Parlament: egy bajkeverő helyett jön egy békegalambot eregető másik

radac

Rudolf Huliak miniszteri kinevezésével a parlament elveszíti az egyik legellentmondásosabb tagját. A politikai katasztrófaturisták azonban reménykedhetnek: helyettese, Miroslav Radačovský legalább annyi botrányt tudhat maga mögött.

Radačovský kacskaringós úton jutott el a parlamentbe. A 68 éves férfi korábban ténykedett bíróként és öt éven át európai parlamenti képviselőként is, jelenleg versenylovakat tenyészt, miközben több húzásával bekerült a hírekbe.

A kokain-ügy

Radačovský életének első szakasza viszonylag csendesen alakult, a bírói karrierjét építette és a poprádi járási bíróságon ténykedett. 

A szakmai előmenetelében az sem okozott törést, hogy 1999-ben a kassai rendőrök megállították és átkutatták az autóját – amiből előkerült tizennyolc tasak kokain és egy puska is, amelyhez a férfinak nem volt fegyverhasználati engedélye.

 Radačovský azzal védekezett, hogy valójában nem is övé a drog és a fegyver: a fia kassai lakásán talált mindent és elkobozta az árut, hogy megszabaduljon tőle. Az eset kapcsán a jogi huzavona tizenhárom évig tartott, végül a Zsolnai Kerületi Bíróság egyhangúlag úgy határozott, a férfi nem bűnös.

Szendvicsben Kiskával

Radačovský a bírósági eljárás ellenére folytathatta tevékenységét és 2017-ben ismét a figyelem középpontjába került: ő foglalkozott azzal a perrel, melyet Ján Franc poprádi fogorvos indított Andrej Kiska államfő ellen egy földvita kapcsán. Az akkor épp államfőként ténykedő Kiska ugyanis rejtélyes módon, egy közvetítőn keresztül hozzájutott Franc 1,2 hektáros tulajdonrészéhez egy telken. A fogorvos erre állítólag tizenhat évvel később jött rá, mikor a poprádi vállalkozót már elnökké választották. 

Radačovskýt Kiska hívei megfenyegették az elmarasztaló ítélet előtt – ami nem volt rendben. Ahogy az sem, hogy az elvileg elfogulatlan bíró közvetlenül az ítélet után kijelentette: Kiska helyében azonnal lemondana és távozna Amerikába vagy Izraelbe. „Nem mintha nem tisztelném nagyon az amerikai vagy zsidó nemzetet, de ezt csinálnám” – pontosította segítőkészen Radačovský, mire gondol. Kiska szerint a bíró szándékosan hozott ellene elmarasztaló ítéletet.

A jól megszolgált pénzünk

A nyugdíj felé közelítő Radačovský az eset után lemondott a bírói tisztségéről és politikai karrierbe kezdett: függetlenként indult a Marián Kotleba-vezette szélsőjobboldali Mi Szlovákiánk Néppárt (ĽSNS) EP-listáján és begyűjtött 42 ezer preferenciaszavazatot – bejutott Brüsszelbe, ahol többek között Oroszország és Moldávia helyzetével foglalkozott. 

Nem sokkal később elhatárolódott a párttól – na nem annak nézetei miatt, hanem mert az ĽSNS megígérte a választóinak, hogy az EP-képviselők havi 6800 eurós fizetésének egy részét jótékonyságból odaadják a rászorulóknak.

Radačovskýnak ez nem kimondottan tetszett: erkölcstelennek tartotta, hogy a bérének egy részét a párt osztogatja. Az ĽSNS igyekezett jó képet vágni a döntéshez és kijelentette, csak egyeztet a független képviselővel, de Radačovský válaszul elmondta, „szánalmasnak tartaná, ha negyven évig ténykedő bíraként olyan emberekkel egyeztetne a szavazásokról, akik a gyerekei is lehetnének.” Ezt követően majdnem belépett Boris Kollár pártjába – de végül nem lett a Család vagyunk családtagja, helyette Szlovák HAZAFI (Slovenský PATRIOT) néven saját pártot alapított.

A békegalamb-ügy

Radačovský EP-mandátuma 2024-ben lejárt, de a távozása előtti utolsó fellépésében azért felhívta magára a figyelmet egy nagyívű akcióval. Egy, az orosz-ukrán háborúról zajló parlamenti vita közben kijelentette, utolsó felszólalásában békét kíván a világnak, Európának, az oroszoknak és az ukránoknak is. 

Majd a bűvészeket megszégyenítő módon benyúlt a zakójának mellényzsebébe és elővett, majd szabadon engedett egy élő fehér galambot.

Katarína Roth Neveďalová (Smer) szép, de meghökkentő és feledhetetlen gesztusnak nevezte a lépést egy olyan környezetben, ahová elvben még egy üveg vizet sem lehetséges becsempészni, Martin Hojsík (PS) pedig „elképesztő szégyenről” és állatkínzásról beszélt. A galamb nem nyilatkozott, de állítólag mivel betanított állatról volt szó, némi üldögélés és pár próbakör megtétele után visszatért Radačovskýhoz.

A volt EP-képviselő a Brüsszelből való távozása után is politikailag aktív maradt, ráadásul jó pozícióban, az SNS első helyettes képviselőjeként várta a fejleményeket. A „hazafiak” ugyanis még 2023-ban megegyeztek Andrej Dankóval, az SNS elnökével arról, hogy a nemzeti párt listáján indulnak. Radačovský 8 401 karikával a 13. helyre lépett előre a szimbolikus századikról. Hamarosan pedig a parlamentbe is beléphet, ha megnyitnak egy ülést és első pontként leteszi a képviselői esküjét.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?