Országos elégedetlenség, elszórt tiltakozás

Pozsony. Nem minden régióban kezelik ugyanúgy a pedagógussztrájk kérdését. A magyar iskoláknak egyelőre csak töredéke csatlakozott a kezdeményezéshez.A január 25-re, azaz hétfőre meghirdetett pedagógussztrájkhoz lapzártánkig közel 8 ezer pedagógus csatlakozott.

Pozsony. Nem minden régióban kezelik ugyanúgy a pedagógussztrájk kérdését. A magyar iskoláknak egyelőre csak töredéke csatlakozott a kezdeményezéshez.

A január 25-re, azaz hétfőre meghirdetett pedagógussztrájkhoz lapzártánkig közel 8 ezer pedagógus csatlakozott. A magyar tannyelvű iskolák érdeklődése az országos adatokhoz viszonyítva elenyésző. Az általunk megszólított pedagógusok vegyesen reagáltak. Voltak, akik nehezményezték, hogy a sztrájk kezdeményezői jobbára a sajtón keresztül kommunikáltak és személyesen nem szólították meg iskolájukat. A magas munkanélküliséggel küzdő régiók pedagógusai a helyi viszonyokhoz képest elégedettek bérükkel. Vannak járások, ahol az átlagkereset nettó 400 euró, ott a pedagógusok a jobban keresők csoportjába tartoznak.

„A Pavol Ondek vezette szakszervezet hozzáállása számunkra csalódás volt. A »sok lúd disznót győz« elve alapján csatlakoztunk a sztrájkhoz. Maximálisan támogatjuk a kezdeményezést, egyelőre egy napra, január 25-re a teljes tantestület csatlakozik a sztrájkhoz. Örülnénk, ha nemcsak a pedagógusbérek, hanem a nem pedagógiai alkalmazottak béremelését is ki tudnánk harcolni” – tudtuk meg a dunaszerdahelyi Sportgimnázium egy neve elhallgatását kérő tanárától. A sztrájkba hozzávetőlegesen negyven tanár kapcsolódik be, mivel a gimnázium és a Vidékfejlesztési Szakközépiskola egy igazgatóság alá tartoznak.

A Szentpéteri Kossányi József Alapiskola és Óvoda 17 tagú tantestületéből 12-en csatlakoznak a sztrájkhoz, további két tanár sítúrára viszi a gyerekeket jövő héten, ezért nem vesz részt a sztrájkban, de egyetért vele. A pedagógusokat erkölcsileg támogatja Bukovszky János igazgató is. Az ógyallai Építőipari Szakközépiskola 21 tanárából 17-en jelezték részvételi szándékukat, egyelőre egy hétig. Kimle László igazgató egyetért a tanárok követelésével, mint mondta, elsősorban a fiatal tanárok kezdeményezték a sztrájkhoz való csatlakozást, és támogatták őket az idősebb kollégáik is. „Örülök, hogy összetart a tantestület” – tette hozzá. A Selye János Gimnáziumban tavaly a bruttó átlagbér 1200 euró volt. Andruskó Imre igazgató ezt azzal magyarázza, hogy náluk sok a magasan kvalifikált tanerő, és nagy iskoláról van szó. A sztrájk valószínűleg ezért nem szólította meg az iskola tanárait. Andruskó hozzátette, a kezdő tanárok fizetése aggasztóan alacsony, ha nem történik változás, a valóban jó szakemberek elhagyják a szakmát.

Novák Monika, az érsekújvári Czuczor Gergely Alapiskola igazgatója megerősítette, hogy az iskola pedagógusainak nyolcvan százaléka csatlakozik a sztrájkhoz. Itt kevés pedagógus fizetése haladja meg a bruttó 900 eurót, talán csak a megfelelő kreditszámmal rendelkezők fizetése éri el több letanított év után, de nem ez a jellemző. Érsekújvárban egyébként a Bethlen Gábor Alapiskolán kívül minden városi alapiskolából jelezték a pedagógusok, hogy részt vesznek a sztrájkban.

A párkányi és a zselízi magyar tanítási nyelvű alapiskola nem csatlakozik a sztrájkhoz, viszont az ipolysági Pongrácz Lajos Alapiskola néhány pedagógusa jelezte: fontolóra vette a dolgot, de végleges döntést még nem hoztak.

Információink szerint a közép- és kelet-szlovákiai magyar tanítási nyelvű iskolák nem mutatnak érdeklődést a sztrájk iránt. Viszont a tárca által kimutatott átlagkeresetet több iskola igazgatója irreálisnak tartja. Szabó Ferdinánd királyhelmeci pedagógus lapunknak elmondta, úgy keresi meg a régióra jellemző átlagbért, hogy tizenhetedik éve tanít, mindkét minősítő vizsgája megvan, és az összes, lehetséges kreditet is megszerezte. Bár úgy véli, a tanárok többet érdemelnének, a sztrájkhoz nem csatlakozik. Csúsz Péter, a losonci Kármán József Alapiskola igazgatója szerint bruttó 730–870 euró az átlagkereset iskolájukban. Lóthi Blanka, a szímői Jedlik Ányos Alapiskola igazgatója szerint iskolájukban sem éri el a tanárok bruttó keresete a megyei átlagot.

A Galántai Kodály Zoltán Alapiskola nem vesz részt a sztrájkban. A Galántai járásbeli Királyrévből sem mennek tüntetni a tanítók. „Eddig sem vettünk részt a sztrájkokban, most sem megyünk. Kisiskola révén nem engedhetjük meg magunknak” – mondták Királyrévben. A községben bruttó 800 eurót keresnek a tanítók. (ie, guzsu, leczo, szk, vkm, szaz)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?