Nulla segítség a feljelentőnek

Pozsony. Nem védi megfele- lően a munkafelügyelet a korrupciós és a társadalomellenes tevékenységek bejelentőit.

Pozsony. Nem védi megfele- lően a munkafelügyelet a korrupciós és a társadalomellenes tevékenységek bejelentőit. Bár a vonatkozó jogszabály januártól hatályos, a hivatal munkatársai még most sem ismerik pontosan a teendőiket.

A Transparency International Slovensko (TIS) próbára tette a kerületi munkafelügyeleti hivatalokat. A TIS azt tesztelte, mennyire hatékony az a tavaly jóváhagyott, januártól hatályos törvény, amelynek értelmében a munkafelügyeletnek kell védelmeznie a különböző törvénytelen praktikák bejelentőit. A hivatalnak biztosítania kell, hogy a bejelentőt munkaadója ne bocsáthassa el, illetve semmilyen más módon ne állhasson bosszút rajta.

Csak egy válasz jött

A TIS munkatársai álbejelentéseket tettek, majd valamennyi kerületi munkafelügyeletet megkeresték. „Hét napon belül csupán egyetlen kerületi hivatal válaszolt a bejelentésre. Hat hivatal 14 napon belül, a maradék kettő pedig 14 napon túl, csak telefonos sürgetést követően reagált az álbejelentő megkeresésére” – magyarázta Zuzana Dančíková, a szervezet munkatársa. A jogszabály szerint ugyanakkor a hivatal hét napon belül köteles válaszolni a hozzá forduló bejelentő panaszaira.

„Nyolcból öt hivatalnoknak nem tűnt fel, hogy valószínűleg olyan bejelentővel van dolga, akinek védelmet kell nyújtani” – figyelmeztetett Zuzana Dančíková. Ráadásul a munkafelügyelet munkatársai nem látták el az összes szükséges információval a bejelentőket: nem irányították át őket az ingyenes jogsegélyszolgálathoz, illetve a nonprofit szervezetekhez. A hivatal azt állítja, hogy januártól szeptemberig összesen hét bejelentőnek nyújtottak védelmet. A TIS rámutatott, hogy mind a heten először a rendőrséghez vagy az ügyészséghez fordultak, csak a bűnüldözési szervek irányították át őket a munkafelügyelethez, így ott már tisztában voltak azzal, hogy veszélyeztetett bejelentőkkel van dolguk.

Nincs szakmai segítség

„Attól tartunk, hogy a törvény nem hoz valós eredményt, mivel az illetékesek csak formálisan igazodnak hozzá” – mondta Pavel Nechala, a TIS jogásza. A munkafelügyelet hivatalnokai új jogköröket kaptak, képzésükre azonban a kormány nem különített el elegendő anyagi forrást, és nem emelkedett a hivatalnokok száma sem. „A törvénytelen praktikákra az érintettek segítségével lehet a leginkább rámutatni. Ehhez azonban szükséges lenne az is, hogy a munkaügyi minisztérium érthetően tájékoztassa a munkavállalókat” – zárta Nechala.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?