Orbán bezárná Soros egyetemét

Budapest |

<p>A magyar kormány külföldi&nbsp;egyetemeket&nbsp;szabályozó törvénymódosítását gyanúsan a&nbsp;Soros&nbsp;György által alapított Közép-európai&nbsp;Egyetemre&nbsp;hegyezték ki. A CEU rektora szerint el akarják lehetetleníteni működésüket.&nbsp;</p>

A Balog Zoltán emberierőforrás-miniszter által benyújtott javaslat szigorítani akarja azokat a szabályokat, amelyek alapján külföldi egyetemek Magyarországon működhetnek. Több feltételt is meghatároz, amelyek az alacsony színvonalú „diplomagyárak” kiszűrésére szolgálhatnak, ám a törvénytervezet két kitételével kapcsolatban nem nehéz belátni, hogy a CEU ellen irányulnak. Az EU-n kívüli egyetemek csak nemzetközi egyezmény alapján folytathatnak képzést és adhatnak ki diplomát Magyarországon, valamint csak olyan egyetemek működhetnek, melyeknek az anyaországban is van kampuszuk. A CEU ugyanakkor csak Magyarországon működik, és államközi egyezmény sem áll mögötte. 

Nem Soros ellen? 

Palkovics László oktatási államtitkár sajtótájékoztatóján azt mondta, az Oktatási Hivatal elvégezte a 28 külföldi, Magyarországon működő egyetem ellenőrzését, és több is szabálytalanul működik, a CEU is. Eszerint a vizsgálat tapasztalatai nyomán módosítják a felsőoktatási törvényt. Azt később Palkovics maga is elismerte, hogy a szabályzás épp a CEU-t hozza lehetetlen helyzetbe. „Nincs más otthonunk, mint Budapest, semmi rosszat nem tettünk, folytatjuk az akadémiai munkát” – mondta a nem titkoltan dühös Michael Ignatieff, a CEU rektora szerdán. Szerinte az egyetemet el akarják lehetetleníteni az intézkedéssel. 

Mégis Soros ellen? 

Hivatalosan nem hangzott el, hogy a törvénymódosítással a magyar kormány a Soros-érdekeltségű intézmény ellen harcolna, és ki akarná szorítani az egyetemet Magyarországról. Nagy Attila Tibor, a Méltányosság Politikaelemző Központ elemzője szerint ugyanakkor a módosítás illeszkedik a magyar kormány Soros György elleni támadásainak sorába. Elmondása szerint annyiban meglepő mindez, hogy a CEU az utóbbi időben próbált barátságosabban kommunikálni, és visszafogni az egyetemen belülről érkező ellenzéki hangokat. „A magyar kormány egyértelműen az ellenfeleinek tartja a Soros-féle szervezeteket. Ezek a szervezetek bizonyos szempontból hatékonyabbak, mint a magyar ellenzéki pártok egy része, melyeknek nincsenek jelentős emberi erőforrásai” – magyarázta . A CEU mellett szerdán nagyon sokan kiálltak, többek közt az USA budapesti nagykövetsége is, és Brüsszelben is téma lett az egyetem. Nagy Attila Tibor szerint elképzelhető, hogy a magyar kormánynak ebből a támadásból ki kell majd vonulnia, de ez is benne lehetett a tervben. (fm, index.hu)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?