A nyugdíjreform kezdetével egy időben, januártól változott a kiegészítő vagy önkéntes nyugdíjbiztosítás szabályozása is. Ennek alapját a magán-nyugdíjpénztárak, a kereskedelmi jellegű biztosítások és egyéb hosszú távú pénzügyi befektetések képezik.
Önkéntes támaszkodási alap
Csökken azonban az éves adókedvezmény mértéke: az eddigi 24 ezer korona helyett a jövő évi adóbevalláskor csak 12 ezer koronát lehet majd leírni az adóalapból. Ez a kedvezmény jövőre érvényesíthető a hosszú távú bankbetétekre és az életbiztosításra is, ugyancsak élhetnek ezzel a kedvezménnyel azok, akik befektetési alapokra bízzák a pénzüket. Az adókedvezmény feltétele azonban, hogy legalább 10 évig takarékoskodjon a befektető, és ne vegye fel megtakarítását 55 éves kora előtt. Ha valaki mégis idő előtt fel akarja venni a megtakarított pénzt, három éven belül ki kell fizetnie az elmaradt adót.
A pénzügyminisztérium kezdetben az adókedvezmény teljes megszüntetését javasolta, mivel az szerintük nem teljesen felel meg a szlovák adórendszer alapelveinek, a szociális minisztérium azonban ragaszkodott megtartásához. A kedvezmény kiterjesztése a többi megtakarítási formára azonban hátrányos lehet az önkéntes nyugdíjspórolás szempontjából. A jogszabály ugyanis meghatározza, hogy az így megspórolt összegnek csak az 50 százalékát veheti fel a kiszabott idő leteltével, a másik 50 százalékon életjáradékot kell vásárolnia. Ha korlátozott ideig járó kiegészítő nyugdíjat vásárol, akkor csak az összeg 25 százalékát kapja kézhez egy összegben. Ez a korlátozás nem érvényes a más típusú megtakarítások esetében, az életbiztosítás vagy a befektetési alapban lévő megtakarítás egy összegben is felvehető.
Az önkéntes nyugdíjspórolásnak továbbra is marad egy előnye: a munkaadók is hozzáfizethetnek alkalmazottjuk megtakarításához. Hozzájárulásukat bizonyos összegig elkönyvelhetik a vállalat költségeiként, vagyis leírhatják adóalapjukból. A módosításnak köszönhetően kedvezőbbé válik a kiegészítő nyugdíjpénztárban megtakarított összeg öröklése: az örökösök megkapják a teljes öszszeget, vagyis a munkaadó által befizetett részt is, ami újdonság a törvényben.
Az önkéntes nyugdíjpénztárak munkáját – az új nyugdíjrendszer második pillérének szabályozásához hasonlóan – a pénzpiaci felügyelet (ÚFT) ellenőrzi. A szociális minisztérium szerint ezzel jelentősen nő a biztonság, a biztosítottak pénzét nem fenyegeti veszély.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.