A PS azzal magyarázta a távolmaradást, hogy azzal csak a kormány külpolitikai irányvonalát támogatná.
Követeljük, hogy a köztársasági elnök kerekasztalok szervezése helyett inkább kompenzációs intézkedéseket kérjen a kormánytól a gazdasági nehézségek enyhítésére
- jelentette ki Michal Šimečka, a PS elnöke. Az SaS azt hangsúlyozta, Pellegrini megkésett ezzel a találkozóval, ezért nincs értelme részt venni rajta.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.