<p>A Nemzeti Emlékezet Intézete (ÚPN) ma honlapján nyilvánosságra hozta a Határőrség 11. dandárja hírszerző tisztjeinek listáját.</p>
Nyilvános a komáromi hírszerzők listája
A nyilvánosságra hozott adatok közt a parancsnokok, parancsnokhelyettesek és tisztek neve, szolgálati ideje, születési dátuma, és esetenként a fényképe is szerepel.
“Kutatómunkánkkal száz pártkádert sikerült azonosítani” - mondta Ivan Petranský, az ÚPN igazgatója.
Petranský emlékeztetett: az osztrák és német határ nyugati határként az emigránsok gyakori átkelőhelye volt, sokan vesztették itt életüket. A határt műszaki zár - aknamező, elektromos kerítés - is védte. A határ őrizetét az Állambiztonsági Szolgálatra (ŠtB) bízták.
Ľubomír Morbacher kutatásvezető elmondta: “Határőrség 11. dandárja hírszerző tisztjei nem voltak sokan, de annál lényegesebb represszív csoportnak számítottak a kommunista Csehszlovákián belül. A dandár egyes zászlóaljai Pozsonyban, Komáromban, Malackán és Stomfán állomásoztak, és ezek mellett az egységek mellett zászlóalji szinten hírszerző és elhárító egységek tartoztak.
Ezek feladata volt az információgyűjtés a határsértőkről. Ügynökeik a menekülttáborokban és külföldön is működtek. Diverzáns akciókban és emberrablásokban is részt vettek. A határőr hírszerzők szorosan együttműködtek az ŠtB-vel, és a kommunista Csehszlovákia más titkosszolgálataival.
“A hírszerzők nemcsak szlovák nemzetiségűek voltak, egy részük cseh vagy magyar volt” - mondta Vladimír Palko, az ÚPN munkatársa. (SITA, TASR)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.