Orbán: elismerjük Izrael jogát az önvédelemre, Magyarország is ezt várja el

Budapest |

<p>Magyarország és Izrael ígéretes gazdasági, kulturális, oktatási együttműködését hangsúlyozta közös budapesti sajtótájékoztatóján kedden Orbán Viktor magyar és Benjámin Netanjahu izraeli kormányfő. Ellenzéki pártok vitatták az izraeli miniszterelnök többnapos látogatásának jelentőségét, konkrét megállapodásokat hiányolva.</p>

A két miniszterelnök tárgyalását követően Orbán Viktor az Országházban arról beszélt: a mostani látogatás új fejezetet nyit a két ország kapcsolatában, olyan együttműködés alapja, amely a jövőről szól. Kiemelte a két ország közötti jövőbeli gazdasági együttműködést, a többi közt az autóipar, valamint a hi-tech iparág területén, továbbá fontosnak nevezte a kulturális, oktatási és tudományos együttműködést is.

Zéró tolerancia az antiszemitizmussal szemben

Orbán Viktor a múltról szólva hangsúlyozta: nyilvánvalóvá kell tenni, hogy Magyarország hibát, sőt bűnt követett el azzal, hogy a zsidó közösség védelme helyett a nácikkal kollaborált. Ez soha nem fordulhat elő - szögezte le a kormányfő, aki hangsúlyozta azt is: Magyarországnak kötelessége megvédeni minden állampolgárát. A kormány zéró toleranciát hirdet az antiszemitizmussal szemben; a Magyarországon élő jelentős zsidó kisebbség biztonságát a magyar állam teljes mértékben garantálja - jelentette ki.

Elismerjük Izrael jogát az önvédelemre - mondta Orbán Viktor, hozzátéve: Magyarország is elvárja, hogy elismerjék a jogát erre. A kormányfő örömét fejezte ki, hogy egy hazafit fogadhatott Magyarországon, mert szerinte a hazafias kormányok lesznek sikeresek, azok, amelyek a nemzeti érdeket nem kiiktatják, hanem inkább az első helyre teszik.

Benjámin Netanjahu azt mondta: Izrael és Magyarország a múlttal tisztában van, de a jövőbe tekint, és az ilyen országoké a jövő. Véleménye szerint látogatása valódi lendületet adhat a gazdasági kapcsolatoknak. Óriási jövő vár mindkét országra, de a modern technológia önmagában nem elég, az csak előfeltétele a növekedésnek, piaci reformokra is szükség van - magyarázta. Az izraeli miniszterelnök úgy vélte, a kulturális kapcsolatokat is szorosabbra kell fűzni a két ország között.

Kitért arra: a találkozón megvitatták azokat az aggályokat, amelyeket a helyi zsidó közösség felvetett, és nagyon fontosnak nevezte azokat a szavakat, amelyeket Orbán Viktor ezzel kapcsolatban mondott.

Benjámin Netanjahu üdvözölte, hogy Magyarország kiáll Izrael mellett a nemzetközi fórumokon. Emellett Magyarország élharcosa azon államok közösségének, amelyek fellépnek az újfajta antiszemitizmus, a modern zsidó állam "delegitimációja" ellen - mondta.

A Jobbik a színfalak mögé nézne, az MSZP és a DK Netanjahut is bírálta

Az MSZP úgy reagált a látogatásra: a Magyarország és Izrael közötti jó viszony nemzeti ügy, ugyanakkor - a Soros Györgyöt ábrázoló plakátokra utalva - elítélik, hogy Benjámin Netanjahu partnere kíván lenni Orbán Viktornak egy olyan belpolitikai kampányban, amelynek középpontjában "az ellenségkeresés, az uszítás, a hergelés és a népbutítás áll".

A Jobbik vitatta, hogy a két kormányfő találkozója történelmi jelentőségű lenne, mondván, azon hivatalosan semmilyen érdemi megállapodás, döntés nem született még tervezet formájában sem. Ezért az ellenzéki párt arra kíváncsi, hogy a színfalak mögött miben állapodott meg Orbán Viktor s Benjámin Netanjahu.

Az LMP szerint bár van nemzetközi politikai jelentősége az izraeli miniszterelnök budapesti látogatásának, attól nem várható, hogy Magyarország hatékonyabban tudja majd képviselni nemzeti érdekeit a világpolitikában. Az ellenzéki párt semmitmondónak nevezte a találkozó utáni nyilatkozatokat. 

A DK-s Ara-Kovács Attila szerint Benjámin Netanjahu látogatása nem a jó gazdasági, kulturális kapcsolatoknak szól, hanem "beiratkozás egy klubba, amelynek Putyin, Erdogan és Orbán a tagjai", hiszen mind Netanjahu, mind Orbán Viktor érdeke "egy autoriter, a demokráciát lebontani kész politika megvalósítása".

A Párbeszéd Orbán Viktor második világháborúval kapcsolatos kijelentésére úgy reagált: ideje volt kimondani ezeket a fontos mondatokat, de a kormánynak ebben a témában is ideje lenne befejeznie a kettős beszédet, hiszen a miniszterelnök korábban azt a Horthy Miklóst méltatta, akinek jelentős szerepe volt az akkori kormány zsidóság ellen elkövetett bűnében.

A Fidesz szerint az MSZP és a DK nyilatkozatai arra utalnak, hogy "savanyú a szőlő" a pártoknak. Sem Gyurcsány Ferenc - jelenlegi DK-elnök -, sem az MSZP más miniszterelnökének kormányzása idején nem látogatott el Izrael miniszterelnöke Magyarországra - áll a nagyobbik kormánypárt közleményében.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?