Bár óriási ma a lakáshiány Szlovákiában, még sincs irigylésre méltó helyzetben a hazai építőipar: hiába van az építőipari munka iránt kereslet, ha hiányoznak az anyagi feltételek – a lakosság nagyobbik része nem tud építkezésbe kezdeni.
Otthonteremtés – másképpen
„Tapasztaljuk, hogy azoknak az embereknek, akik megkeresnek bennünket, nincsenek kellő ismereteik.” A szerző felvétele Vagy talán mégis van reális lehetőség, van út az otthonteremtéshez? Van elegendő információnk, tudjuk például, hogy milyen feltételek mellett és milyen forrásokból juthatunk hitelhez? Tudunk-e tájékozódni az előírások és a kérvények útvesztőiben? Ezekre a kérdésekre keressük a választ Juhos Annával, a dunaszerdahelyi Stavoinvesta DS Kft. igazgatónőjével.
Az Ön véleménye szerint sem biztató az építőipar helyzete?
Ha abból indulunk ki, hogy egy ország gazdasági erejét az építőipari vállalatok helyzetével lehet a legjobban lemérni, akkor a helyzet se nem irigylésre méltó, se nem biztató, hanem – egyenesen siralmas. Akármerre néz is az ember, mindenütt halódó, tönkrement cégeket lát. Vannak, akik küszködnek, mindent megtesznek fennmaradásuk érdekében, de az eredményeik mégsem olyanok, mint amilyenek elérésére tehetségük szerint képesek lennének.
Tudnak-e ebben a helyzeten Önök segíteni?
Próbálunk járható utakat találni. Az építésügyi és vidékfejlesztési minisztérium bérlakás-építési programjának ismertetésével keresünk fel partnereket, polgármesterekkel tárgyalunk, megpróbáljuk a programot nem eladni nekik, hanem inkább elmagyarázni, hogy minden lehetőség adott a városok és falvak számára, hogy dotációból és az Állami Lakásfejlesztési Alap által nyújtott hitelből bérlakásokat tudjanak építeni.
Jelenleg milyen beruházásban vesznek részt?
A múlt évben kezdtük meg egy százhuszonöt lakásos épület kivitelezését Dunaszerdahelyen, mégpedig az Állami Lakásfejlesztési Alap által kínált lehetőségekhez kapcsolódva. Kimondottan olyan épületet terveztettünk, hogy azok a kispénzű családok, fiatalok, akiknek valóban nincs szinte semmilyen anyagi hátterük, lakáshoz juthassanak. Az épület átadását 2002 júliusára terveztük, az első 69 lakásába viszont már januárban beköltözhetnek a lakók.
Az Állami Lakásfejlesztési Alap – jelenlegi formájában – a kormány döntése értelmében már csak 2002 december végéig nyújt támogatást. Ön szerint eléggé informált a potenciális kispénzű építtető? Tudja azt, hogy mindössze egy éve van már csak arra, hogy saját tulajdonban levő építkezési telekkel rendelkezzen, legyen erre a telekre érvényes építkezési engedélye, s ehhez persze kell, hogy legyen egy, az előírásoknak megfelelő építkezési tervdokumentáció és még sok minden – ami összezavarja az embert. Főleg, ha hivatalból hivatalba szaladgál, ügyintézés címén.
Mi azt tapasztaljuk, hogy azoknak az embereknek, akik megkeresnek bennünket, nincsenek kellő ismereteik a törvényi rendelkezéssel kapcsolatban, amelynek most a harmadik változtatása készült el, és 2002. január 1-jén lép érvénybe. Lényeges változtatás, hogy 700 ezer koronát kérhet, igényelhet a kérvényező, harmincöt éves életkor alatt és harmincöt éves életkor fölött is. A kettő között a különbség az, hogy az első esetben – a harmincötödik életévét még be nem töltött igénylő esetében – 30 éves a törlesztési idő, 3,6 százalékos kamattal, aki pedig már elmúlt harmincöt éves, annak a törlesztési idő 20 év. A kamat pedig ez esetben 4,4 százalék.
Az önök vállalata milyen szolgáltatásokkal tud segíteni a kérvényezőknek.
Cégünk átfogó szolgáltatást nyújt. Az első lépésben – ha nincs az építkezőnek lakásterve – mi tudunk ajánlani tervezőirodákat, amelyek olyan típusterveket készítenek, amelyek megfelelnek az érvényes törvényi rendeletnek. Megbízóinknak elintézzük az építkezési engedély kiadását, tudunk segíteni a kérvények kitöltésében, a megfelelő iratok beszerzésében, átvizsgálásában és a kölcsön felvételében. Levesszük tehát ügyfeleink válláról az összes adminisztrációval kapcsolatos gondot.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.