<p>Míg védelmi miniszternek már csak a legritkább esetben jelölnek (volt) hivatásos katonát, addig nálunk igazságügyi miniszter lehet volt bíró és főbíró is. Az új miniszter asszony továbbra is bírónak tartja magát és miniszterkedése alatt is meg kívánja tartani tagságát az Igazságszolgáltatási Tanácsban – hivatalosan ez a bírók legfelsőbb önkormányzati szerve. A politikáról szóló kézikönyvek első oldalain szereplő felosztás szerint az államhatalom törvényhozó, végrehajtó és bírói hatalomból áll – ideális esetben a három ág elkülönül egymástól.</p>
Összefonódó hatalmi ágak
Szlovákiában az utóbbi három évben viszont ez a két ág szorosan összefonódott.
„Ebben a pillanatban Szlovákiában az fenyeget, hogy a jelenlegi kormány lépésről lépésre a végrehajtó hatalom befolyása alá vonja a bírói hatalmat” – mondta lapunknak Öllös László politológus. „Ez nagyon nagy veszélyekkel jár” – egészítette ki a politológus.
Štefan Harabin bíróként került az igazságügyi tárca élére, majd a végrehajtó hatalomból távozott a bírói élére, amikor néhány hete a Legfelsőbb Bíróság elnökévé választotta az Igazságügyi Tanács. Viera Petríková miniszteri kinevezésével pedig ismét bíró került a miniszteri bársonyszékbe.
Öllös szerint a bíróságok a kormányzó elitnek kedvező ítéleteket is hozhatnak. Lenne néhány kiegyensúlyozó intézmény – például az államfő –, amely erre rendszeresen felhívnák a nyilvánosság figyelmét. „Ám a köztársasági elnöki posztot is sikerült a végrehajtó hatalom részévé tenni, így aztán egyetlen egy tényező marad, ez pedig a sajtó” – fejtette ki Öllös.
További részletek nyomtatott kiadásunkban.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.