A kórházszövetség állítja, nem kaptak elegendő pénzt arra, hogy az egészségügyi dolgozóknak ki tudják fizetni a koronavírus-járulékot
Növekvő feszültség az egészségügyben
Egyre feszültebb a helyzet a szlovák egészségügyben: a kórházszövetség állítja, nem kaptak elegendő pénzt a dolgozók béremelésére, és a növekedő energiaárakkal sem képesek megbirkózni, a nővérkamara pedig a hatalmas munkaerőhiányra figyelmeztet, amelyen a jelenlegi bérezési rendszer mellett nem lehet segíteni.
Az egészségügyi szakszervezetek képviselői hétfőn ismét tárgyalóasztalhoz ültek az egészségügyi minisztériummal, hogy a rendszerben uralkodó anyagi problémákról tárgyaljanak. A Szlovák Kórházszövetség (ANS) már hetek óta arra figyelmeztet, hogy nem tudnak megállapodni az egészségbiztosítókkal az új szerződések feltételeiről. A kórházak képviselői ugyanis állítják, a biztosítók ajánlata még az egészségügyi dolgozók törvényileg előírt béremelését sem fedezi, nem is beszélve az inflációról és az energiaárak növekedéséről. Az ANS elsősorban a pénzügyi tárcát vonja felelősségre.
„Nyugtalanító, hogy a pénzügyminisztérium a tétlenségéből ítélve nem is törődik az egészségügyi dolgozók törvényileg biztosított szociális biztonságával. Mindezt úgy, hogy a kijelentéseik alapján az egészségügyet a kormány egyik prioritásának tekintik”
– üzente lapunknak a szövetség sajtóosztálya.
Az ANS továbbá arra is figyelmeztetett, hogy a pénzügyminisztérium nem biztosította az anyagi forrásokat az óránkénti héteurós koronavírus-járulék kifizetéséhez. A kórházak ugyanis ennyit fizetnek azoknak az egészségügyi dolgozóknak, akik a Covid-osztályokon fekvő betegekről gondoskodnak.
„Ez azt jelenti, hogy az ANS kórházaiban dolgozó alkalmazottaknak március 15-től már nem tudjuk kifizetni a járulékot, annak ellenére sem, hogy megérdemlik és hogy megígérték nekik”
– közölte a szövetség, amely mintegy 80 kórházat képvisel szerte az országban. A Covid-osztályokon továbbra is sok a fertőzött, jelenleg mintegy 2437 beteget kell bent tartani.
A kórházak mellett nemrégiben a Szlovák Orvosszakszervezet (LOZ) is elégedetlenségét fejezte ki. Peter Visolajský, a LOZ elnöke arra szólította fel az orvosokat, hogy ne írják alá a túlórákra vonatkozó önkéntes beleegyezést. Ez hatalmas problémát jelentene a kórházak számára, hiszen jó néhány intézményben nagy a munkaerőhiány, és a túlórákkal biztosítják a betegek folyamatos ellátását. A LOZ az egészségügyi költségvetés kiegészítését és az orvosbérek megemelését sürgeti.
Iveta Lazorová, a Szlovák Nővérkamara (SKSaPA) elnöke hétfőn szintén felszólalt az egészségügy alulfinanszírozottságával kapcsolatban. Kiemelte, több mint 12 ezer nővér és szülészeti asszisztens hiányzik a rendszerből, és a jelenlegi fizetések mellett nem is lehet csökkenteni a krónikus munkaerőhiányt.
„Az összeg a nemzetgazdasági átlagbért sem éri el”
– jelentette ki Lazorová.
Hozzátette, ha a kormány nem folyamodik béremeléshez, akkor továbbra sem sikerülhet a szlovák kórházakba csábítani a nővéreket, aminek végső soron a betegek isszák meg a levét. Mária Lévyová, a Páciensek Jogvédő Szövetségének (AOPP) vezetője megjegyezte, a jelenlegi helyzetben az egészségügyet az összeomlás fenyegeti.
Cikkünk megjelenéséig nem érkeztek hírek arról, hogyan zárultak a hétfői tárgyalások a minisztérium és a szakszervezetek közt.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.