Paška: a dunaszerdahelyi rendőri fellépés egy klasszikus rendőri intézkedés volt (videó)

Béla |

<p>Pavol Paška házelnök mai, Szili Katalinnal folytatott tárgyalása után nagyon pozitívan értékelte a magyar és szlovák parlamenti bizottságok tárgyalásait. Szili Katalin egy összegzést adott át Paškának az egyes bizottsági ülésekről, aki ezt a problémakatalógust át fogja tekinteni, és további bizottsági ülések tárgyává teszik. Pavol Paška kiemelte, hogy nyíltan beszéltek kényes témákról is. Paška biztosította Szili Katalint, hogy Szlovákia egy demokratikus ország, mely tiszteletben tartja a kisebbségek jogait.</p>

Tárgyaltak a nyelvtörvényről is. Ezzel kapcsolatban Paška azt mondta Szili Katalinnak, hogy ez semmilyen formában nem érinti a kisebbségek jogait. A Pátria rádió adása körül kialakult probléma Pavol Paška szerint félreértésből fakad: rossz műszaki döntés született a közszolgálati SZlovák Rádió vezetése részéről. A dunaszerdahelyi focimeccsen történt durva rendőri beavatkozással kapcsolatban Paška megismételte a hivatalos álláspontot, mely szerint egy klasszikus represszív rendőri fellépés történt, mely nem irányult semmilyen nemzeti kisebbség ellen. Szó esett a Beneš-dekrétumokról is, Paška hangsúlyozta: Szlovákia elítéli a kollektív bűnösség elvét.

Pavol Paška házelnök a mai, bélai találkozón kifejtette: mivel a két osrszág alkotmányos és jogrendszere eltérő, ezért nem tudják teljesíteni a magyar fél bizonyos kéréseit. Nem hozható létre például a kisebbségi ombudsman intézménye, mivel Szlovákiának egy ombudsmanja van, aki felügyel az állampolgári jogokra. Paška elmondta, érintették a Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fórumának kérdését is. Bízik benne, hogy ezt tárgyalásokkal sikerül rendezni, mivel az intézmény területen kívülisége elfogadhatatlan Szlovákia számára.

&amp;amp;amp;lt;!-- /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-parent:""; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";} @page Section1 {size:595.3pt 841.9pt; margin:70.85pt 70.85pt 70.85pt 70.85pt; mso-header-margin:35.4pt; mso-footer-margin:35.4pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} --&amp;amp;amp;gt; /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Normál táblázat"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-ansi-language:#0400; mso-fareast-language:#0400; mso-bidi-language:#0400;}

Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke ma egy úgynevezett problémakatalógust adott át szlovák partnerének. "Sok kérdésben egyetértés mutatkozott a bizottsági üléseken. Ez a jegyzék a vitás kérdéseket tartalmazza, melyeket további egyeztetések tárgyává kell tenni. Mi júniusban találkozunk legközelebb az elnök úrral, ott fogjuk kiértékelni, mire jutottak a parlamenti bizottságok" - mondta.

Szili Katalin jelezte, a világméretű gazdasági válság miatt sem csökkenhet a kisebbségek támogatása.

Szili Katalint aggodalommal tölti el, hogy a szlovák kormány szerdai ülésén szigorította az államnyelvről szóló törvényt. "Az elnök úrnak elmondtam, hogy ez nyugtalanít bennünket. Ő azonban azt mondta, hogy a törvény parlamenti vitája során a jogszabálytervezet olyan módosításokon fog átesni, hogy azok semmiképp ne korlátozzák a kisebbségeket - mondta Szili Katalin. - Az elnök úr szavai garanciát jelentenek számomra."

Paška ugyancsak reagált az eredetileg csak Szili Katalinnak címzett újságírói kérdésre. "Hagyják, hogy megőrizzük nyelvi identitásunkat, és nyelvünket az idegen hatásoktól" - mondta a házelnök aki szerint a nyelvtörvény nem fogja hátrányosan érinteni a kisebbségeket.

Szili Katalin várja, hogy a szlovák parlament alkotmányjogi bizottsága megfogalmazza, milyen konkrét kifogásai vannak a Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fórumának működésével kapcsolatban. Pavol Paška elmondta, amíg csak találkozgattak a különböző országokban élő magyar nemzetiségű politikusok, "arra lehetett jó szemmel nézni, vagy nem jó szemmel nézni, a jelenlegi szabályozás azonban Szlovákia számára elfogadhatatlan. A KMKF-ben olyan képviselők is tevékenykednek, akik Szlovákiában szereztek parlamenti mandátumot, ez pedig területen kívüliséget feltételez".

Szili Katalin szerint az Európai Unió több országában is bevett gyakorlat a kt ország közötti együttműködés ilyen, nem kormányzati szintű megvalósulása, mint a KMKF. "A KMKF nem parlamenti intézmény, a házszabály sem tesz róla említést. Ami intézményesült, az az együttműködés" - mondta Szili.

 

 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?