Pavel Oravec, az orvoskamara elnök úgy véli, a koronavírus nem fog eltűnni az életünkből, hanem az influenzához hasonlóan szezonális betegséggé válik
Orvoskamara: Meg kell tanulnunk együtt élni a vírussal
A koronavírus egy állandóan visszatérő járvánnyá válik, amellyel kénytelenek leszünk megtanulni együtt élni – állítja a Szlovák Orvoskamara (SLK). A szervezet kiáll a kötelező oltás bevezetése mellett, csakúgy, mint Eduard Heger (OĽaNO) miniszterelnök.
„Egyelőre senki sem képes pontosan megjósolni, hogyan alakul majd a járványhelyzet a közeljövőben. Az eddigi tapasztalataink alapján azonban feltételezhetjük, hogy a járvány szezonálissá válik”
– jelentette ki szerdán Pavol Oravec, az orvoskamara elnöke.
Mint mondta, a vírus állandóan mutálódni fog, aminek eredményeként folyamatosan át kell majd alakítani az oltóanyagok összetételét. Emiatt előbb vagy utóbb kialakul a nyájimmunitás, megnövekszik a betegséggel kapcsolatos tudásunk, fejlődni fog a járványkezelés, feltalálnak majd hatékonyabb és könnyen alkalmazható gyógyszereket, csökkenni fognak a szociális és a gazdasági problémák, a médiában pedig fokozatosan csökkenni fog az érdeklődés a téma iránt.
„Meg vagyunk róla győződve, hogy a felvázolt folyamat mindenképpen bekövetkezik”
– jegyezte meg Oravec.
Átfertőződés helyett oltás
Az SLK elnöke azonban kiemelte, nem mindegy, milyen módon következik be. A nyájimmunitás megszerzése történhet átfertőződéssel, vagy az oltás segítségével. Az orvoskamara képviselői szerint a lehető legjobb megoldás az lenne, ha a vakcináknak köszönhetően lenne védett a többség, mert így sokkal kevesebb személy kerülne kórházba.
Oravec hangsúlyozta, az oltottak szintén terjeszthetik a betegséget, de náluk a vírus koncentrációja alacsonyabb, így kisebb eséllyel adják át a fertőzést, mint az oltatlanok. A legnagyobb előny viszont az, hogy a készítmény jelentősen lecsökkenti a súlyos lefolyás, ezzel pedig a kórházba kerülés esélyét. A szlovák kórházak jelenleg túlterheltek, emiatt pedig nemcsak a fertőzötteket problémás ellátni, hanem a nem koronavírusban szenvedő páciensek műtétjeit is el kell halasztani.
A kamara képviselői megjegyezték, korábban Nagy-Britanniában próbálkoztak azzal, hogy a lakosság természetes úton, vagyis átfertőződéssel szerezze meg a védettséget, de hamar kiderült, hogy ez a módszer nem működik.
Kötelező vakcina
Azokban az országokban, ahol az átoltottság alacsony, a politikai vezetés jelenleg a kijárási tilalommal próbálja visszaszorítani a fertőzés terjedését. Ezt a megoldást az SLK is támogatja, viszont csakis rövid távon. Ha pedig az intézkedések feloldásáról van szó, az orvosok szerint előnyt kellene élvezniük azoknak, akik felvették a vakcinát.
„Az oltottakat rövidebb ideig kellene társadalmi izolációban tartani, mint az oltatlanokat”
– vélekedett Oravec.
Az orvoskamara elnöke úgy gondolja, hogy az átfertőződéshez és a lockdownhoz képest sokkal hatékonyabb és sokkal olcsóbb megoldás a magas átoltottság. Ezért a szervezet álláspontja az, hogy legalább a rizikósnak számító korcsoportokban, vagyis 60 év felett kötelezővé kellene tenni a vakcinázást.
Arról, hogy később mindenkinek kötelező legyen az oltás, egyelőre a kamarán belül sem egységes az álláspont, az orvosok szerint még a szakmai berkekben is folyik a vita ezzel kapcsolatban.
Megosztott koalíció
A kötelező vakcinázás mellett érvelt szerdán Eduard Heger (OĽaNO) miniszterelnök is.
A kormányfő az utóbbi hetekben már többször is jelezte, nem bánná, ha Ausztriához hasonlóan nálunk is kötelező lenne az oltás a 60 év felettieknek. A sajtótájékoztatóján azt mondta, „az irány adott, nekünk pedig ezt kellene követni”.
A koalíciós partnerei azonban nem egységesek ebben a kérdésben. A Sme rodina például nem támogatja az ötletet, az SaS-ben pedig különféle nézetek vannak – Richard Sulík gazdasági miniszter például nem szeretne kötelező vakcinázást, Branislav Gröhling oktatási miniszter azonban igen.
Az viszont nem biztos, hogy a koalíciós partnereknek is rá kell bólintania az oltás kötelezővé tételére. Vladimír Lengvarský (OĽaNO) egészségügyi miniszter ugyanis rendeletben is kiadhatja a kötelező vakcinázást, amelyet a kormánynak nem kell jóváhagynia. A tárcavezető óvatosan fogalmazott ezzel kapcsolatban. Mint mondta, egyelőre egy jogi elemzésen dolgoznak, amely vizsgálja a kötelezővé tétel lehetséges módozatait. A miniszter szerint azt is vizsgálat alá vetik, hogy a kötelező vakcina megtagadása esetén az oltatlanoknak kifizetniük kelljen a kórházi ellátásuk egy részét.
Az orvoskamara az utóbbi lehetőséget is támogatná.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.