Obstrukciók a megyegyűlésen

Szeptember 8-tól egy hónapon át nem ülésezett a nyitrai megyei önkormányzat, mert az ellenzéki képviselők obstrukciója miatt a testület határozatképtelenné vált és a házelnök berekesztette a tanácskozást. Többszöri próbálkozás után végre október 7-én ült össze a megyei közgyűlés és több fontos, szeptember eleje óta húzódó programpontot sikerült megtárgyalnia. A huzavona okairól Fehér Miklóst (MKP), a közgyűlés alelnökét kérdeztük.

Kinek az érdekét szolgálta a sorozatos obstrukció?

A megyei önkormányzat 52 képviselője közül 30 MKP-s, a többiek a HZDS-SOP-SDĽ-Stred koalíció színeiben kerültek a testületbe. Az ő jelöltjük volt Milan Belica megyefőnök is, és párthovatartozása egyre inkább megnyilvánul. A közgyűlések időpontjának meghatározása az elnök hatásköre. A választási időszak kezdetén megegyeztünk, hogy a megyei közgyűléseket akkor hívja össze, amikor a pozsonyi parlament nem ülésezik, ugyanis három képviselőnk egyben országgyűlési képviselő is. Ezt a megegyezést eddig általában betartotta a házelnök. Mi jeleztük, hogy szeptember 22-én a parlament is ülésezik, ennek ellenére akkorra tűzte ki a félbemaradt ülés folytatását. Ha a parlamenti képviselőkön kívül még egy képviselőnk betegség, vagy más, nyomós ok miatt hiányzik, az ellenzék obstrukciója esetén nem tudjuk biztosítani a többséghez szükséges jelenlétet. Ez az egyik része a huzavonának. A másik: az ellenzék folyamatosan napirenden igyekszik tartani a szlovák–magyar konfliktust, azt próbálja elhitetni a választókkal, hogy az ő javaslataikat gondolkodás nélkül lesöpörjük az asztalról. Ez nem így van, más kérdés, hogy nemigen emlékszem olyan lényegi javaslatukra, ami valóban a megyei hivatal működésének hatékonyabbá tételét szolgálta volna. Már most azon mesterkednek, hogy az elkövetkező megyei választásokon miként fordíthatnák meg a jelenlegi képviselői arányt.

Az ellenzék által kezdeményezett rendkívüli ülésen viszont az MKP-s képviselők folyamodtak obstrukcióhoz. Ez csak olaj a tűzre, nem?

Az általuk javasolt napirendi pont – a nyitrai kollégium tetejének javítására szükséges 2,5 millió korona jóváhagyása – részét képezte az általunk kezdeményezett rendkívüli ülésnek. Azzal a különbséggel, hogy mi az oktatásügyi minisztérium által jóváhagyott kiegészítő támogatás teljes összegének, vagyis 8 millió koronának a szétosztásáról is kívántunk szavazni. Hiszen a megye hatáskörébe tartozó iskolák már szeptember eleje óta, amikor is először napirenden szerepelt ez a programpont, várják a működtetésükhöz szükséges pénz átutalását. A helyi lapok természetesen úgy tálalták az ügyet, hogy a magyar többség megint leszavazta a szlovák kisebbséget. Sajnos nem ez az első eset, amikor csúsztatásokkal, féligazságokkal vezetik félre olvasóikat, vagyis a potenciális választókat.

Az iskoláknak szánt többletjuttatás szétosztásáról végül október 7-én, vagyis az MKP-képviselők által kezdeményezett rendkívüli ülésen döntöttek. Nem okozott fennakadást ez az egyhavi késés az iskolák működtetésében?

Reméljük, hogy az oktatási intézmények idejében megkapják a pénzt. Információink szerint ugyanis több városban október 15-éig adott haladékot a gázszolgáltató a számlák kifizetésére. Milan Belica megyefőnök pedig ahelyett, hogy a pénzátutalás gyorsítása érdekében azonnal aláírta volna a képviselői határozatot, csak október 10-én látta el kézjegyével. A törvény erre lehetőséget nyújt számára, de a felesleges időhúzás az ő hozzáállását minősíti. Elképzelhetőnek tartom azt is, hogy a házelnök arra játszott, a testület fusson ki az időből, és aztán az iskolák megmentőjének szerepében tetszelegve ő akarta volna leosztani a pénzt. Itt szeretnék viszont rámutatni a megyei hivatal pénzügyi osztályának kiváló munkájára. Az ott dolgozók folyamatosan figyelik az egyes oktatási intézmények pénzügyi helyzetének alakulását, és nem egy hiányosságra, pazarló gazdálkodásra rámutattak már. Nagyrészt az ő munkájuknak köszönhető, hogy a megyéhez tartozó iskolákban zökkenőmentes volt a tanévkezdés.

Az említett 8 millió korona elég lesz december végéig az iskolák működtetésére?

Ezt a pénzt a kormánydöntés értelmében csak a költségvetési szervezetek között oszthattuk szét, a járulékos szervezetek nem kaphattak belőle. Pedig a szaktanintézetek nagy része ez utóbbi kategóriába tartozik, esetükben mintegy 10 millió korona hiánnyal számolunk. A problémát felvetettük már az MKP elnökségében is, hiszen nem csak a mi megyénket érintő kérdésről van szó. Szerintünk a járulékos szervezeteknek is központi segítséget kellene kapniuk.

Az ellenzékkel való konfliktus további forrása a lévai kórházigazgató személye, akinek viszszahívását javasolja az MKP-frakció. E programpont megvitatását ugyancsak többször megakadályozta az ellenzék, amelynek tagja az érintett személy. Miért szorgalmazzák a nemrég kinevezett igazgató leváltását?

A megye tavasszal a hatáskörébe tartozó valamennyi kórház, tehát a komáromi, a lévai, a nagytapolcsányi és a vágsellyei esetében pályázatot írt ki az igazgatói posztra. Léván az addigi igazgató volt az egyedüli pályázó, teljesítette a kiírásban szereplő feltételeket, így ismét őt nevezte ki a megye. Az újonnan megválasztott igazgatók azt a feladatot kapták, hogy a nyár közepéig dolgozzák ki kórházuk gazdálkodásának koncepcióját úgy, hogy 2004-től már ne termeljenek veszteséget. Az átalakítás természetesen fájdalmas, részlegösszevonásokat, ágyleépítéseket és elbocsátásokat von maga után. Ezek az intézkedések viszont elkerülhetetlenek, hiszen a biztosítók megrendeléseiből és a piaci feltételekből kell kiindulni. A megye ugyanis nem engedheti meg magának, hogy négy kórháza évente 500 millió korona adósságot termeljen. A kórházigazgatók – a lévai kivételével – kijelentették, hogy el tudják végezni ezt a feladatot úgy, hogy az ellátás zavartalan marad. A lévai kórház igazgatója viszont lényegében a Lévai járásban működő városi kórházak megszűnésére építette az általa irányított intézmény jövőjét. Mondván: azok megszűnésével növekszik a lévai kórház beteglétszáma, addig viszont továbbra is költségvetési deficittel működne az intézmény. Ez számunkra elfogadhatatlan, már csak azért is, mert Ipolyság és Zselíz is azon fáradozik, hogy megtartsa kórházát.

Október 7-én végül sikerült megszavazni a lévai kórházigazgató menesztését, ám Milan Belica nem írta alá a határozatot. Mi lesz a következő lépés?

A következő ülésen ismét napirendre tűzzük a kérdést, és megerősítjük eredeti határozatunkat. Az önkormányzati törvény értelmében másodszor már alá kell írnia azt az elnöknek. A határozat azt is tartalmazza, hogy fél évre megbízott igazgatóként egy menedzser venné át a vezetést, egy olyan személy, aki más kórháznál már bizonyított, rendbe tette a pénzügyeket. Ezt követően ismét pályázatot írunk ki.

Év végéig milyen fontos kérdésekben kell még döntenie a megyei testületnek?

A megyei hivatal régiófejlesztési osztálya kidolgozta távlati stratégiai tervét és ennek rövid távú kivitelezési programját. A másik a jövő évi költségvetés megvitatása. Rendkívül fontos anyagokról van szó, ezért remélem, hogy az ellenzék felelősségteljesebben áll hozzá a munkához.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?