Azt egyelőre nem tudni, hány új óvodai férőhelyet hoznak létre
Óvodatámogatás, sok kérdőjellel
A Dunaszerdahelyi járás óvodái kapták a legtöbb támogatást a Bethlen Gábor Alap által menedzselt óvodafejlesztési programból. Az 5,341 millió euróból a 16 meghívott óvoda 1,971 millió euró (611,2 millió forint) támogatásban részesült.
Tavaly szeptemberben harangozta be a Magyar Közösség Pártja (MKP) és a magyar kormány képviselői, hogy a magyar kormány zárt, vagyis meghívásos pályázaton keresztül 58 hazai óvoda felújításához és bővítéséhez járul hozzá. A pályázatokat kiértékelték, tavaly megszületett a döntés is, de továbbra sem ad pontos tájékoztatást sem a Bethlen Gábor Alap, sem a Magyar Közösség Pártja arról, milyen szempontok alapján támogatták a meghívásos pályázaton részt vevő óvodákat.
MKP-s támogatottak
Az 58 óvodának nyújtott 5,341 millió eurós (1,655 milliárd forint) támogatás több mint egyharmadát 16 dunaszerdahelyi járásbeli óvoda kapta: összesen 1,971 millió eurót. Közülük is kiemelkedik három önkormányzat: Nyékvárkony, Bős és Csallóközcsütörtök, ezeknek jutott a dunaszerdehelyi járásbeli óvodák támogatásának csaknem fele: 885 ezer euró. Mindhárom település szorosan kapcsolódik az MKP vezetéséhez: Menyhárt József pártelnök Nyékvárkonyon él, Bős polgármestere, Fenes Iván, a párt dunaszerdahelyi járási szervezetének elnöke és a párt megyei képviselője, Csallóközcsütörtök polgármestere pedig Őry Péter, az MKP Országos Tanácsának elnöke. A támogatások elosztásáról a párt nem kívánt nyilatkozni lapunknak, pedig ősszel Menyhárt József még azt mondta, részt vettek az elbírálásban. „A kérelmeket a pedagógusszövetség, valamint az MKP oktatási alelnöke és egy stáb vizsgálta át” – mondta lapunknak az 58 önkormányzatnak nyújtott támogatás elbírálásáról az MKP elnöke.
A Bethlen Gábor Alap tájékoztatása sem ad fogódzót ahhoz, mi alapján döntöttek az egyes önkormányzatoknak adott támogatás összegéről. A meghívott önkormányzatok kiválasztásában szakmai alapon még részt vett a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége (SZMPSZ) is, de a támogatási összegek megítélésébe már nem szóltak bele. „Annyi volt a feladatunk, hogy felmérjük az óvodák állapotát, milyen fejlesztésre lenne szükségük” – tájékoztatta lapunkat Vörös Mária, a pedagógusszövetség alelnöke. Ők 58-nál több óvoda támogatását javasolták, azonban a magyar fél a véges pénzkeret miatt 58-ra csökkentette a támogathatók számát.
A BGA döntött
A támogatási összegek meghatározását a magyar Nemzetpolitikai Államtitkárság végezte. „A meghívásos pályázatok során a Magyar Kormány nemzetpolitikai céljait szem előtt tartva, a felvidéki magyarság oktatási intézményrendszerének megerősítése és a szülőföldön való boldogulásának elősegítése céljából, a felvidéki önkormányzati meghívásos pályázatokra benyújtott fejlesztési igények szerint lettek megítélve a támogatási összegek” – válaszolta lapunk kérdésére Pulai Gábor, a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. titkárságvezetője. Tájékoztatása szerint a pályázatok technikai és formai ellenőrzését a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. felvidéki leányvállalata, a BGA Komárom Kft., a döntést pedig a nemzetpolitikai államtitkárság javaslatára az alap bizottsága hozta meg.
Kérdőjeles férőhelyek
A BGA arra a kérdésünkre sem adott választ, hogy a fejlesztésekkel hány új óvodai férőhely keletkezik, a pályázat egyik célja ugyanis az volt, hogy minden magyar kisgyerek kapjon helyet magyar óvodában. A pedagógusszövetség felmérése alapján ugyanis 2016-ban mintegy 45 óvoda utasította el helyhiány miatt gyermekek felvételét. „Megdöbbenve tapasztaltuk, hogy a magyar óvodák összesen 321 beíratott gyermeket utasítottak el helyhiány miatt”– mondta lapunknak korábban Fekete Irén, az SZMPSZ munkatársa. A BGA legutóbbi válasza szerint azonban már nem a férőhelyek növelése a legfontosabb. „Az óvodák minőségi fejlesztése azért lényeges, hogy a gyermekeket magyar nyelven nevelő intézményt válasszák a szülők, vonzó legyen ide járatni a kicsiket. Ezért mind a pedagógia munkát, mind a körülményeket tekintve az átlagos intézményekhez képest magasabb színvonalat kell elérniük az intézményeknek. Ez legalább olyan fontos, mint a létszám bővítése” – válaszolta Pulai Gábor lapunknak arra a kérdésére, hogy a támogatás mekkora létszámbővítést eredményez.
2 millió/fő
A BGA-tól nem kaptuk meg sem az egyes pályázatok értékelését, sem azt, hogy a pályázók mekkora összeget kértek. A felhívás alapján a támogatás összege még kapcsolódott az óvodások számához. Az ősszel kiadott felhívás alapján ugyanis „Az óvodába beíratott, egy ellátott gyermek után igényelhető támogatás legmagasabb összege 2 millió forint”. A gyermeklétszámot igazolni kellett, az alap viszont ezt a számot nem adta ki. Százmillió forintos támogatás esetén tehát legalább 50 gyermek kell az óvodába.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.