<p>Magánvállalkozó vagyok, több külföldi céggel állok szerződéses viszonyban. Az ő gépeiket szerelem be és szervizelem, több gép található Észak-Szlovákiában. Vannak telephelyek, ahol beszélnek magyarul is és szlovákul is – a munkások és a gépkezelők magyarok, a feletteseik szlovákok.</p>
Mivel könnyebb megértenünk egymást az anyanyelvünkön, ezért magyarul szoktunk beszélni. Több kérdésem is lenne a nyelvtörvény alkalmazásával kapcsolatban. Mivel én magánvállalkozó vagyok, nem beszélhetek a telepeken magyarul? Ha magyarul szólnak hozzám, szlovákul kell felelnem? Magyarországról is szoktak hívni, ha egy szlovák telephelyen vagyok, nem beszélhetek magyarul a telefonba? Ha egy ismeretlen számról kapok hívást, automatikusan azt szoktam mondani, hogy „igen, tessék”. Ezentúl csak azt mondhatom, hogy „áno, prosím”? Volt rá példa, hogy édesanyám vette fel a telefont és egy észak-szlovákiai telepről hívott a műszakvezető. Az édesanyám természetesen magyarul szólt bele és megkérdezte, hogy kivel beszél. Ő erre a szó szoros értelmében leteremtette, és azt mondta, hogy Szlovákiában szlovákul beszéljen.
Furi Arnold
Természetesen továbbra is kommunikálhat magyarul – élő szóban és telefonon is. Ez utóbbit egyébkén egyáltalán nem tárgyalja a törvény. Korábban is megesett, hogy magyar beszéd miatt „leteremtettek” valakit, azonban a nyelvtörvény módosítása után sincs joga senkinek sem számon kérni a szlovák telefonálást. A törvény 8. paragrafusának 6. pontja viszont kimondja, hogy a közvélemény tájékoztatását szolgáló minden felirat, reklám és közlemény államnyelven írandó – emellett fel lehet tüntetni más nyelven is. Tehát ha plakáton vagy billboardokon szeretné hirdetni szolgáltatásait, ezt szlovák nyelven is meg kell tennie.
A királyhelmeci Tescóban is elfelejtettek magyarul. A pénztárosnő szlovákul köszönt, a visszajárót is szlovákul számolta le, holott én magyarul köszöntem neki.
V. Judit
Az üzletekben továbbra is lehet magyarul beszélni, a törvény nem tiltja, hogy az eladó a vevővel ne szlovák nyelven kommunikáljon. A módosítás elfogadásakor a törvény kritikusai figyelmeztettek, a jogszabály öncenzúrához vezethet – inkább ott is szlovákra fognak váltani az emberek, ahol nem kellene. Az eladó viselkedése – feltéve, ha valóban nem tudna magyarul – ennek a példája.
Továbbra is várjuk az államnyelvtörvénnyel kapcsolatos tapasztalataikat, észrevételeiket a [email protected] e-mail címre, de levélben is fordulhatnak hozzánk. (Új Szó, Lazaretská 12 Bratislava 1 811 08)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.